Austria pokonała Polskę i zajęła 1/8 miejsca na Euro 2024

• 21 czerwca, 2024

Austria zwiększyła swoje nadzieje na awans do rundy pucharowej Euro 2024 w piątek, gdy Marko Arnautovic strzelił gola w imponującym zwycięstwie 3:1 nad Polską, dla której Robert Lewandowski miał jedynie nieskuteczny występ w rezerwowym.

Austria Ralfa Rangnicka prawdopodobnie zapewni sobie awans do 1/8 finału, jeśli uda jej się uniknąć porażki w ostatnim meczu grupy D z Holandią we wtorek.

Polska nie może już plasować się w pierwszej dwójce i niemal na pewno musi pokonać Francję, aby mieć szansę na awans jako jedna z czterech najlepszych drużyn zajmujących trzecie miejsca.

Gernot Trauner poprowadził Austrię na zasłużone prowadzenie na początku meczu, zanim Krzysztof Piątek, który przegapił pierwszą porażkę z Holandią, wyrównał dla Polski w 30. minucie.

Lewandowski został wprowadzony po raz pierwszy na turniej na pół godziny przed końcem, ale był postacią marginalną, gdy Polska była o krok od eliminacji.

Christoph Baumgartner wyprowadził Austrię na prowadzenie po świetnym ruchu drużyny, a cały mecz został przerwany rzutem karnym Arnautovica w 78. minucie.

Austria, która na Euro 2020 po raz pierwszy od 1954 roku dotarła do fazy pucharowej na dużym turnieju, z pewnością przejdzie dalej, jeśli pokona Holendrów, którzy w najbliższy piątek zmierzą się z Francją.

Warto przeczytać!  Rekordowy udział Polski w światowym eksporcie

Lewandowski nie był na tyle zdrowy, aby wystartować po kontuzji uda w zeszłym tygodniu, mimo że trener Polski Michał Probierz wyraził nadzieję, że napastnik Barcelony będzie mógł grać.

Kibice z obu krajów, które graniczą z Niemcami, wypełnili stadion Olympiastadion.

Kibice Polski, którzy odbyli tę krótką wycieczkę, mieli przewagę liczebną nad swoimi odpowiednikami, ale to ściana kibiców w czerwonych austriackich koszulkach podskakiwała w górę i w dół, celebrując niecałe dziewięć minut po meczu.

Ich zespół zaczął dominująco i został nagrodzony prowadzeniem, gdy obrońca Trauner uderzył głową obok polskiego bramkarza Wojciecha Szczęsnego po sprytnej grze skrzydłowej lewego obrońcy Phillippa Mwene.

Polska jednak wrosła w rywalizację, a Nicola Zalewski przepuścił dobrą okazję do wyrównania, gdy strzelił gola.

W dwóch ostatnich spotkaniach obu drużyn w eliminacjach do Euro 2020 padła tylko jedna bramka.

– Piątek uderza –

Jednak tym razem emocjonujący mecz był wyrównany tuż przed przerwą, gdy Piątek rzucił się do ataku z bliskiej odległości po tym, jak Trauner zablokował strzał Jana Bednarka.

Austria zmarnowała znakomitą szansę na odbudowanie przewagi atakiem trzy na dwóch, ale Bednarek rzucił się w drogę Marcelowi Sabitzerowi.

Warto przeczytać!  Polska aresztowała mężczyznę podejrzanego o pomoc Rosji w spisku mającym na celu zabójstwo Wołodymyra Zełenskiego

Podopieczni Rangnicka o mało nie stracili bramki w doliczonym czasie gry pierwszej połowy, gdy bramkarz Patrick Pentz został zmuszony do zatrzymania się po rzucie wolnym Piotra Zielińskiego.

Austria dobrze rozpoczęła drugą połowę, a Szczęsny strzelił głową Stefana Poscha.

Gdy w 60. minucie na boisko wszedł Lewandowski, na stadionie rozległ się ogromny wrzask.

Jedynym jego zaangażowaniem było to, że zaraz po wejściu na boisko złapał żółtą kartkę za uderzenie łokciem Philippa Lienharta w twarz.

Austria wyszła na prowadzenie po cudownie wypracowanej bramce w 66. minucie.

Arnautovic zmiótł dobitne podanie Alexandra Prassa, zmiennika, a Baumgartner złapał piłkę i chłodno umieścił piłkę w dolnym rogu.

Austria mogła zdobyć trzy punkty na 15 minut przed końcem, gdy słaby strzał Patricka Wimmera został zepchnięty w bezpieczne miejsce przez coraz bardziej zapracowanego Szczęsnego.

Jednak trzeci gol padł wkrótce potem, gdy Arnautovic spokojnie odłożył rzut karny po tym, jak Sabitzer wpadł na bramkę i został powalony przez Szczęsnego.

Austria zagroziła, że ​​końcowy wynik będzie zawstydzający dla Polski, a Szczęsny genialnie obronił piłkę z dystansu Poscha.

Warto przeczytać!  Gdy chcą się zrelaksować, polscy CPA poruszają się po wyboistej ścieżce | Wiadomości, sport, praca

W drużynie Polaków nagle doszło do rozłamu, a Konrad Laimer przedryblował strzał obok otwartej bramki po okrążeniu Szczesnego, ale nawet to pudło nie mogło pozbawić blasku trzeciego zwycięstwa Austrii na ważnym turnieju od 34 lat.