Carlos Alcaraz pokonał Jannika Sinnera i awansował do pierwszego finału French Open

• 7 czerwca, 2024
  • 7 min read

PARYŻ — Carlos Alcaraz zaczął słabo i na początku przegrał półfinał French Open przeciwko Jannikowi Sinnerowi. Później, gdy obaj zmagali się ze skurczami w piątkowym popołudniowym słońcu, Alcaraz prowadził dwoma setami do jednego.

Pod koniec ostatniej części tej rozwijającej się rywalizacji pomiędzy dwoma młodymi, utalentowanymi zawodnikami, wciągającego pięciosetowego rozgrywającego, który trwał 4 godziny i 9 minut, Alcaraz faktycznie zgromadził mniej punktów, 147-145.

To oczywiście nie jest najważniejszy wynik. Alcaraz, który twierdził, że czerpią przyjemność z wyzwań, ostatecznie nie dał za wygraną i zwyciężył 2:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:3 nad Sinnerem i dostał się do swojego pierwszego finału w Paryżu. Dzięki temu 21-latek z Hiszpanii stał się najmłodszym zawodnikiem, który zdobył tytuł Wielkiego Szlema na trzech nawierzchniach.

„Trzeba znaleźć radość [while] cierpienie. To jest klucz – jeszcze bardziej na mączce, tutaj, na Rolandzie Garrosie. Długie rajdy. Czterogodzinne mecze. Pięć setów” – powiedział Alcaraz. „Musisz walczyć. Musisz cierpieć. Ale jak mówiłem mojemu zespołowi wiele, wiele razy, cierpienie musi sprawiać przyjemność”.

Zdobył mistrzostwo w US Open w 2022 r. na kortach twardych i na Wimbledonie w 2023 r. na trawie.

Teraz w niedzielę na czerwonej cebuli rozstawiony z numerem 3 Alcaraz zmierzy się z Alexandrem Zverevem z Niemiec z numerem 4. Na kilka godzin przed jego półfinałowym zwycięstwem 2:6, 6:2, 6:4, 6:2 nad numerem 7 Casperem Ruudem z Norwegii sprawa Zvereva dotycząca przemocy domowej w Berlinie zakończyła się, ponieważ osiągnął on pozasądową ugodę ze swoim byłym dziewczynę, która postawiła oskarżenia.

Ruud zaczął dobrze, ale zaczął słabnąć po problemach żołądkowych i lekarz podał mu kilka tabletek podczas zmiany w trzecim secie. Ruud wyglądał na apatycznego i przestał gonić za niektórymi strzałami, skorupa zawodnika, który prowadzi trasę meczową, wygrywa w tym sezonie i trzykrotnie był wicemistrzem głównych turniejów – w tym w 2022 i 2023 roku w Paryżu.

Warto przeczytać!  Ekscytująca druga runda to sześć zwycięstw

„Widziałem, że zaczął poruszać się nieco wolniej” – powiedział Zverev. „Zazwyczaj tak jest, gdy nie czujesz się całkiem dobrze”.

Zverev w końcu przebił się na Roland Garros po tym, jak w ciągu ostatnich trzech lat przegrywał w półfinale. Będzie to jego drugi finał Wielkiego Szlema; stracił prowadzenie w dwóch setach i przegrał w pięciu z Dominicem Thiemem na US Open w 2020 roku.

„Mówiłem to już wcześniej i powiem to jeszcze raz: nie byłem gotowy. Nie byłem gotowy, aby wygrać swój pierwszy finał Wielkiego Szlema. Nie byłem wystarczająco dojrzały. Może nadal byłem za bardzo dzieckiem Nie wiedziałem, co oznacza ta okazja, i dlatego przegrałem” – powiedział w piątek Zverev. „Mam teraz 27 lat. Na pewno nie jestem już dzieckiem. Już się starzeję. Jeśli nie teraz, to kiedy?”

Będzie to pierwszy od 2004 roku finał turnieju mężczyzn French Open bez Rafaela Nadala, Novaka Djokovica i Rogera Federera.

Djokovic był obrońcą tytułu w Paryżu, ale wycofał się przed ćwierćfinałem po uszkodzeniu łąkotki w prawym kolanie i w tym tygodniu przeszedł operację. Ponieważ nie udało mu się dostać do finału, spadnie ze szczytu rankingów ATP, co pozwoli Sinnerowi awansować z drugiego miejsca, pomimo piątkowej porażki.

„Oczywiście jestem rozczarowany tym, jak to się skończyło, ale jest to część mojego rozwoju i procesu” – powiedział 22-letni Sinner, który w styczniu wygrał Australian Open, zdobywając swoje pierwsze duże trofeum. „Zwycięzca jest szczęśliwy, a przegrany próbuje znaleźć sposób, aby go pokonać następnym razem”.

Włoski zawodnik pojawił się w Paryżu z utrzymującą się kontuzją biodra, która zmusiła go do opuszczenia w zeszłym miesiącu turnieju na kortach ziemnych w Rzymie. Alcaraz również opuścił to wydarzenie z powodu problemów z prawym przedramieniem, które, jak powiedział, sprawiały, że bał się uderzać potężnymi forhendami z pełną siłą.

Warto przeczytać!  Wasim Akram reaguje na pogawędkę Virata Kohli o współczynniku uderzeń: „Jeśli zdobywasz stulecie przy SR wynoszącym 150…”

Obaj panowie mieli problemy fizyczne w trzecim secie. Prawa ręka Alcaraza zaczęła odczuwać skurcze. Podczas zmian trener masował mu prawe przedramię i lewe udo Sinnera.

Przypomniało to zeszłoroczny półfinał French Open, kiedy Alcaraz znakomicie rozpoczął mecz z Djokoviciem, ale potem zmagał się z skurczami całego ciała, przez co pozostała część meczu była nieciekawa.

„Wyciągnąłem wnioski z zeszłorocznego meczu z Djokoviciem, kiedy byłem w tej samej sytuacji, co dzisiaj” – powiedział Alcaraz. „Wiem, że w tym momencie musisz zachować spokój, musisz iść dalej, bo skurcze miną. Musisz tam zostać i walczyć”.

On i Sinner są postrzegani jako przyszłość męskiego tenisa. Teraźniejszość też nie jest zbyt nędzna. Chociaż niekoniecznie było to najbardziej estetyczne z ich dziewięciu bezpośrednich spotkań – Alcaraz prowadził 5:4 – a obaj gracze zanotowali 102 niewymuszone błędy, były momenty błyskotliwe, które wywołały pojedynkowe okrzyki przy akompaniamencie oklasków obu zawodników. imię mężczyzny z tłumu Court Philippe Chatrier.

W piątym secie, gdy cienie pokrywały ponad połowę kortu, Alcaraz wyszedł do przodu, przesuwając się, aż mógł sięgnąć ponad ciałem i strzelić zwycięskiego podania bekhendowego, zdobywając punkt przełamania. Zwycięzca forhendu – jeden z 30 w meczu – podwyższył na 2:0 po 3,5 godzinie, po czym krzyknął „Vamos!” od swojego trenera, mistrza French Open z 2003 roku Juana Carlosa Ferrero.

Wkrótce było 3:0 i Alcaraz był już na dobrej drodze.

„To był wspaniały mecz. Na pewno w setach, które wygrał, grał lepiej w ważnych momentach” – powiedział Sinner. – To był klucz.

Warto przeczytać!  Sanju Samson wykonuje MS Dhoni w sensacyjnym dobiegu, kończąc pukanie Liama ​​Livingstone'a w meczu PBKS vs RR IPL | Krykiet

Obaj gracze uderzali piłką z taką siłą, że odgłosy odbicia piłki wywołały westchnienie widzów w środku punktów.

Sinner, w rdzawej koszuli, o kilka odcieni ciemniejszej od gliny, był gotowy na początku meczu, prawie nie tracąc czasu, bardziej ślizgając się niż szlifując wzdłuż linii bazowej i rozciągając swoje długie kończyny, aby dostać się do prawie wszystkiego, co oferował Alcaraz. Alcaraz, z prawą ręką zakrytą białym rękawem, oddał potężny strzał w róg, przerywany chrząknięciem, a Sinner jakimś cudem do niego dotarł, odwrócił go i wyciągnął błąd.

Sinner prowadził 4:0, a Alcaraz potrzebował 20 minut, aby po prostu umieścić „1” obok swojego nazwiska na tablicy wyników. Drugi set rozpoczął się niepomyślnie dla Alcaraz, który przegrywał 2:0.

„Powiedziałem sobie” – powiedział Alcaraz – „że to będzie długi mecz”.

Nie odszedł spokojnie. Stając się bardziej agresywnym i robiąc, co mógł, aby skrócić punkty, Alcaraz odmienił sytuację, kiedy tego potrzebował, wykorzystując serię pięciu gemów, aby przejąć kontrolę nad setem.

Po tym, jak Sinner zajął trzecie miejsce, Alcaraz przyspieszył rywalizację do piątego. Zamknął czwartą partię zwycięskim bekhendem po boisku, po czym uniósł prawą pięść i nią potrząsnął.

Oto jak spisał się Alcaraz: w dwóch ostatnich setach uzyskał przewagę 32-23 wśród zwycięzców.

Kiedy jego uderzenia w jakiś sposób nabrały zapału, a kibice w jakiś sposób stali się głośniejsi, Alcaraz awansował w turnieju, który dorastał, oglądając w telewizji w domu w Hiszpanii, podczas gdy jego rodak Nadal zdobył rekordowe 14 tytułów.

Nie żeby to było łatwe.

„To z pewnością jeden z najcięższych meczów, jakie rozegrałem” – powiedział Alcaraz. „Najcięższe mecze, jakie rozegrałem w mojej krótkiej karierze, rozegrałem z Jannikiem”.

W raporcie wykorzystano informacje z Associated Press.