Celtics pokonują Mavericks w piątym meczu i zdobywają rekordowy 18. tytuł NBA

• 18 czerwca, 2024
  • 7 min read

BOSTON – Dzięki 31 punktom, 8 zbiórkom i 11 asystom Jaysona Tatuma oraz 21 punktom, 8 zbiórkom i 6 asyst MVP finałów Jaylena Browna drużyna Boston Celtics pokonała Dallas Mavericks 106:88 i wygrała finały NBA 2024, zdobywając tytuł ustanawiając rekordowy 18. tytuł NBA w 16. rocznicę zdobycia 17. mistrzostwa w tym samym budynku.

W ten sposób Celtics wyprzedzili swoich odwiecznych rywali, Los Angeles Lakers, o najwięcej tytułów w historii NBA.

Boston, po rozegraniu najgorszego meczu w sezonie i pierwszej szansie na zamknięcie serii w piątkowy wieczór, w poniedziałek odpowiedział bezkonkurencyjnym zwycięstwem. Świetne występy Tatuma i Browna pozwoliły Bostonowi na wcześniejsze zakończenie meczu – podobnie jak miało to miejsce w 2008 roku, kiedy Celtics pokonali Lakers w szóstym meczu na stadionie TD Garden i zdobyli swoje ostatnie mistrzostwo.

To pozwoliło Celtics na zdobycie 21-punktowej przewagi do przerwy – a drugi w tej serii atak Paytona Pritcharda z połowy kortu dobitnie posłał Boston na przerwę z wygodną przewagą i wprawił wyprzedaną publiczność w TD Garden w absolutny szał. szał.

Tłum był w wielkim stanie jeszcze przed rozpoczęciem meczu, ale szczególnie wtedy, gdy Kristaps Porzingis, który opuścił mecze 3 i 4 z powodu rozdarcia troczka przyśrodkowego, w wyniku którego doszło do zwichnięcia ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego w lewej nodze, czego doznał w meczu 2 – wszedł do gry w połowie pierwszej kwarty. Porzingis zdobył zaledwie 5 punktów w 16 minut, ale dał Bostonowi kilka cennych minut, po tym jak Al Horford wszedł z ławki rezerwowych.

Tymczasem Kyrie Irving nadal miał problemy w Bostonie po tym, jak w niedzielę przyznał, że ma problemy z grą przeciwko swojej byłej drużynie w TD Garden. Po zdobyciu w Bostonie łącznie punktów 13 na 37 w meczach 1 i 2, w tym 0 na 8 z 3, zakończył mecz z 15 punktami, zdobywając 5 z 16 celnych strzałów w piątym meczu.

Warto przeczytać!  „Hardik Pandya nie powinien był mówić rishtey mein hum tumhaare kapitan hote hain…”: MI, Ambanis nalegał, aby podsumować sytuację

Brown zdobył nagrodę MVP zdobywając średnio 20,8 punktu, 5,4 zbiórki i 5 asyst w serii pięciu meczów, jednocześnie konsekwentnie chroniąc supergwiazdę Mavericks Lukę Doncicia.

„To był wysiłek całego zespołu i dzielę się tym z moimi braćmi i moim wspólnikiem w zbrodni Jaysonem Tatumem” – powiedział Brown po odebraniu nagrody nazwanej na cześć legendy Celtics, Billa Russella. „Był ze mną przez całą drogę, więc dzielimy się tym razem”.

Dzięki zwycięstwu Celtics zakończyli play-offy 16-3, ustępując jedynie Golden State Warriors z sezonu 2016-17 (16-1), odkąd NBA w 2003 roku rozegrała cztery rundy play-off do trzech wygranych z siedmiu, co było zdecydowanym potwierdzeniem odrzucenie niedawnych rozczarowań Bostonu w fazie play-off. Celtics – aż do zwycięstwa w poniedziałkowy wieczór – w ciągu ośmiu sezonów rozegrali więcej meczów posezonowych, nie zdobywając tytułu, niż jakikolwiek inny zespół w historii NBA.

Ta passa obejmowała sześć wyjazdów do finałów Konferencji Wschodniej, w tym zeszłoroczną porażkę w siedmiu meczach z Miami Heat, po tym jak została czwartą drużyną w historii, która wymusiła rozegranie siódmego meczu po przegrywaniu 3:0. Doszło także do porażki z Warriors w finałach NBA 2022 po wygraniu dwóch z pierwszych trzech meczów i utrzymaniu prowadzenia w czwartej kwarcie czwartego meczu, zanim Warriors świętowali swój czwarty tytuł ery Stephena Curry’ego na słynnym bostońskim parkiecie .

W rezultacie tytuł nie przypadł do gustu wielu czołowym graczom z Bostonu. Dla Tatuma i Browna 107 meczów, które rozegrali razem, to najwięcej rozegranych przez duet przed zdobyciem pierwszego tytułu mistrzowskiego w historii NBA.

„To oznacza cały świat” – powiedziała Tatum na scenie. „Minęło dużo czasu. I cholera, jestem wdzięczny”.

W momencie zdobycia pierwszych mistrzostw Tatum miał piąte miejsce w karierze pod względem liczby punktów w fazie play-off, wyprzedzając jedynie zmarłego Jerry’ego Westa, LeBrona Jamesa, Dirka Nowitzkiego i Kevina Duranta.

Warto przeczytać!  Marquez „rozbił się w najłatwiejszej części” wyścigu sprinterskiego MotoGP w Jerez

Tymczasem Horford rozegrał 186 meczów play-off, zanim zdobył swój pierwszy tytuł – najwięcej w historii NBA dla jednego gracza przed zdobyciem pierwszego tytułu.

„Przez cały rok słyszeliśmy o Celtics z przeszłości” – powiedział Brown po trzecim meczu. „Przez ostatnie sześć do ośmiu miesięcy słyszeliśmy tylko i wyłącznie różne niedociągnięcia, jakie mieliśmy w lidze przeszłość.

„To nowy zespół. Wyciągnęliśmy wnioski z tych doświadczeń. I w tych momentach widać, że się z tego nauczyliśmy. Wyszliśmy na prowadzenie i znaleźliśmy sposób na zwycięstwo”.

Znaleźli go na końcu podróży, która rozpoczęła się 11 lat temu w tym miesiącu w Barclays Center, kiedy Brooklyn Nets przeprowadzili hitową transakcję z Bostonem, w ramach której przejęli Paula Pierce’a i Kevina Garnetta za grupę draftu, z których dwóch ostatecznie zostało Brownem i Tatum w draftach NBA w 2016 i 2017 roku.

Wkrótce po drafcie Boston doszedł do porozumienia w sprawie zatrudnienia Brada Stevensa z dala od Butler University na głównego trenera drużyny. Funkcję tę pełnił przez następne osiem sezonów, zanim zastąpił Danny’ego Ainge, człowieka, który zatrudnił Stevensa, na stanowisku prezesa zespołu operacji koszykarskich w 2021 r.

W tym momencie Boston kończył sezon 2020–2021 na poziomie 0,500 i przegrał w pięciu meczach z Nets w pierwszej rundzie play-offów. Od tego czasu Stevens metodycznie przebudowywał skład wokół Browna i Tatuma poprzez wymiany – przywracając Horforda tego lata i Derricka White’a w wyznaczonym terminie wymiany – co pomogło Bostonowi dostać się do finałów w 2022 roku. Po porażce w finale Konferencji Wschodniej z Heat zeszłej wiosny Stevens ponownie zrestrukturyzował skład, sprzedając ulubieńca fanów i byłego defensywnego gracza roku Marcusa Smarta w ramach umowy o dodanie Porzingisa, a następnie rzucił się na przejęcie Jrue Holidaya po tym, jak Milwaukee Bucks go sprzedali do Portland Trail Blazers.

Warto przeczytać!  IPL 2024: Delhi Capitals pokonało Lucknow Super Giants, ale żadna z drużyn nie awansowała | Wiadomości IPL

Holiday, który zdobył tytuł z Milwaukee w 2021 roku, zaliczył wiele świetnych występów podczas tej rundy po sezonie, w tym w drugim meczu finałowym, w którym zdobył 26 punktów, trafiając 11 z 14 celnych strzałów, podczas gdy reszta zespołu traciła siły po 3 -zakres punktowy. Kontuzje zmusiły Porzingisa do opuszczenia wszystkich meczów posezonowych Bostonu z wyjątkiem sześciu, ale zdobył 20 punktów z ławki rezerwowych w pierwszym meczu finału, co pomogło Celtics dobrze rozpocząć mecz z Mavericks, a poniedziałkowym powrotem dostarczył emocji noc.

Stevens podjął także odważną decyzję o awansie Joe Mazzulli z tylnej części ławki rezerwowych na głównego trenera drużyny po zawieszeniu Ime Udoki i ostatecznym zwolnieniu za naruszenie zasad drużyny na krótko przed zgrupowaniem. Mazzulla w ciągu ostatnich dwóch lat ustanowił rekord 121-43 w sezonie zasadniczym, a Monday stał się najmłodszym trenerem, który zdobył tytuł NBA, odkąd Russell zrobił to dla tej samej drużyny 55 lat temu.

Celtics w dużej mierze kontrolowali pierwsze trzy mecze tej serii, zanim Mavericks zareagowali całkowitym zniszczeniem Bostonu w Dallas w piątek, zdobywając 38 punktów w trzecim co do wielkości wybuchu w historii finałów NBA i największej porażce Celtics ze wszystkich mecz od finałów Konferencji Wschodniej w 2017 roku.

Boston zareagował jednak na ten występ jednym z najbardziej kompletnych występów w sezonie w piątym meczu, w wyniku czego ustanowił nowy standard wygrywania w historii NBA.

„Masz bardzo niewiele szans w życiu, aby być wielkim” – powiedział Mazzulla.