Świat

Chiny i Japonia potwierdzają strategiczne stosunki w rzadkich rozmowach przywódców

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Chiny i Japonia potwierdzają strategiczne stosunki w rzadkich rozmowach przywódców


Szczyt APEC w San Francisco

Premier Japonii Fumio Kishida i prezydent Chin Xi Jinping pozują do rodzinnego zdjęcia podczas szczytu dyrektorów generalnych Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco w Kalifornii, USA, 16 listopada 2023 r. REUTERS/Carlos Barria nabywa prawa licencyjne

17 listopada (Reuters) – Podczas pierwszych od roku bezpośrednich rozmów prezydent Chin Xi Jinping i premier Japonii Fumio Kishida zobowiązali się do utrzymywania wzajemnie korzystnych stosunków, co oznacza, że ​​dwie największe gospodarki Azji chcą załatać napięte więzi .

Obaj przywódcy omówili także chiński zakaz przywozu japońskich owoców morza i głośną sprawę japońskiego biznesmena zatrzymanego w Chinach podczas godzinnych rozmów na marginesie szczytu APEC w San Francisco w czwartkowy wieczór.

Kraje powinny „skupić się na wspólnych interesach” i potwierdzić swoje „strategiczne relacje przynoszące obopólne korzyści i nadać im nowe znaczenie” – powiedział Xi Kishidzie, gdy siedzieli naprzeciw siebie przy stole otoczonym przez delegacje.

We wspólnym oświadczeniu z 2008 r. Japonia i Chiny zgodziły się kontynuować „wzajemnie korzystne stosunki oparte na wspólnych interesach strategicznych”, których celem jest zapewnienie częstej wymiany przywódców w kwestiach takich jak bezpieczeństwo.

Warto przeczytać!  Rosja prawdopodobnie wysyła balony-wabiki nad Ukrainą: Wielka Brytania

Jednak w ostatnich latach tego sformułowania używano rzadziej, ponieważ historyczni rywale ścierali się w szeregu kwestii, takich jak spory terytorialne, napięcia handlowe i Tajwan, demokratyczna wyspa, którą Pekin uważa za swoją.

Kishida potwierdził, że obie strony potwierdziły swoje zaangażowanie w stosunki w komentarzach dla prasy po rozmowach.

„Podzielaliśmy wspólny pogląd, że będziemy nadal blisko komunikować się na różnych poziomach, w tym na poziomie przywództwa” – powiedział Kishida.

Ostatnio powiązania zostały wystawione na próbę przez chiński zakaz przywozu japońskich owoców morza po decyzji Tokio o wypuszczeniu do morza uzdatnionej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie w sierpniu.

Kishida powiedział, że zdecydowanie namawiał Xi do wycofania zakazu, a także domagał się szybkiego uwolnienia biznesmena, co zadało ogromny cios ich bliskim powiązaniom gospodarczym.

Ich spotkanie nastąpiło po długo oczekiwanym szczycie pomiędzy prezydentem USA Joe Bidenem a Xi, podczas którego oba supermocarstwa zgodziły się między innymi na otwarcie prezydenckiej gorącej linii i wznowienie komunikacji między wojskami.

Kishida spotkał się także z Bidenem na szczycie, gdzie omówili kwestie, w tym „wspólne wyzwania”, które dzielą z Chinami.

Warto przeczytać!  Francuski Senat zatwierdza plan emerytalny Macrona wśród nowych protestów | Wiadomości o prawach pracowniczych

Dążenie Chin do potwierdzenia stosunków z Japonią może częściowo wynikać z bliskich powiązań Tokio z jego największym rywalem Waszyngtonem, powiedział Rumi Aoyama, ekspert ds. stosunków Japonia-Chiny.

„Myślę, że istnieje potrzeba wbicia klina między Japonią a Stanami Zjednoczonymi poprzez ustanowienie tak zwanych strategicznych stosunków z Japonią w obliczu konfrontacji USA-Chiny” – powiedział Aoyama, dyrektor Instytutu Współczesnych Studiów Chińskich Waseda.

Na marginesie szczytu APEC Kishida spotkał się także z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk Yeol podczas jego siódmego spotkania w tym roku. Obiecali naciskać na głębszą współpracę i omówili wspólne obawy, takie jak testy rakietowe Korei Północnej.

W czwartek Yoon, Kishida i Biden również odbyli krótkie spotkanie trójstronne.

Przywódcy z 21-osobowego forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku przebywają w San Francisco na 30. szczycie, który odbędzie się w dniach 15–17 listopada.

Doniesienia Mariko Katsumury, Johna Geddiego, Kaori Kaneko i Sakury Murakami w Tokio oraz Ethana Wanga w Pekinie; Pisanie przez Johna Geddiego; Redakcja: Stephen Coates i Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło

Warto przeczytać!  Zachód musi zapewnić Ukrainie więcej pomocy wojskowej, mówi Borrell z UE | Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej