Nauka i technika

Badanie monitoringu genetycznego pozwoliło zidentyfikować pierwszą hybrydę wilka i psa w rumuńskich Karpatach

  • 6 listopada, 2023
  • 3 min read
Badanie monitoringu genetycznego pozwoliło zidentyfikować pierwszą hybrydę wilka i psa w rumuńskich Karpatach


Badanie monitoringu genetycznego pozwoliło zidentyfikować pierwszą hybrydę wilka i psa w rumuńskich Karpatach

Fundacja Conservation Carpathia, największa inicjatywa na rzecz ochrony przyrody w Rumunii, poinformowała niedawno, że zakończyła badanie w zakresie monitorowania genetycznego gatunku wilka (Canis toczeń) mający na celu określenie liczebności wilków w Karpatach Południowych w Rumunii, na obszarze pilotażowym o powierzchni 1400 km2. Badanie potwierdziło również, po raz pierwszy w Rumunii, obecność hybrydyzacji między wilkami i psami, która według organizacji non-profit może zagrozić gatunkowi.

Badania, które opierały się głównie na nieinwazyjnym pobraniu DNA, pochodzącego z sierści, odchodów lub moczu zdeponowanego przez zwierzęta w ich siedliskach, przeprowadzono w latach 2018–2020. Wyniki doprowadziły do ​​szacunkowego zagęszczenia w Karpatach Południowych na poziomie 2,35 wilka na 100 km2.

W trakcie badania organizacja pozarządowa zidentyfikowała 48 osobników, a mianowicie 27 mężczyzn, 20 kobiet i jednego samca hybrydy wilczaka i psa. Po dalszej analizie 40 wilków i hybrydę pogrupowano w sześciostaki.

„Pozostałych 7 wilków nie można było przypisać do żadnego konkretnego stada i przyjęto, że albo to zwierzęta rozpraszające się, albo członkowie stad sąsiadujących z obszarem badań, stochastycznie wykrytych na obrzeżach lub poza ich terytorium” – stwierdziła Conservation Carpathia.

Warto przeczytać!  Rynek genetyki zwierząt poniesie znaczny wzrost w latach 2023-2030

Organizacja non-profit stwierdziła również, że wyniki badania wskazują na zmiany w parach hodowlanych i nieoczekiwane zmiany w składzie stada. Tym samym w ciągu trzech lat badań zmiany w parach lęgowych wykryto w 2 z 6 stad.

W dalszej części badań stwierdzono obecność na tym obszarze hybrydy wilka i psa, co stanowiło pierwsze oficjalne potwierdzenie genetyczne hybrydyzacji wilka i psa w Karpatach. Conservation Carpathia twierdzi, że choć znalezisko może w tej chwili nie wyglądać na zagrożenie, może ewoluować i z czasem doprowadzić do degradacji genetycznej, a następnie całkowitego wyginięcia tego gatunku.

„W przypadku Rumunii hybrydyzacja jest zjawiskiem powodowanym przez bezpańskie psy, które pojawiły się w siedliskach wilków. Ich obecność zagraża zdrowiu genetycznemu populacji wilków na nadchodzące dziesięciolecia” – stwierdziła organizacja pozarządowa.

Aby ocenić to zjawisko, badacze z Fundacji Conservation Carpathia pobrali próbki śliny od 21 psów zamieszkujących badany teren oraz jednocześnie próbki DNA wilków.

Dr Ruben Iosif, koordynator wydziału monitorowania fauny w Fundacji Conservation Carpathia, powiedział, że to badanie genetyczne „wyjaśnia wiele niewiadomych na temat populacji wilków w Rumunii”.

„Ważne jest długoterminowe monitorowanie tych wilków, aby zarządzanie dziką przyrodą i zarządzanie konfliktami z rolnikami opierało się na nauce. W ten sposób możemy podejmować decyzje, tworzyć modele współistnienia i podnosić pewne sygnały alarmowe kiedy pojawiają się zagrożenia zarówno dla ludzi, jak i wilków, jak ma to miejsce na przykład w przypadku pojawienia się hybrydyzacji” – wyjaśnił.

Warto przeczytać!  Naukowcy badają niezamierzone skutki edycji genów w pomidorach

Według Conservation Carpathia oficjalne szacunki wskazują, że populacja wilka w Rumunii liczy około 3000 osobników, ale do obliczenia liczebności tego gatunku nie stosowano żadnych naukowych metod monitorowania.

irina.marica@romania-insider.com

(Źródło zdjęcia: Fundacja Ochrony Carpathia)


Źródło