Nauka i technika

Badanie Denver Health mające na celu rozszerzenie badań genetycznych w kierunku raka

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Badanie Denver Health mające na celu rozszerzenie badań genetycznych w kierunku raka


Badanie prowadzone w Denver Health ma duże implikacje dla pacjentów chorych na raka w Kolorado.

Dzięki grantowi z Narodowego Instytutu Zdrowia Denver Health oferuje badania genetyczne wszystkim pacjentom z rakiem piersi i w ciągu kilku lat planuje rozszerzyć badanie na wszystkich pacjentów chorych na raka.

Inga Watford była jedną z pierwszych pacjentek, które wzięły udział w badaniu. Wróciła z wakacji na Hawajach w lutym ubiegłego roku i dowiedziała się, że ma raka piersi w stadium 4.

Inga Watford była jedną z pierwszych pacjentek, które wzięły udział w badaniu genetycznym.

CBS


„Wystąpiły przerzuty pod pachą, w górę do obojczyka i szyi. Byłam przerażona” – powiedziała.

Po pięciu miesiącach chemioterapii, operacji i radioterapii jest już wolna od raka. Nie może jednak przestać zastanawiać się, co spowodowało raka.

„Czuję się świetnie… bardzo pozytywnie i optymistycznie patrzę w swoją przyszłość” – powiedziała. – Dlaczego mnie to spotkało?

Nie ma historii rodzinnej i dlatego – kiedy Pam Crawford, pielęgniarka z Denver Health – zaproponowała przetestowanie jej składu genetycznego, Watford się zgodziła.

Jest jedną z 50 pacjentek z rakiem piersi, które od sierpnia zostaną poddane badaniom przesiewowym w Denver Health w ramach projektu badawczego prowadzonego przez dr Sonię Okuyamę, dyrektor ds. onkologii w Denver Health.

„Wielu naszych pacjentów powinno uzyskać poradę genetyczną i przeprowadzić badania genetyczne” – stwierdziła.

Dzięki grantowi z Narodowego Instytutu Zdrowia Denver Health oferuje badania genetyczne wszystkim pacjentom z rakiem piersi i w ciągu kilku lat planuje rozszerzyć badanie na wszystkich pacjentów chorych na raka.

CBS


Chociaż koszt badań spadł w ostatnich latach i wynosi około 250 dolarów, Okuyama twierdzi, że wielu pacjentów nie poddaje się badaniom przesiewowym, ponieważ większość klinik wymaga od nich najpierw wizyty u doradcy genetycznego, a w kraju jest tylko 700 doradców genetycznych.

Teraz zmienia tę sytuację i oferuje z góry wykonanie badania każdej pacjentce, u której zdiagnozowano raka piersi.

Jej zdaniem jedną z zalet jest to, że lekarze mogą dostosować metody leczenia.

„Na przykład mogą istnieć leki – pigułki na chemioterapię lub leki dożylne – które działają tylko w przypadku tej nieprawidłowości genetycznej. Zatem wiedza od razu pomoże Ci wybrać najlepszy lek, który pomoże pacjentowi”.

Badanie ma również na celu poprawę monitorowania pacjentów wysokiego ryzyka i ich rodzin.

Doktor Okuyama twierdzi, że celem jest poszerzenie dostępu do badań genetycznych dla tych, którzy w innym przypadku mogliby ich nie uzyskać z powodu braku pieniędzy lub doradców genetycznych.

CBS


Crawford, który przeszedł szkolenie w zakresie testów genetycznych, współpracuje z podmiotami podstawowej opieki zdrowotnej nad pacjentami w ramach planu badań przesiewowych wysokiego ryzyka.

„Porozmawiałabyś o wykonaniu mammografii na zmianę z rezonansem magnetycznym, robisz coś co sześć miesięcy i masz nadzieję, że jeśli coś zacznie rosnąć, zobaczymy to” – powiedziała.

Okuyama twierdzi, że badanie Denver Health jest pierwszym tego rodzaju.

„Ta koordynacja, to trzymanie się za rękę, to wsparcie dla pacjenta i świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej, którego… brakuje, to nie istnieje” – powiedziała.

Mówi, że jest to szczególnie wyjątkowe w przypadku pacjentów o niższych dochodach w szpitalach zapewniających bezpieczeństwo, takich jak Denver Health.

„To konsekwencje pokoleniowe, a sprawiedliwość, wiesz… składnik tego jest ogromny” – powiedziała.

Okuyama twierdzi, że celem jest poszerzenie dostępu do testów genetycznych dla tych, którzy w innym przypadku mogliby ich nie uzyskać z powodu braku pieniędzy lub doradców genetycznych.

Chociaż koszt badań spadł w ostatnich latach i wynosi około 250 dolarów, Okuyama twierdzi, że wielu pacjentów nie poddaje się badaniom przesiewowym, ponieważ większość klinik wymaga od nich najpierw wizyty u doradcy genetycznego, a w kraju jest tylko 700 doradców genetycznych. Teraz zmienia tę sytuację i oferuje z góry wykonanie badania każdej pacjentce, u której zdiagnozowano raka piersi.

CBS


Choć nie wszyscy będą chcieli znać ryzyko, na jakie narażają się, Watford jest zadowolona, ​​że ​​to robi. Jej test dał wynik negatywny.

„Na pewno ulga, że ​​wiem, że nie mam tej mutacji” – wyraziła.


Źródło

Warto przeczytać!  Molly Mastrangelo | Nekrolog | Wiadomości z Cumberland Timesa