Biznes

Adidas, Cropp, Sinsay. Ubrania trafiają do pieców w Kambodży

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Adidas, Cropp, Sinsay. Ubrania trafiają do pieców w Kambodży


Kambodżańska organizacja LICADHO zajmująca się prawami człowieka w okresie od kwietnia do sierpnia 2023 r. odwiedziła 21 zakładów wytwarzających cegły w kraju. Okazało się, że w stolicy Kambodży Phnom Penh i sąsiedniej prowincji Kandal spalane były stare ubrania 19 komercyjnych marek, m.in. Adidas, Reebok, Primark, Under Armour, Walmart, LPP i Lidl.

Do pieców w Kambodży trafiały np. niewykorzystane tkaniny, plastik i guma. Stwierdzono, że odpady tekstylne były spalane, aby zaoszczędzić na kosztach paliwa. Cegielnie zazwyczaj wyposażone są w piece opalane węglem lub koksem.

Jak wynika ze śledztwa Cambodian League for the Promotion and Defense of Human Rights (LICADHO), pracownicy zakładu skarżyli się na problemy zdrowotne – bóle głowy, migreny, krwawienia z nosa trudności w oddychaniu i ogólne złe samopoczucie. Emisje ze spalarni odzieży mogą być trujące i zawierają wysoki poziom substancji zanieczyszczających środowisko. 

Skrawki odzieży często zawierają toksyczne chemikalia, w tym wybielacze chlorowe, formaldehyd i amoniak, a także metale ciężkie, PCW i żywice stosowane w procesach barwienia. W raporcie wskazano, że te toksyczne substancje obejmują też dioksyny, które mogą powodować raka

Marki wymienione w raporcie LICADHO to: Adidas, C&A, Cropp i Sinsay (należące do polskiej grupy LPP), Disney, Gap, Old Navy, Athleta, Karbon, Kiabi, Lululemon Athletica, Lidl i marka własna Lidla Lupilu, Walmart, Primark, Reebok, Sweaty Betty, Tilley Endurables, Under Armour i Venus Fashion.

Zobacz także: Gdzie trafiają używane ubrania z Polski?

Adidas poinformował, że wszczął dochodzenie w sprawie. Polityka środowiskowa zakładów należących do firmy, a znajdujących się w Kambodży, stanowi, że wszystkie odpady należy utylizować w zakładzie przetwarzania odpadów w energię lub centrów recyklingu – podaje Agencja Reutera. Lidl poinformował, że wyniki raportu są równoznaczne z rozpoczęciem dochodzenia w tej sprawie. LPP przyznało, że nie było świadome, iż odpady tekstylne są spalane w cegielniach.

Firma C&A podała, że przestrzega lokalnych przepisów i regulacji oraz monitoruje swoich dostawców poprzez oceny przeprowadzane przez strony trzecie i wizyty kontrolne przeprowadzane przez własny lokalny personel. Zapewnił, że natychmiast sprawdza wszelkie nieprawidłowości.

Większość firm wymienionych w raporcie nawet nie potwierdziło, że zapoznało się z ustaleniami obrońców praw człowieka. Dochodzenie zapowiedziało tylko dwóch producentów – Adidas i Lululemon. Inne działania zadeklarowało polskie LPP oraz Tilley Endurables.

Zobacz także: Ukryta cena tanich ubrań. Środowisko ponosi wszystkie koszty 


Źródło

Warto przeczytać!  Biedronka apeluje. Na zakupach rzuć okiem na torbę, sieć chce zwrócić uwagę