Świat

Chiny gotowe do współpracy z Argentyną pomimo krytyki ze strony prezydent-elekt Milei

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Chiny gotowe do współpracy z Argentyną pomimo krytyki ze strony prezydent-elekt Milei


Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin Mao Ning uczestniczy w konferencji prasowej w Pekinie

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning na konferencji prasowej w Pekinie, Chiny, 26 lipca 2023 r. REUTERS/Tingshu Wang/zdjęcie pliku Nabycie praw licencyjnych

PEKIN, 21 listopada (Reuters) – Chiny są gotowe współpracować z Argentyną, aby utrzymać stosunki na „stałym” kursie, oznajmił we wtorek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych po zwycięstwie w wyborach prezydenckich prawicowego libertarianina, który oświadczył, że nie zawrze porozumienia z komunistami.

Prezydent-elekt Argentyny Javier Milei skrytykował Chiny i Brazylię, które należą do najważniejszych partnerów handlowych jego kraju. Kilka miesięcy temu Milei porównała nawet chiński rząd do „zabójcy” i stwierdziła, że ​​naród chiński „nie jest wolny”.

Ostre wypowiedzi Milei na temat Chin ostro kontrastują z przysięgą współpracy złożoną przez ustępującego prezydenta Alberto Fernandeza, który w zeszłym miesiącu odwiedził Pekin i okrzyknął Chiny „prawdziwym przyjacielem” Argentyny.

Fernandez zobowiązał się także do koordynacji z Chinami w ramach takich jak G20 i BRICS.

„Stosunki dwustronne między Chinami a Argentyną wykazały znaczną dynamikę wzrostu” – powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.

„Chiny są gotowe współpracować z Argentyną, aby nasze stosunki utrzymywały się na stałym kursie” – powiedziała.

Warto przeczytać!  Rosjanie bawili się bronią armii amerykańskiej, której użyto przeciwko nim na Ukrainie

Jednak Diana Mondino, ekonomistka typowana na ministra spraw zagranicznych w rządzie Milei, została zacytowana przez rosyjską państwową agencję informacyjną RIA Novosti, że Argentyna „przestanie wchodzić w interakcje” z rządami Chin i Brazylii, zapytana, czy Argentyna zachęci eksportu i importu z tymi krajami.

Mondino powiedział wcześniej agencji Reuters, że Argentyna pod rządami Milei nie ma zamiaru przyłączać się do ugrupowania BRICS, które obejmuje Chiny i Rosję. Argentyna znalazła się wśród sześciu krajów zaproszonych do zostania nowymi członkami BRICS – bloku, do którego należą także Brazylia, Indie i Republika Południowej Afryki.

Mao, zapytany na regularnej konferencji prasowej o komentarze przypisywane Mondino, stwierdził, że charakterystyka komentarzy Mondino różni się od wywiadu opublikowanego przez RIA Novosti.

„Modino powiedział w wywiadzie, że niektórzy na świecie błędnie odczytali politykę zagraniczną prezydenta-elekta Milei” – powiedział Mao.

„Żaden kraj nie mógłby zerwać stosunków dyplomatycznych i nadal móc angażować się w handel gospodarczy i współpracę. Zerwanie przez Argentynę stosunków z głównymi krajami, takimi jak Chiny czy Brazylia, byłoby ogromnym błędem w polityce zagranicznej” – powiedział Mao.

Warto przeczytać!  Firma macierzysta Facebooka Meta może zostać pozwana przez byłego moderatora, sędzia zasad

Później we wtorek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Mao cytuje Mondino, mówiąc, że zerwanie stosunków z Chinami lub Brazylią byłoby błędem.

Reutersowi nie udało się od razu znaleźć wersji wywiadu zawierającej te komentarze. Mondino nie odpowiedziała na prośbę agencji Reuters o wyjaśnienie jej uwag przekazanych RIA Novosti.

Na początku tego miesiąca Mondino powiedział, że Argentyna nie ma problemu w handlu z Brazylią, a jeśli chodzi o Chiny, Milei będzie dążyć do zakończenia nieprzejrzystych umów między stanami.

„Nie zamierzamy zawierać tajnych kontraktów. W Argentynie ten rząd w ciągu ostatnich 20 lat prowadził wiele tajnych negocjacji” – powiedziała. „To nie jest normalne i powiedzieliśmy, że tego nie zrobimy”.

Chińskie media państwowe dotychczas bagatelizowały uwagi Milei, ale stwierdziły, że wykluczenie Chin z rynku byłoby stratą dla Argentyny.

Raportowanie Ryana Woo; Montaż: Alex Richardson i Grant McCool

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło