Biznes

Abonament za radio w aucie. Jaka stawka na 2024 rok?

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Abonament za radio w aucie. Jaka stawka na 2024 rok?


Abonament RTV, czyli podatek od każdego radioodbiornika lub telewizora istnieje już od kilkunastu lat. Niewielu kierowców wie, że powinno też płacić podatek za radio w samochodzie, nawet jeśli jest ono zainstalowane fabrycznie. Z każdym kolejnym rokiem stawka podatku wzrasta, podobnie jak kara za jego niepłacenie. W jakiej sytuacji musimy zapłacić abonament RTV, ile zapłacimy w 2024 i jakie kary będą naliczane tym, którzy nie zapłacą?

Abonament RTV dotyczy każdego posiadacza telewizora lub radioodbiornika pozwalającego na natychmiastowy odbiór sygnału. Obowiązek płacenia dotyczy nas więc nie tylko wtedy, gdy mamy telewizor lub radio w domu, ale również wtedy, gdy mamy radio w samochodzie. Abonament należy płacić do 25 dnia każdego miesiąca i płaci się go za rodzaj odbiornika, a nie za liczbę posiadanych urządzeń – jeśli mamy w domu dwa telewizory i trzy radia, płacimy abonament za radio i telewizor, jeśli nie posiadamy telewizora a jedynie radio, musimy zapłacić abonament za radio, bez względu na to ile radioodbiorników mamy w domu czy też w samochodach, wykorzystywanych w naszym gospodarstwie domowym.

Warto przeczytać!  Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła przegłosowana

To oznacza, że jeśli płacimy już abonament za radio, które posiadamy w domu, nie musimy już płacić dodatkowo za radio w samochodzie. Są jednak wyjątki od tej reguły, a dotyczą przedsiębiorców posiadających samochody flotowe.

Przedsiębiorcy i firmy, które posiadają flotę samochodów muszą płacić abonament za każdy odbiornik osobno. Jeśli więc w firmie jest kilka telewizorów muszą płacić wielokrotność abonamentu (zależnie od liczby). Podobnie sprawa ma się w przypadku samochodów flotowych, wyposażonych w radioodbiorniki – firma musi uiścić abonament za każdy radioodbiornik w samochodach należących do floty.

Od stycznia 2024 roku abonament radiowy wyniesie 8,70 zł za miesiąc, jednak jeśli zdecydujemy się na opłacenie całego roku z góry, możemy liczyć na 10% zniżki, co oznacza że zapłacimy 7,83 zł za miesiąc. Rocznie będzie to więc niespełna 94,40 zł, ale tylko wtedy, gdy abonament za cały rok zapłacimy do 25 stycznia 2024. W innym wypadku kwota będzie wynosić 104,40 zł.

Jeśli mamy zapłacić abonament RTV za radio i telewizor, kwota miesięczna wynosi 27,30 zł.

Jeśli nie zapłacimy za abonament możemy dostać karę, która wynosi 30-krotność bazowej opłaty, czyli 261 zł (plus zaległa opłata). Kara za brak opłaty abonamentowej za telewizor i radio w 2024 roku wyniesie aż 819 zł. Do tej kwoty również będzie trzeba doliczyć zaległą opłatę. Kontrole mogą przeprowadzać pracownicy Poczty Polskiej wyznaczeni do wykonywania kontroli abonamentu RTV. 

Są również osoby, które są całkowicie zwolnione z abonamentu RTV. Do grupy osób zwolnionych z podatku od telewizorów i radioodbiorników należą:

  • Osoby posiadające I grupę inwalidzką
  • Weterani będący inwalidami wojennymi i wojskowymi
  • Emeryci po 60 roku życia, których wysokość emerytury nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia
  • Osoby po 75. roku życia


Źródło

Warto przeczytać!  Najwyższe emerytury w Polsce. Pierwsza 10 otrzymuje świadczenia wyższe od pensji ministrów