Świat

Biały Dom odtajnia informacje sugerujące, że Grupa Wagnera przygotowuje się do zapewnienia zdolności obrony powietrznej Hezbollahowi lub Iranowi

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Biały Dom odtajnia informacje sugerujące, że Grupa Wagnera przygotowuje się do zapewnienia zdolności obrony powietrznej Hezbollahowi lub Iranowi


Obrazy VCG/Getty

Siedziba Grupy Wagner w dniu 27 czerwca 2023 r. w Sankt Petersburgu w Rosji.CNN

Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego Johna Kirby’ego Biały Dom opublikował we wtorek niedawno odtajnione dane wywiadowcze, potwierdzające, że rosyjska organizacja najemników Grupa Wagnera przygotowuje się do zapewnienia zdolności obrony powietrznej „albo Hezbollahowi, albo Iranowi”.

Kirby powiedział, że Wagner przygotowywał się do zapewnienia takich zdolności na polecenie rządu rosyjskiego.

W nowo obniżonej wersji wywiadu nie określono, skąd będzie pochodził system rakietowy. Jednak CNN informowało wcześniej, że Grupie Wagnera powierzono zadanie dostarczenia z Syrii systemu rakietowego ziemia-powietrze SA-22 wspieranej przez Iran grupie bojowników Hezbollah w Libanie.

Prezydent Syrii Bashar al-Assad zgodził się zapewnić Hezbollahowi wyprodukowany w Rosji system obrony przeciwrakietowej, znany jako Pantsir, powiedziały w zeszłym miesiącu CNN dwie osoby zaznajomione z wywiadem.

„Będziemy uważnie monitorować, czy Wagner dostarcza sprzęt wojskowy Hezbollahowi lub Iranowi” – ​​powiedział Kirby. „Jesteśmy gotowi wykorzystać nasze sankcje antyterrorystyczne przeciwko rosyjskim osobom lub podmiotom dokonującym tych destabilizujących transferów”.

Warto przeczytać!  Wystąpienie Republiki Południowej Afryki z ICC, o którym mowa – DW – 26.04.2023

Rola Rosji w kierowaniu transferem systemu obrony powietrznej do Hezbollahu odzwierciedla bieżące stosunki Moskwy w zakresie broni z Iranem i jego pełnomocnikami, które jedynie się wzmocniły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone są również zaniepokojone tym, że Iran przygotowuje się do zapewnienia Rosji środków balistycznych rakietowych, które Iran pokazał ministrowi obrony Rosji Szojgu podczas jego wizyty w Teheranie we wrześniu, powiedział Kirby we wtorek.

Zarówno bojownicy Wagnera, jak i Hezbollahu od lat działają w Syrii, gdzie współpracują z rosyjskimi i syryjskimi siłami zbrojnymi, aby wzmocnić reżim Assada przeciwko syryjskiej opozycji. Hezbollah zaczął wycofywać swoich bojowników w ostatnich latach, ale grupę tę wspiera także Iran, który jest bliskim sojusznikiem Assada. Źródło zaznajomione z zachodnim wywiadem powiedziało wcześniej CNN, że istnieją dowody na rosnącą współpracę między Hezbollahem a Wagnerem w Syrii.

Możliwość, że Hezbollah będzie mógł wkrótce posiadać nowy system obrony powietrznej, wynika z obaw, że bojownicy rozważają otwarcie nowego frontu w wojnie Izraela z Hamasem, na północnej granicy Izraela z Libanem. Stany Zjednoczone wielokrotnie ostrzegały Hezbollah i inne grupy wspierane przez Iran, aby trzymały się z daleka od konfliktu, a także rozmieszczały w regionie lotniskowce i oddziały, aby spróbować powstrzymać potencjalną eskalację.

Warto przeczytać!  Nowy czeski przywódca apeluje o „bez ograniczeń” dla pomocy dla Ukrainy

Mimo to od 17 października wspierane przez Iran grupy bojówek przeprowadziły ponad 60 ataków na siły amerykańskie w Iraku i Syrii, co skłoniło Stany Zjednoczone do odpowiedzi atakami na bojowników.

Społeczność wywiadowcza USA oceniła, że ​​Iran dostosowuje swoją reakcję na izraelską interwencję wojskową w Strefie Gazy, aby uniknąć bezpośredniego konfliktu z Izraelem lub USA, jednocześnie nadal obciążając swoich przeciwników kosztami za pośrednictwem swoich grup zastępczych, podaje CNN.

Jednak Iran nie utrzymuje doskonałej kontroli nad swoim parasolem tych grup zastępczych, twierdzą urzędnicy – ​​w szczególności nad Hezbollahem. Hezbollah jest sojusznikiem Hamasu, grupy, która zaatakowała Izrael 7 października i od dawna pozycjonuje się jako walcząca przeciwko Izraelowi.

W ciągu ostatniego miesiąca Hezbollah i Izrael zaangażowały się w transgraniczne ataki na siebie w północnym Izraelu i południowym Libanie, ale urzędnicy amerykańscy uważają, że Hezbollah na razie nie planuje przystąpienia do wojny.


Źródło