Sport

Atak na Świątek z zaskakującej strony. Legenda przepowiada, ranking mówi swoje

  • 20 listopada, 2023
  • 6 min read
Atak na Świątek z zaskakującej strony. Legenda przepowiada, ranking mówi swoje


Można się zastanawiać, czy rok 2023 był tak samo udany dla Igi Świątek jak wcześniejszy, gdy zdeklasowała wszystkie rywalki i zdecydowanie prowadziła w rankingu WTA. Wtedy triumfowała w dwóch Wielkich Szlemach (Roland Garros i US Open), wygrała cztery imprezy WTA 1000, miała swoją rekordową serię 37 zwycięstw z rzędu. 

W tym roku tych najbardziej prestiżowych sukcesów było trochę mniej (Roland Garros, Pekin, WTA Finals), ale Polka i tak jest na tym miejscu, w którym była dwanaście miesięcy temu. Sęk w tym, że rywalki stały się coraz groźniejsze.

Sabalenka długo goniła Igę, w końcu ją dopadła. Dwa miesiące radości Białorusinki

Prowadzenie w rankingu jest najlepszą nagrodą za naszą ciężką pracę. Dla mnie to niesamowite uczucie – dołączyć do grona wspaniałych zawodniczek, które już były na szczycie. Jest to dla mnie zarazem wielki honor, móc nazwać samą siebie numerem jeden na świecie

~ Aryna Sabalenka podczas US Open

Przy czym Białorusinka powtarzała, że jej głównym celem będzie utrzymanie pierwszej pozycji do końca roku, a ta sztuka już się nie powiodła. Po fenomenalnym dla siebie WTA Finals w Cancun wyprzedziła ją bowiem Iga Świątek – Polka zdemolowała w półfinale Sabalenkę, a później w finale jeszcze Jessicę Pegulę

Iga Świątek świętująca triumf w Cancun/CLAUDIO CRUZ/AFP/AFP

Wtedy było już wiadomo, że odbierze Sabalence pozycję liderki, choć przewaga – do 7 stycznia – będzie niewielka, zaledwie 245 punktów. W teorii Białorusinka mogłaby taką stratę odrobić w jednym turnieju, w praktyce zaś – to niemożliwe. Sama bowiem będzie w styczniu bronić wielu punktów, blisko 2,5 tys. za zwycięstwa w Adelajdzie i Melbourne. Jest więc bardzo prawdopodobne, że Świątek przewagę powiększy.

Tyle że za jej plecami czai się już inna zawodniczka, która ma duży talent, spore już sukcesy, a specjaliści przewidują jej też piękną przyszłość.

„Race to Paris” prawdę ci powie. A w nim na czele jest młoda Amerykanka

Mowa tu o Coco Gauff, 19-letniej Amerykance, która wygrała w tym roku najpierw wielki turniej w Cincinnati, a później US Open. Jak to możliwe, skoro dziś nastolatka traci do Polki ponad 2700 punktów? Łatwiej to sobie wyobrazić w dłuższej perspektywie, bo ta właśnie będzie sprzyjać Gauff.

Niespecjalnie różowo było też na trawie, Gauff zawiodła w Wimbledonie (przegrała już w pierwszej rundzie z Sofią Kenin), ale złapała formę na twardych kortach. Najlepiej obrazuje to ranking „Race to Paris”, obejmujący turnieje po Rolandzie Garrosie, a ostatecznie będący kwalifikacją do igrzysk olimpijskich. W nim Gauff ma 4825 punktów, Świątek 4360 punktów – Polka więc w pierwszych pięciu miesiącach ma więcej do stracenia. 

Sabalenka jest tu dopiero czwarta (3430), jeszcze za Pegulą (3745).

Wimbledon przełomowym momentem dla Coco Gauff? Tak to widzi Martina Navratilova

Z tego wynika, że Gauff realnie może zagrozić Idze dopiero po przenosinach z mączki na trawę, zwłaszcza gdyby Polce nie udało się po raz kolejny wygrać French Open. Kulminacyjnym momentem może tu być Wimbledon. 

To bowiem turniej, w którym Amerykanka powinna sporo zyskać. Co ciekawe, do czwartej rundy dotarła w Londynie jeszcze jako 15-latka, przed pandemią, i nigdy tego osiągnięcia nie poprawiła. Podobnie wskazuje zresztą Martina Navratilova, legenda tenisa, która na kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club wygrała w singlu dziewięć razy, a w mikście i deblu – łącznie jeszcze 11 razy. 

Z kolei dla Świątek trawa jest nawierzchnią najtrudniejszą.

Przy czym, nawet jeśli Amerykanka wyprzedziłaby Polkę, to już w sierpniu i wrześniu będzie bronić wielu punktów za swoje trzy triumfy: w Waszyngtonie, Cinacinnati i US Open. Navratilova nie ma wątpliwości: – Tak uczciwie, to kilka tygodni temu, na podstawie tego co widziałam, wskazałabym Coco jako jedynką na koniec 2024 roku. A teraz myślę, że Gauff może wyprzedzić Sabalenkę na pozycji numer dwa. Bo żadna z nich nie będzie w stanie wyprzedzić Igi, jeśli Polka będzie miała spokojny czas poza sezonem, pozostanie zdrowa i utrzyma formę – mówiła dla strony WTA.

Iga Świątek już w Cancun podkreślała, że uciekanie przed Sabalenką kosztowało ją sporo nerwów i będzie chciała to zmienić. Wtedy, w Meksyku, podkreśliła: – Teraz mam czas, by świętować to, poświęcić więcej czasu, jestem już po sezonie. Jestem też dumna z siebie i zespołu, pracujemy na takie momenty, ale też przecież zawsze patrzę na kolejne cele i do przodu. Warto jednak czasem pomyśleć o tym, co się osiągnęło – przyznała.

Iga Świątek zdobywa tytuł WTA Finals. Iga Świątek – Jessica Pegula. SKRÓT. WIDEO/Associated Press/© 2023 Associated Press

Iga Świątek i Coco Gauff/MATTHEW STOCKMAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP/AFP

Martina Navratilova/TIZIANA FABI/AFP


Źródło