Technologia

5 powodów, dla których GTA 3 było rewolucyjne na początku XXI wieku

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
5 powodów, dla których GTA 3 było rewolucyjne na początku XXI wieku


GTA 3 położyło podwaliny pod dzisiejsze tytuły Grand Theft Auto, rewolucjonizując rynek gier swoją grafiką i rozgrywką. Jest kilka innych głównych powodów, dla których utorowało to drogę przyszłym grom z tej serii, a także innym tytułom z otwartym światem. Gra była gwiazdą, kiedy została wydana w 2001 roku, ponieważ znacznie przewyższyła sprzedaż swoich poprzedników.

Niektóre główne aspekty Grand Theft Auto 3 sprawiają, że jest to tak kultowa gra wideo, którą wiele osób pamięta do dziś. Sukces tytułu nie wynikał wyłącznie z grafiki 3D czy ulepszonej rozgrywki, ale z kulminacji kilku czynników, które doskonale się ze sobą łączyły.

W tym artykule podkreślimy pięć głównych zmiennych, które przyczyniły się do sukcesu gry i jak na zawsze zmieniły one tytuły Grand Theft Auto.

” class=”promoted-img” loading=”lazy” szerokość=”1440″ wysokość=”220″ alt=”fortnite-promoted-banner” />

Uwaga: ten artykuł jest subiektywny i odzwierciedla wyłącznie opinie autora.


5 powodów, dla których GTA 3 było rewolucyjnym tytułem już w 2000 roku

1) Szczegółowa grafika

okładka YouTube

Gry wydane na początku XXI wieku wywarły ogromny wpływ na branżę gier wideo, ponieważ grafika była ulepszana, a funkcje rozgrywki stale ewoluowały. Rockstar Games nie chciało pozostać w tyle, dlatego w GTA 3 wprowadzono innowacje w niektórych kluczowych obszarach. Na przykład w pełni wyrenderowany świat 3D i szczegółowe modele postaci były dużym problemem, gdy GTA 3 zostało wydane w 2001 roku. Zostały one ulepszone wiele lat później w Edycji Ostatecznej gry.

Warto przeczytać!  Która jazda jest dla Ciebie lepsza?

Przed GTA 3 wszystkie tytuły Grand Theft Auto były w 2D, z przeważnie statycznymi tłem i pikselowanymi postaciami. GTA oznaczało wyraźne odejście od formuły serii, więc fani byli zachwyceni możliwością poznania szczegółowego i interaktywnego świata gry. Oświetlenie naturalne i wewnętrzne również było nieskazitelne, co nadało tytułowi wyjątkową jak na tamte czasy estetykę.


2) Interaktywna mapa otwartego świata

okładka YouTube

GTA 3 oferuje stosunkowo dużą mapę otwartego świata, która jest zarówno szczegółowa, jak i interaktywna. Oznacza to, że gracze mogą oglądać i wchodzić w interakcje z NPC-ami i różnymi innymi obiektami obecnymi na świecie.

Wypełnienie mapy postaciami niezależnymi było dla Rockstar Games ogromnym krokiem, ponieważ mordowanie postaci niegrywalnych jest ulubioną rozrywką niemal każdego, kto gra w tytuły GTA. Dzięki nim gra staje się bardziej dynamiczna i realistyczna.

Jeśli pogłoski są prawdziwe, to oczekuje się, że Grand Theft Auto 6 będzie miało jeszcze bardziej zaawansowany system sztucznej inteligencji, a część przecieków twierdzi, że będzie można wejść do kilku budynków.


3) Kultowe utwory i stacje radiowe

okładka YouTube

Jazda samochodem po mieście staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy w radiu odtwarzane są słodkie melodie. GTA 3 ma kultowe utwory, takie jak Zmiana przez Connora i Jaya oraz Jestem królem autorstwa Royce’a Da 5’9, co sprawiło, że gra zapadła w pamięć.

Warto przeczytać!  Oddychaj spokojnie: Google Discover oferuje teraz w nowej aktualizacji dane AQI dla Androida i iOS

Dodanie do gry funkcji stacji radiowej było rewolucyjnym krokiem dla Rockstar Games. Pozwoliło to graczom przełączyć się na inną piosenkę lub posłuchać różnych RJ podczas prowadzenia pojazdu w otwartym świecie gry, dzięki czemu wrażenia były bardziej realistyczne.


4) Skoncentruj się na historii

okładka YouTube

Pomimo wszystkich sztuczek i funkcji rozgrywki, Grand Theft Auto 3 nigdy nie straciło z oczu głównego celu – zapewnienia graczom niezapomnianej historii. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tak wiele osób wciąż pamięta Claude’a, mimo że nie miał on żadnych słyszalnych dialogów w grze.

Gra zawiera głęboką historię o zdradzie i zemście, gdy nasz cichy bohater przechodzi misję za misją, aby osiągnąć swój ostateczny cel. W tym czasie współpracuje z mafią i organami ścigania, które nieustannie są na jego tropie. Imponująca narracja była dla fanów dużym zaskoczeniem, ponieważ nie oczekiwali od niej zbyt wiele.


5) Dzięki temu wirtualna przemoc stała się akceptowalna

okładka YouTube

Wiele innych gier wideo próbowało zrzucić przemoc do swoich tytułów, co wówczas przyniosło odwrotny skutek. Były jednak tytuły takie jak Mortal Kombat, które odniosły sukces w tym przedsięwzięciu. Sukces GTA 3 otworzył przed Rockstarem drogę do większej kreatywności i przesunięcia granic tego, co uznawano za dopuszczalne w grze wideo.

Warto przeczytać!  Ikony technologii uruchamiają petycję, aby wstrzymać

Chociaż gra spotkała się z dużym sprzeciwem, sprzedaż nadal rosła, ponieważ większość graczy uznała wirtualną przemoc za całkiem zabawną. Uświadomiło to także innym twórcom, że gry dla dojrzałych odbiorców mogą odnieść sukces, jeśli rozgrywka będzie przyjemna, historia zrobi wrażenie, a postacie będą charyzmatyczne.

Sonda: Czy zgadzasz się, że GTA 3 utorowało drogę innym grom z serii Grand Theft Auto?

0 głosów

Szybkie linki

Więcej od Sportskeeda

Pod redakcją Siddhartha Satisha

Źródło