Świat

Biały Dom obawia się, że Iran może dostarczyć Rosji rakiety balistyczne do wykorzystania przeciwko Ukrainie

  • 21 listopada, 2023
  • 4 min read
Biały Dom obawia się, że Iran może dostarczyć Rosji rakiety balistyczne do wykorzystania przeciwko Ukrainie


WASZYNGTON (AP) – Biały Dom wyraził we wtorek zaniepokojenie, że Iran może dostarczyć Rosji rakiety balistyczne do wykorzystania w jej wojnie z Ukrainą, co prawdopodobnie byłoby katastrofalne dla narodu ukraińskiego, powiedział urzędnik ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zauważył, że Iran dostarcza już Rosji bezzałogowe statki powietrzne lub drony, kierowane bomby lotnicze i amunicję artyleryjską i może przygotowywać się do „pójścia o krok dalej w swoim wsparciu dla Rosji”.

Kirby podkreślił wrześniowe spotkanie, podczas którego Iran gościł rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, aby zaprezentować szereg systemów rakiet balistycznych, co wzbudziło zaniepokojenie USA.

„Dlatego obawiamy się, że Iran rozważa dostarczenie Rosji rakiet balistycznych do użycia na Ukrainie” – powiedział Kirby reporterom podczas telekonferencji. „W zamian za to wsparcie Rosja oferuje Teheranowi bezprecedensową współpracę obronną, w tym w zakresie rakiet, elektroniki i obrony powietrznej”.

Ostrzeżenie Kirby’ego pojawiło się po tym, jak wniosek prezydenta Joe Bidena o ponad 61 miliardów dolarów w ramach nadzwyczajnego finansowania przez USA w celu dalszego wspierania obronności Ukrainy utknął w Kongresie. Dodatkowa pomoc dla Ukrainy stanowi część większego wniosku o finansowanie w wysokości 106 miliardów dolarów złożonego przez prezydenta Demokratów, który miałby również wesprzeć operacje Izraela, Tajwanu i Stanów Zjednoczonych na granicy z Meksykiem.

Warto przeczytać!  Siły ukraińskie zdobywają przyczółek wzdłuż rzeki Dniepr w miarę narastania wiosennej kontrofensywy spekulacyjnej

Rosnąca grupa prawodawców w kontrolującej Izbę Reprezentantów Partii Republikańskiej sprzeciwia się wysyłaniu większych pieniędzy na Ukrainę.

Kirby i inni czołowi urzędnicy amerykańscy nawołują Kongres do przekazania pomocy Ukrainie, twierdząc, że istniejące fundusze się wyczerpują.

Odnotował także ogłoszenie Iranu na początku tego roku, że sfinalizował umowę na zakup myśliwców Su-35 z Rosji, i powiedział, że Iran rozważa zakup od Rosji dodatkowego sprzętu wojskowego, w tym helikopterów szturmowych, radarów i samolotów do szkolenia bojowego.

„W sumie Iran poszukuje od Rosji sprzętu wojskowego o wartości miliardów dolarów, aby wzmocnić swoje zdolności wojskowe” – powiedział Kirby. „Rosja pomaga również Iranowi w rozwijaniu i utrzymywaniu jego zdolności w zakresie gromadzenia danych satelitarnych oraz innych programów kosmicznych”.

Powiedział, że rozwijające się partnerstwo wojskowe między Iranem a Rosją jest szkodliwe dla Ukrainy, sąsiadów Iranu na Bliskim Wschodzie i „mówiąc szczerze, dla społeczności międzynarodowej”.

Na polecenie rządu rosyjskiego Kirby powiedział, że grupa najemników Wagnera przygotowuje się do zapewnienia zdolności obrony powietrznej Hezbollahowi lub Iranowi. Powiedział, że Stany Zjednoczone będą obserwować, czy tak się stanie, i są przygotowane do wykorzystania „władzy ds. sankcji antyterrorystycznych wobec rosyjskich osób lub podmiotów, które mogłyby dokonać tych destabilizujących transferów”. zaangażowania, zwłaszcza w zagraniczne operacje wojskowe.

Warto przeczytać!  Odkrycie „ptaka” z głową jak tyranozaur stanowi zagadkę dla naukowców

Stany Zjednoczone twierdzą, że zależność Kremla od Iranu, a także Korei Północnej – krajów w dużej mierze odizolowanych na arenie międzynarodowej ze względu na swoje programy nuklearne i sytuację w zakresie praw człowieka – pokazuje desperację. Dzieje się to w obliczu ukraińskiego oporu i sukcesu globalnej koalicji w zakłócaniu rosyjskich łańcuchów dostaw wojskowych i odmawianiu zastąpienia broni utraconej na polu bitwy. Biały Dom stwierdził, że Rosja zwróciła się do Korei Północnej po artylerię.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Iran dostarczył także Rosji amunicję artyleryjską i czołgową na potrzeby inwazji na Ukrainę.

Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone i inne kraje podjęły kroki, aby udaremnić potencjalne dostawy, sprzedaż lub transfer towarów związanych z Iranem i rakietami balistycznymi. Stany Zjednoczone wydały także wytyczne dla prywatnych przedsiębiorstw dotyczące praktyk irańskich w zakresie zakupu rakiet, aby upewnić się, że nie wspierają one w sposób niezamierzony wysiłków rozwojowych Iranu.

W maju ubiegłego roku Biały Dom oświadczył, że Rosja jest zainteresowana zakupem od Iranu dodatkowych zaawansowanych dronów szturmowych do wykorzystania w wojnie z Ukrainą po zużyciu większości z 400 dronów zakupionych wcześniej od Teheranu.

Warto przeczytać!  Ciepło oceanu bije rekord z ociepleniem równym 5 bombom atomowym eksplodującym „co sekundę” przez rok. Naukowcy twierdzą, że „coraz gorzej”.

Z ustaleń wywiadu USA opublikowanych w czerwcu wynika, że ​​Iran dostarcza Rosji materiały do ​​budowy fabryki dronów na wschód od Moskwy, ponieważ Kreml stara się zapewnić stałe dostawy broni na potrzeby wojny.


Źródło