Biznes

Białystok z lat 1910-1943 na unikatowych pocztówkach i zdjęciach znalezionych na eBay’u. Wyjątkowe archiwalne fotografie i grafiki. Zobacz!

 • 17 listopada, 2023
 • 3 min read
Białystok z lat 1910-1943 na unikatowych pocztówkach i zdjęciach znalezionych na eBay’u. Wyjątkowe archiwalne fotografie i grafiki. Zobacz!


Białystok z czasów międzywojennych jawi się jako miasto wielobarwne i intrygujące. Bliskie i swojskie, a jednocześnie tak odległe. W serwisie aukcyjnym eBay można natrafić na wiele zdjęć i widokówek przedstawiających stolicę Podlasia sprzed około 100 lat. Wiele obiektów aukcji jest wyjątkowych i niepowtarzalnych. Zobacz co przedstawiają.

W latach międzywojennych Białystok był kosmopolitycznym i popularnym miastem. Wtedy to stolica regionu rozkwitała, a jej znaczenie na mapie kraju rosło. O wysokim statusie świadczą opisy i obrazy z tego okresu. Szerokie, zadbane ulice, reprezentatywne budynki, piękne parki. Na portalach internetowych często pojawiają się fotografie, na których możemy zobaczyć jak wyglądał Białystok w pierwszej połowie XX w. Ogromną rolę w popularyzowaniu zdjęć z tego okresu odegrały prace Bolesława Augustisa, które zostały odnalezione w 2004 roku.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia i pocztówki Białegostoku i okolic z lat 1910-1943:

Zobacz galerię(65 zdjęć)

Okazuje się, że sporo zdjęć Białegostoku, z różnych okresów można znaleźć na portalach aukcyjnych. Szczególnie ciekawa oferta znajduje się na eBay’u, na którym można trafić na prawdziwe perełki. Lwia część fotografii i widokówek jest oferowana przez kupców z zagranicy, często z Niemiec. Przeszukaliśmy zasoby serwisu i wybraliśmy zdjęcia z okresu 1910 – 1943, na których możemy zobaczyć np.:

 • Ulicę Bazarną, dzisiejszą Lipową
 • targ
 • dworzec kolejowy
 • Pałac Branickich
 • park
 • Hotel Ostrowski
 • Grand Hotel

Ciekawą i poruszającą porcją fotografii są te pochodzące z lat 1942-43. Najwyraźniej ich autorem jest żołnierz Wermachtu, który uwiecznił np. żebrzące dzieci, handlujących ludzi czy czołgi na ulicach miasta.

Zobacz wyjątkowe zdjęcia i pocztówki Białegostoku i okolic z lat 1910-1943:

Zobacz galerię(65 zdjęć)

Wszystkie przedstawione fotografie pochodzą z serwisu aukcyjnego eBay. Ceny rozpoczynają się już od około 5 euro z przesyłką.

E-bay to serwis aukcji internetowych. Założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara jako AuctionWeb. Stał się pierwszym internetowym serwisem aukcyjnym umożliwiającym transakcje między osobami.

Pobieżne kalendarium:

 • 1997 – serwis zmienił nazwę z AuctionWeb na eBay
 • 2000 – eBay miał 12 milionów zarejestrowanych użytkowników sprzedających 4,5 miliona produktów dziennie.
 • 2008 – firma rozszerzyła działalność na całym świecie (15 000 pracowników, przychody w wysokości prawie 7,7 miliarda dolarów)
Warto przeczytać!  Orlen ma zgodę UOKiK na przejęcie Systemu Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz

Obecnie eBay działa w 37 krajach.

W 2005 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w Polsce. Obecnie eBay.pl zajmuje trzecie miejsce wśród serwisów aukcyjnych w kraju.

Zobacz jak wyglądało nasze miasto na pocztówka z lat 70-80-tych:

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl


Źródło