Świat

Chiny twierdzą, że zerwanie stosunków przez Argentynę byłoby ogromnym błędem

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Chiny twierdzą, że zerwanie stosunków przez Argentynę byłoby ogromnym błędem


  • Argentyński prawicowy libertarianin Javier Milei podczas kampanii ostro krytycznie odnosił się do Chin i zapowiedział zamrożenie stosunków z jednym z najważniejszych partnerów handlowych Argentyny.
  • Prezydent-elekt powiedział, że Argentyna nie będzie już współpracować z reżimami „komunistycznymi”.
  • „Zerwanie stosunków z głównymi krajami, takimi jak Chiny czy Brazylia, byłoby ogromnym błędem w polityce zagranicznej Argentyny” – powiedział we wtorek rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.

Argentyński kandydat na prezydenta z sojuszu La Libertad Avanza Javier Milei rozmawia ze zwolennikami po zwycięstwie w drugiej turze wyborów prezydenckich w siedzibie swojej partii w Buenos Aires, 19 listopada 2023 r.

Luis Robayo | Af | Obrazy Getty’ego

Chiny przestrzegły we wtorek Argentynę, że zerwanie stosunków przez Buenos Aires wkrótce po zapewnieniu sobie zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich w Ameryce Południowej byłoby „wielkim błędem w polityce zagranicznej” Buenos Aires.

Milei, która w niedzielę bez problemu pokonała ministra gospodarki Peronisty Sergio Massę, w trakcie kampanii ostro krytycznie odnosiła się do Chin i obiecała zamrożenie stosunków z jednym z najważniejszych partnerów handlowych Argentyny.

Prezydent-elekt powiedział, że Argentyna nie będzie już współpracować z reżimami „komunistycznymi”, podobno porównał rząd Pekinu do „zabójcy” i stwierdził, że naród chiński „nie jest wolny”. Czteroletnia kadencja Milei rozpocznie się 10 grudnia.

Warto przeczytać!  Lula szukać chińskiej technologii półprzewodnikowej, inwestycji w Pekinie

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ning powiedział we wtorek, że stosunki dwustronne nabrały „rozmachu”, dodając, że Pekin „jest gotowy do współpracy z Argentyną, aby utrzymać nasze stosunki na stałym kursie”.

„Żaden kraj nie mógłby zerwać stosunków dyplomatycznych i nadal móc angażować się w handel gospodarczy i współpracę” – powiedział Mao.

„Zerwanie stosunków z głównymi krajami, takimi jak Chiny czy Brazylia, byłoby ogromnym błędem w polityce zagranicznej Argentyny. Chiny są ważnym partnerem handlowym Argentyny. Nowo wybrany rząd Argentyny ceni swoje stosunki z Chinami, zwłaszcza powiązania biznesowe między obydwoma krajami”.

Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti, Diana Mondino, ekonomistka, która miała zostać ministrem spraw zagranicznych w administracji Milei, została w poniedziałek zacytowana jako mówiąca, że ​​Argentyna przestanie wchodzić w interakcje z rządami Brazylii i Chin.

Mondino zapytano, czy Argentyna będzie w dalszym ciągu zachęcać do importu i eksportu ze swoimi głównymi partnerami handlowymi.

Zapytany o komentarze Mondino, chiński Mao powiedział: „Komplementarność gospodarcza między naszymi dwoma krajami oznacza, że ​​istnieje ogromny potencjał współpracy”.

Poglądy nowego rządu Argentyny na temat Chin wydają się odzwierciedlać wyraźną zmianę w porównaniu z odchodzącą administracją Alberto Fernandeza, przy czym Fernandez podczas swojej wizyty w Pekinie w zeszłym miesiącu określił Chiny jako „prawdziwego przyjaciela”.

Warto przeczytać!  Wytyczne APS dotyczące korzystania w miejscu pracy z ChatGPT, Bard AI, Bing AI

Prezydent Chin Xi Jinping spotyka się z prezydentem Argentyny Alberto Fernandezem w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie, stolicy Chin, 18 października 2023 r. Fernandez przebywa w Pekinie na trzecim Forum Współpracy Międzynarodowej Pasa i Szlaku.

Agencja informacyjna Xinhua | Agencja informacyjna Xinhua | Obrazy Getty’ego

Fernandez zobowiązał się także do zacieśnienia współpracy w ramach mechanizmu współpracy G20 i BRICS.

Koalicja BRICS składa się obecnie z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

Argentyna znalazła się niedawno wśród sześciu krajów zaproszonych do sojuszu, obok Egiptu, Etiopii, Iranu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Źródło