Świat

APEC przybywa do San Francisco, ponieważ miasto ma nadzieję ożywić swój wizerunek

  • 14 listopada, 2023
  • 10 min read
APEC przybywa do San Francisco, ponieważ miasto ma nadzieję ożywić swój wizerunek


grać

Przez dwie dekady urbanistka Geeti Silwal pomagała projektować niektóre z najmodniejszych dzielnic San Francisco i pomogła przekształcić 3-milowy odcinek śródmieścia w strefę wolną od samochodów.

To już przeszłość. Pośród rozmów o pogarszającej się sytuacji miasta, czyli „pętli zagłady” oraz w związku z przygotowaniami miasta do organizacji Szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku, jednej z najważniejszych konferencji gospodarczych na świecie, Silwal jest zaniepokojony powtarzającą się negatywną narracją nękającą narodowe i globalny obraz po pandemii.

Być może szczyt, który rozpoczął się w weekend i zakończy się w poniedziałek, może ożywić miasto w obliczu długotrwałego kryzysu bezdomności, rosnącej przestępczości i exodusu głównych punktów sprzedaży detalicznej. W Szczycie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku wezmą udział dziesiątki głów państw i światowych przywódców z 21 krajów. Odbędzie się także długo oczekiwane spotkanie prezydenta Joe Bidena z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Oczekuje się, że tysiące demonstrantów zejdzie także do Złotego Miasta.

„Jest wiele czynników, które doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy teraz, ale istnieje również głębokie zobowiązanie, aby się odbić” – powiedział Silwal, lider ds. projektowania urbanistycznego regionu zachodniego w firmie Perkins & Will, który uczestniczy w inicjatywie wraz z innymi znani krajowi eksperci ds. planowania przestrzennego i nieruchomości, którzy pomogli w rewitalizacji śródmieścia. „To wydarzenie mogłoby ożywić miasto tak potrzebne”.

Planowane są protesty dotyczące niezliczonych tematów, od kontaktów Stanów Zjednoczonych z niektórymi azjatyckimi przedsiębiorstwami, przez wezwania do wzmożenia wysiłków w zakresie zmian klimatycznych, po ostatnią wojnę między Izraelem a Hamasem. Tymczasem miasto chce zaprezentować się z jak najlepszej strony.

„Słuchaj, jeśli chcesz odkryć, co jest wspaniałe w San Francisco, wszystko będzie wystawione na pokaz. Jeśli chcesz znaleźć skrajną ludzką nędzę, to też nie będzie trudno znaleźć” – powiedział Aaron Peskin, prezes Rady Nadzorczej San Francisco. USA DZIŚ. „Myślę, że to będzie moment, w którym San Francisco poczuje się dobrze, ponieważ rzeczywistość jest taka, że ​​szklanka jest pełna w ponad połowie, a komnata mroku i zagłady jest przesadzona”.

Co to jest APEC?

Dyskusje dotyczące współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) zwykle koncentrują się na handlu i wzroście gospodarczym. Odbędą się również dyskusje na temat zrównoważonego rozwoju, wzmocnienia pozycji gospodarczej kobiet, bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowia, a także skupią się na tym, jak sektor prywatny może współpracować z rządami.

Oczekuje się, że w szczycie weźmie udział ponad 20 000 osób, a władze miasta szacują, że konferencja może przynieść lokalnej gospodarce 53 miliony dolarów.

Forum zostało założone w 1989 roku z udziałem 12 krajów członkowskich, w tym Stanów Zjednoczonych, i od tego czasu rozrosło się do 21 krajów. Oprócz krajów regionu Pacyfiku ze znaczną populacją azjatycką, do innych znaczących członków APEC należą Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia.

Warto przeczytać!  Turcja wścieka się na tandetną budowę domów „odpornych na trzęsienia ziemi”.

Według APEC oprócz zagranicznych dygnitarzy i demonstrantów w wydarzeniu ma wziąć udział około 1200 dyrektorów generalnych. Będzie to pierwszy szczyt, który odbędzie się w USA od 2011 roku w Honolulu.

Według strony internetowej komitetu gospodarza San Francisco wybrano San Francisco ze względu na jego znaczenie międzynarodowe, ponieważ według strony internetowej komitetu goszczącego San Francisco, jego okręg celny generuje co roku około 100 miliardów dolarów w transporcie dwukierunkowym.

Według strony internetowej komitetu-gospodarza gospodarki państw członkowskich APEC obejmują prawie 40% światowej populacji, prawie 50% całego światowego handlu i ponad 60% towarów eksportowanych przez USA. Gospodarki te dokonały „imponujących inwestycji bezpośrednich” w USA, szacowanych na 1,7 biliona dolarów, zatrudniając przy tym 2,3 miliona Amerykanów w 2020 r., dodała witryna hostująca.

Potencjalna poprawa wizerunku i nieoczekiwany zysk gospodarczy, jaki przyniesie APEC, stawia San Francisco w godnej pozazdroszczenia pozycji w porównaniu z innymi dużymi miastami amerykańskimi, powiedział James Taylor, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w San Francisco. Dodał, że obie strony spektrum politycznego „wykorzystały San Francisco jako dziecko z plakatu rozkładu społecznego”.

„Założę się, że Nowy Jork bardzo chciałby mieć APEC. Los Angeles chciałoby mieć APEC. Chicago, jakkolwiek by to nie brzmiało, wszystkie duże miasta chciałyby być na miejscu San Francisco” – powiedział Taylor.

Organy ścigania przygotowują się na przewidywane protesty

Jak zwykle w przypadku wydarzeń na skalę APEC, w San Francisco będą obecne znaczne siły organów ścigania. Cztery kwadratowe przecznice w centrum miasta zostaną zamknięte wokół centrum kongresowego, w którym odbędzie się APEC.

„Na to wydarzenie w San Francisco będzie przybyła nadzwyczajna liczba funkcjonariuszy organów ścigania, wojska i personelu bezpieczeństwa publicznego, znacznie większa niż ktokolwiek wcześniej widział” – powiedział dziennikarzom Jeremy Brown, zastępca agenta specjalnego odpowiedzialnego za tajne służby USA. 8 listopada.

W niedzielę koalicja „Nie dla APEC” zorganizowała „Kontrszczyt Ludowy”. Według swojej strony internetowej koalicja kilku ugrupowań zaplanowała na środę kolejną demonstrację.

„APEC promuje tak zwany «wolny handel», co w rzeczywistości oznacza obniżanie płac, kradzież ziemi chłopom i rdzennej ludności, napędzanie przymusowych migracji, niszczenie środowiska, plądrowanie zasobów naturalnych i pompowanie zysków przedsiębiorstw” – stwierdziła koalicja w dniu kolejny portal koalicyjny.

Szef policji San Francisco William Scott powiedział reporterom, że miasto jest „gotowe na spotkanie tej chwili”, ponieważ całe siły zostaną zmobilizowane podczas całego wydarzenia.

„Co oznacza, że ​​każdy sprawny funkcjonariusz będzie pracował. Będziemy objęci ochroną w dzień i w nocy” – powiedział Scott. „Naszym celem jest być przygotowanym na wszystko, co może nas spotkać”.

Warto przeczytać!  Poszukiwania podejrzanej lwicy w Berlinie trwają, gdy zapada noc

Dodał: „Nasze przesłanie jest po prostu takie: ludzie mogą korzystać w San Francisco ze swoich konstytucyjnych praw, ale nie będziemy tolerować osób dopuszczających się aktów przemocy, niszczenia mienia ani żadnych innych przestępstw”.

Taylor, profesor Uniwersytetu w San Francisco, powiedział, że demonstracje będą obejmować szerokie tematy, takie jak zmiany klimatyczne, a nawet protesty oskarżające Chiny o popełnienie ludobójstwa na mniejszości ujgurskiej w regionie Xinjiangu. W zależności od frekwencji protesty mogą nakreślić inny obraz szczytu – dodał.

„Bez jakiejkolwiek przemocy protesty zostaną uznane i, miejmy nadzieję, powstrzymane przy założeniu, że wszelkie szkody uboczne będą marginalne” – powiedziała Taylor. – Ale to jest San Francisco.

grać

Biden i Xi chcą ustabilizować stosunki podczas spotkania w APEC w przyszłym tygodniu

Prezydent Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping będą starali się ustabilizować napięte stosunki między USA a Chinami w przyszłym tygodniu podczas pierwszego od roku bezpośredniego spotkania na marginesie szczytu APEC w San Francisco. (10 listopada)

Główne wydarzenie APEC: spotkanie Bidena i Xi o wysokiej stawce

Najważniejszym wydarzeniem szczytu będzie prawdopodobnie zaplanowane na środę spotkanie Bidena i Xi – drugie bezpośrednie spotkanie obu stron od objęcia urzędu przez Bidena po wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Zakłada się, że Biden będzie próbował pracować nad złagodzeniem napięć z Xi i wywierać na niego presję w kilku kwestiach, w tym przywróceniu łączności wojskowej, konfliktach w Izraelu i na Ukrainie oraz utrzymujących się napięciach na Tajwanie, samorządnej wyspie, na której w przyszłym roku mają się odbyć wybory, ale Chiny uważają się za prowincję, powiedział Taylor.

„Chiny potrzebują Ameryki tak samo jak Ameryka ze względów gospodarczych i politycznych” – powiedział Taylor. „Te superpotęgi nie chcą zrywać wzajemnych powiązań gospodarczych”.

Taylor stwierdziła, że ​​próba ustanowienia stałych kanałów komunikacji jest powodem, dla którego administracja Bidena wysłała na początku tego roku do Chin Sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena, Sekretarz Skarbu Janet Yellen i Sekretarz Handlu Ginę Raimondo oraz dlaczego gubernator Kalifornii Gavin Newsom, którego stan ma wkrótce czwarta co do wielkości gospodarka świata, spotkała się z Xi w zeszłym miesiącu przed szczytem APEC.

„Newsom mądrze udał się do Chin i utorował drogę stosunkom Kalifornii i San Francisco, z wyjątkiem USA” – powiedział Taylor, dodając, że Biden spotkał się w zeszłym miesiącu w Waszyngtonie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, aby omówić ewentualne naprawienie napiętych stosunków między obydwoma krajami .

Według Białego Domu prezydent „podkreślił, że Stany Zjednoczone i Chiny muszą współpracować, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom”.

Warto przeczytać!  Irańczycy protestują przed więzieniem Karaj, gdy zbliżają się kolejne egzekucje | Aktualności

Sprzątanie San Francisco

Podczas gdy San Francisco spieszy się z sprzątaniem swoich ulic, w tym z naprawą jezdni i oczyszczaniem obozowisk ludzi bez domów na głównych ulicach i wokół terenu APEC, burmistrz London Breed powiedziała w czwartek reporterom, co powiedzieli jej niektórzy członkowie delegacji APEC.

„W wielu przypadkach osoby, z którymi rozmawiałem, niezależnie od tego, czy pochodziły z Australii, Peru czy Chin, mówiły: «Mamy bardzo podobne problemy w naszym kraju i jesteśmy podekscytowani przyjazdem do San Francisco»” – Breed powiedział. – To właśnie słyszałem w kółko.

Podczas czwartkowego przecięcia wstęgi dla nowej miejskiej szkółki drzew Newsom powiedział reporterom, że to nie przypadek, że San Francisco pokazuje swoje najlepsze oblicze.

„Wiem, że ludzie mówią: «Och, po prostu sprzątamy to miejsce, bo wszyscy ci wykwintni przywódcy przyjeżdżają do miasta». Hm, to prawda, bo to prawda” – powiedział Newsom.

Newsom, były burmistrz San Francisco, powiedział podczas swojej wizyty z Xi w Chinach, pierwszą rzeczą, o której Xi mówił, była jego ostatnia wizyta w San Francisco w 1985 r. i zobaczenie kultowego mostu Golden Gate.

„Powinieneś widzieć uśmiech na jego twarzy” – powiedział Newsom. „Mam na myśli to miasto, to miejsce, jest kochane, a najlepsze dni są przed nim, a nie za nim”.

Larry Baer, ​​dyrektor generalny i prezes drużyny baseballowej San Francisco Giants, podziela tę opinię. Jest współprzewodniczącym Advance SF, grupy lokalnych liderów, którzy sfinansowali efektowną kampanię public relations o wartości 4 milionów dolarów zatytułowaną „It All Starts Here”, mającą na celu poprawę zrujnowanego wizerunku miasta.

„Czasami wydaje się, że jest to fala wokół problemów, przed którymi stoimy, a są to problemy, z którymi borykają się także inne miasta” – powiedział Baer do publiczności podczas meczu na stadionie Giants w zeszłym miesiącu. „Nie wierzymy, że nasze miasto powinno być definiowane przez te kwestie”.

Silwal powiedział, że część poprawy śródmieścia obejmuje jego rozbudowę nie tylko jako miejsca, w którym żyją bankierzy i pracownicy techniczni. Ma wizję przyszłości, która obejmuje przekształcenie 35 milionów metrów kwadratowych wolnej powierzchni biurowej i sklepowej w inwestycje wielofunkcyjne, niedrogie mieszkania, strefy rozrywki i niedrogie mieszkania.

Wszystko zaczyna się od APEC.

„Do tego stopnia, że ​​zwykły człowiek czuje, że należy do centrum miasta, i właśnie takiego podejścia do remake’u musimy przyjąć, aby być bardziej gościnnym i przynależnym do wszystkich środowisk” – powiedział Silwal. „Udany APEC może pomóc w stworzeniu wszystkich nowych typów możliwości”.

Rozpoczyna się proces domniemanego napastnika Pelosi Obrona twierdzi, że mężczyzna oskarżony o napaść na męża Nancy Pelosi był uwikłany w spisek

Fragment podcastu: Życie osobiste polityków ma znaczenie dla wyborców. Czy powinni?


Źródło