Polska

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Finlandii. Wiemy, o czym rozmawiali

  • 20 listopada, 2023
  • 2 min read
Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Finlandii. Wiemy, o czym rozmawiali


Sauli Niinistö w poniedziałek rozpoczął oficjalną wizytę w Polsce. Andrzej Duda na wspólnej konferencji po spotkaniu z fińskim przywódcą podkreślił, że wśród tematów rozmów były polsko-fińska współpraca gospodarcza, w tym rozwój infrastruktury transportowej i rozwój energetyki nuklearnej, także w ramach europejskiej ochrony klimatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

— Ale przede wszystkim rozmawialiśmy o kwestiach bezpieczeństwa. Mówiliśmy o presji migracyjnej, którą dzisiaj obserwujemy na rosyjsko-fińskiej granicy, presji przede wszystkim ze strony Rosji. Nie mamy wątpliwości, że dzisiaj na granicy z Rosją Finlandia spotyka się z podobnym zjawiskiem, z jakim my tutaj mamy do czynienia od 2021 r., czyli, krótko mówiąc, z hybrydowym atakiem na fińską granicę, który jest realizowany poprzez wpychanie grup migrantów na tę granicę — powiedział Andrzej Duda.

Warto przeczytać!  Ile przetrwa nowa koalicja? Najnowszy sondaż

Wspieramy Finlandię z pełną mocą

Ocenił, że to sytuacja nieprzyjemna i bardzo trudna, którą — jak zaznaczył — „my, Polacy tutaj znakomicie rozumiemy”. Zapewnił o polskim wsparciu dla Finlandii. — O czym zapewniłem pana prezydenta Finlandii; wspieramy z pełną świadomością, że Finlandia broni nie tylko swojej granicy, chcę to z całą mocą powiedzieć — to nie jest tylko granica Finlandii, to jest także granica UE — podkreślił.


Źródło