Polska

Aktywiści zaatakowani przez niedźwiedzia. „Poruszaliśmy się zbyt cicho”

  • 14 listopada, 2023
  • 3 min read
Aktywiści zaatakowani przez niedźwiedzia. „Poruszaliśmy się zbyt cicho”


Na początku tygodnia niemal cała Polska żyła wydarzeniami z Podkarpacia. W gminie Lutowiska doszło do ataku niedźwiedzia na 56-latka. Jak udało się nam ustalić, mężczyzna zszedł ze szlaku i za bardzo zbliżył się do gawry zwierzęcia. To musiało obudzić instynkt obronny potężnego ssaka.

Dokładne okoliczności zdarzenia dość długo pozostawały zagadką. Zupełnie nowe światło rzucili na nie leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska, którzy poinformowali w poniedziałek, że ofiarą ataku miał być aktywista Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Ekolodzy w niedzielę wieczorem chodzili po lesie i „naruszyli spokój gawrującego zwierza, prowokując dramatyczną sytuację, której stali się uczestnikami” – przekazał Rafał Osiecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Lutowiska.

O zarzucaną prowokację zapytaliśmy zainteresowanych, czyli aktywistów Inicjatywy Dzikie Karpaty. W rozmowie z Zieloną Interią potwierdzili, że to członkowie tej organizacji padli ofiarą ataku niedźwiedzia w niedzielę, 12 listopada.

– Niestety, nie zachowaliśmy pełnych standardów bezpieczeństwa, poruszaliśmy się zbyt cicho i stąd atak zaskoczonego naszą obecnością niedźwiedzia – mówi Zielonej Interii Łukasz Synowiecki z Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Jak jednak podkreśla organizacja, aktywiści nie chodzili w tym miejscu bez powodu. Ekolodzy starają się monitorować gawry zwierząt, ponieważ „obserwują wzrost gospodarczej presji na najcenniejsze karpackie lasy”. Jak zauważają, mimo że w Bieszczadach żyje co najmniej kilkadziesiąt niedźwiedzi, leśnicy wyznaczyli zaledwie dwie strefy ochronne wokół miejsc gawrowania. Nadleśnictwo podkreśla jednak, że w miejscu, gdzie doszło do wypadku cięcia skończyły się już 31 października.

Aktywiści twierdzą z kolei, że zwierzęta nie mają tam odpowiedniej ochrony. Rok temu niedźwiedzica miała zaatakować leśnika zaledwie kilka kilometrów od miejsca ostatniego ataku. W tym roku wycinka drzew miała się odbywać zaledwie 60 metrów od gawry – przekazują.

Nadleśniczy Rafał Osiecki podkreśla, że „skoro (aktywiści – red.) sami składali wniosek o utworzenie strefy, winni zachować reguły, jakie wynikają z tej sytuacji”. Aktywiści odpowiadają, że ich zadaniem jest monitorowanie ochrony niedźwiedzia i apelują, aby tworzyć takie strefy ochronne, „do których nie będą wchodzić ludzie, w tym ani leśnicy, ani aktywiści”.


Źródło

Warto przeczytać!  Wielkie oczekiwania wobec Tuska w sprawie praw kobiet i osób LGBT