Świat

Co mówi nam izraelskie wideo przedstawiające „tunel Hamasu” pod al-Shifą | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

  • 20 listopada, 2023
  • 6 min read
Co mówi nam izraelskie wideo przedstawiające „tunel Hamasu” pod al-Shifą |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim


Izraelskie wojsko wydało w niedzielę oświadczenie, w którym poinformowało, że znalazło szyb tunelu Hamasu pod szpitalem al-Shifa w Gazie. Opublikowano także materiał filmowy z tuneli nakręcony 17 listopada. Oto, co nam mówi:

Co się stało w Al-Shifa?

15 listopada Izrael rozpoczął agresywny nalot na największy kompleks medyczny w Gazie, szpital al-Shifa. Izrael określił trwający kilka dni nalot jako „precyzyjną i ukierunkowaną” operację mającą na celu znalezienie rzekomego systemu podziemnych tuneli prowadzących do wojskowego centrum kontroli Hamasu.

Zarzut, że Hamas prowadził centrum kontroli pod szpitalem, został poparty przez wywiad Izraela i Stanów Zjednoczonych. Hamas i personel medyczny al-Shifa zaprzeczyli tym zarzutom.

28 października izraelskie wojsko opublikowało także animowany film 3D, przedstawiający rozległą sieć tuneli prowadzących do rozbudowanego, wielopoziomowego centrum kontroli.

(Al Jazeera)

Co nam mówi nowe wideo z izraelskiego tunelu

W niedzielę Izrael ogłosił, że pod szpitalem odkryto tunel o długości 55 metrów i głębokości 10 metrów.

W oświadczeniu napisano, że tunel odnaleziono „na terenie szpitala, pod szopą, obok pojazdu zawierającego liczne rodzaje broni, w tym RPG. [rocket-propelled grenades]materiały wybuchowe i karabiny Kałasznikowa”.

Izraelskie wojsko opublikowało również wideo nagrane 17 listopada dwiema oddzielnymi kamerami. Rzecznik Daniel Hagari powiedział reporterom, że wejście zostało odsłonięte, gdy wojskowy buldożer zburzył zewnętrzną ścianę szpitala, odsłaniając metalowe kręcone schody prowadzące na wysokość 10 m (32 stóp) ) i prowadziły do ​​drzwi wybuchowych, które są zazwyczaj metalowymi drzwiami z mocnymi zamknięciami i zawiasami, zaprojektowanymi tak, aby były odporne na eksplozje. Takie drzwi zwykle znajdują się w obiektach takich jak schrony przeciwbombowe.

Warto przeczytać!  Henry Kissinger kończy 100 lat. Internetowy mem niecierpliwie czeka na jego śmierć.

Jednak analityk wojskowy Zoran Kusovac zacytował inżyniera budownictwa ze Strefy Gazy, który zasugerował, że wideo to w rzeczywistości klipy przedstawiające dwa różne połączone ze sobą tunele.

Pierwsza część filmu przedstawia pionowy szyb schodzący w dół. Pokazuje takie cechy, jak nośne kolumny betonowe. Wydaje się, że zbudowano je przy użyciu zwykłych technik inżynierii lądowej, które wymagałyby dużych i głośnych maszyn, takich jak betoniarki.

Takiej budowy nie można było przeprowadzić w tajemnicy, tak jak zwykle buduje się tunele Hamasu. Przeznaczenie tej konstrukcji pozostaje nieznane.

Druga część klipu przedstawia poziomy tunel. Pokazuje cechy charakterystyczne dla tuneli Hamasu – prefabrykowane elementy połączone ze sobą sekcja po sekcji.

Czy pod szpitalem al-Shifa w Gazie znaleziono centrum kontroli Hamasu?

Jak dotąd nie odnaleziono centrum kontroli. Izraelscy żołnierze nie próbowali jeszcze otworzyć drzwi wybuchowych na końcu tunelu, który według nich znajdował się pod al-Shifą, w obawie, że może tam znajdować się mina-pułapka, powiedział Hagari.

Kusovac powiedział, że można umieścić wiele różnych rodzajów pułapek, aby zapobiec przechwyceniu tunelu. Zwykle są to improwizowane urządzenia wybuchowe (IED) połączone z detonatorami, które można uruchomić za pomocą drutu wyzwalającego, a nawet światła lub ciśnienia. Wykrywają obecność osoby wchodzącej do tunelu i odpalają ładunek wybuchowy. „IED są w zasadzie jak zabawki, które robią duzi chłopcy. Im bardziej jesteś kreatywny, tym większy sukces odniesiesz” – powiedział Kusovac.

Warto przeczytać!  Wiadomości wojenne Izrael-Hamas: najnowsze aktualizacje

Jeśli armia podejrzewa obecność takich pułapek, typowe przepisy nakazują wezwanie ekspertów od eksplozji, którzy przybędą i ocenią sytuację. Kusovac powiedział, że zwykle zajmuje to kilka godzin, a nie jeden dzień. To opóźnienie poddaje w wątpliwość prawdziwość twierdzeń izraelskiego wojska. „Mówisz, że dymiąca broń, dojdziesz do tego, a potem nie pokazujesz dymiącej broni” – powiedział.

CNN i inne serwisy informacyjne odwiedziły odsłonięty szyb tunelu i potwierdziły jego obecność, ale nie mogły ustalić, czy tunel prowadził do centrum dowodzenia.

Czy Hamas obsługuje podziemne tunele?

Tunele w Gazie po raz pierwszy zbudowano w 1980 r., kiedy enklawa znajdowała się pod okupacją izraelską, a przed utworzeniem Hamasu w 1987 r. Zbudowano je pod granicą egipską w celu przemytu wszelkiego rodzaju towarów, w tym broni, paliwa i towarów czarnorynkowych .

Z biegiem czasu Palestyńczycy zdali sobie sprawę, że tunele mogą mieć zastosowanie wojskowe. Pierwszą oznaką wykorzystania tuneli do celów wojskowych był rok 2001, kiedy wysadzony został izraelski posterunek wojskowy za pomocą materiału wybuchowego pochodzącego z podziemi. Tunele weszły do ​​świadomości izraelskiej opinii publicznej, kiedy w 2006 roku palestyńscy bojownicy wyszli z szybu tunelu i porwali izraelskiego żołnierza Gilada Szalita.

Izrael umieścił blokadę Strefy Gazy po przejęciu nad nią kontroli przez Hamas w 2007 roku. Tunele stały się sposobem na ominięcie oblężenia oraz transport żywności, towarów i broni. Pod rządami Hamasu tunele rozszerzyły się strategicznie.

Warto przeczytać!  Aplikacja azylowa Bidena jest w zasadzie bezużyteczna.

Tunele są również wykorzystywane przez Hamas do komunikacji przewodowej, ponieważ Izrael może przechwytywać komunikację bezprzewodową.

Po ataku na Gazę w 2014 r. Izrael zdał sobie sprawę z rozmiaru i stopnia zaawansowania tuneli, które wówczas uważano za przekraczające 100 km (62 mil).

Wojna tunelowa pociągnęłaby za sobą mnóstwo zniszczeń. Ilość materiałów wybuchowych byłaby większa i bardziej śmiercionośna niż zwykle ze względu na mniejszą powierzchnię tuneli. Z tego samego powodu użycie zwykłej amunicji może być zbyt „nieporadne” i przez to nieopłacalne.

Al-Shifa nie jest jedynym szpitalem, który według Izraela jest wykorzystywany przez Hamas jako baza wojskowa. 8 listopada jednostka weryfikacyjna Al Jazeery, Sanad, obaliła twierdzenia Izraela, jakoby pod szpitalem rehabilitacyjno-protetycznym Szejka Hamada bin Khalifa, powszechnie znanym jako szpital katarski, znajdował się tunel Hamasu.

Zdjęcia satelitarne i zdjęcia archiwalne pokazały, że właz, który według Izraela był wejściem do tunelu, w rzeczywistości był częścią systemu zbiorników wodnych, który służył do napełniania basenów terapeutycznych dla osób po amputacji, nawadniania terenu, a także stanowił awaryjne źródło wody.
Źródło