Rozrywka

Co warto wiedzieć o fałszywych twierdzeniach dotyczących tożsamości kanadyjskiej piosenkarki Buffy Sainte-Marie?

  • 17 listopada, 2023
  • 5 min read
Co warto wiedzieć o fałszywych twierdzeniach dotyczących tożsamości kanadyjskiej piosenkarki Buffy Sainte-Marie?


Nagrodzona Oscarem piosenkarka folkowa Buffy Sainte-Marie należy do najbardziej znanych ikon rdzennych mieszkańców Kanady. Jej 60-letnia kariera zbiegła się w czasie z występami takich piosenkarzy jak Bob Dylan i Joni Mitchell i przyniosła jej najwyższe odznaczenie cywilne w Kanadzie.

Jednak rdzenne pochodzenie 82-latki zostało poddane analizie po szeroko zakrojonym śledztwie Canadian Broadcasting Corporation (CBC) ujawniło szereg pozornych fabrykacji na temat jej życia i tożsamości.

Śledztwo CBC w sprawie Sainte-Marie zostało opublikowane i wyemitowane pod koniec zeszłego miesiąca, ujawniając szereg zagadkowych sprzeczności i pytań dotyczących jej rodziny i pochodzenia etnicznego. Oto, co warto wiedzieć o kontrowersjach:

Twierdzenia o adopcji wydają się nieprawdziwe

Sainte-Marie od dawna twierdzi, że urodziła się w rezerwacie Piapot First Nation w Saskatchewan w Kanadzie, a następnie została adoptowana jako dziecko przez białą amerykańską parę, która wychowała ją w pobliżu Bostonu.

„Powiedziano mi, że jestem adoptowana. Powiedziano mi, że właśnie urodziłem się „po złej stronie koca”. Innymi słowy, jedno z moich rodziców było moim rodzicem, a drugie nie. Powiedziano mi, że jesteśmy częściowo Hindusami, ale nikt nic o tym nie wiedział” – cytuje się jej biografia z 2018 roku.

Warto przeczytać!  Bruce Willis mocno trzyma rękę swojej córki Scout, gdy spędza Święto Dziękczynienia z rodziną pośród walki z demencją

Jednak CBC News odnalazło jej akt urodzenia, stwierdzając, że Sainte-Marie urodziła się jako Beverly Jean Santamaria w szpitalu w Stoneham w stanie Massachusetts 20 lutego 1941 r. jako córka Alberta i Winifred Santamaria, którzy byli pochodzenia włoskiego i angielskiego.

Twierdziła, że ​​para adoptowała ją w „latach sześćdziesiątych”, czyli w latach pięćdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, kiedy tysiące rdzennych dzieci oddano do adopcji. Jednak program rozpoczął się wiele lat po jej urodzeniu.

CBC News podało, że Sainte-Marie powiedziała ankieterowi w 2017 r., że nie była w stanie zlokalizować swojego aktu urodzenia, ponieważ „w szpitalu, który obsługiwał rezerwat Piapot, zniszczono metrykę urodzenia z sześciu lat” w chwili jej narodzin w 1941 r. .

Ministerstwo Opieki Społecznej stanu Saskatchewan poinformowało placówkę, że akty urodzenia osób adoptowanych w tamtym czasie są łatwo dostępne.

Rodzina Sainte-Marie utrzymuje, że jest ona rasy białej

Wielu krewnych Sainte-Marie, w tym jej starszy brat Alan Sainte-Marie i jego córka Heidi Sainte-Marie, publicznie oświadczyło, że piosenkarka jest biała.

CBC News podało, że na początku lat 70. Alan Sainte-Marie napisał kilka listów do gazet, które zdawały się zaprzeczać twierdzeniom, że jego siostra była rdzenną ludnością.

Warto przeczytać!  „Last Night” Morgana Wallena zajmuje pierwsze miejsce na liście Hot 100 już szósty tydzień — Billboard

„Buffy St. Marie nie urodziła się w rezerwacie…. Urodziła się w rodzinie rasy kaukaskiej w Stoneham w stanie Massachusetts” – napisał do „Denver Post” w maju 1972 r. „Błądem jest kojarzenie jej z Hindusem i akceptowanie jej jako swojego rzecznika”.

Heidi Sainte-Marie powiedziała CBC News, że jej ojciec otrzymał listy od swojej siostry i jej wpływowego prawnika z Los Angeles, w których grożono podjęciem kroków prawnych, jeśli rodzina będzie nadal publicznie kwestionować pochodzenie piosenkarki.

Buffy Sainte-Marie powiedziała, że ​​w wieku dwudziestu lat została adoptowana przez parę rasy Cree, która uważała ją za „swoją”.

Jej prawnik powiedział CBS, że „ma prawo do rozsądnych oczekiwań prywatności w zakresie swojej osobistej historii genealogicznej i rodzinnej”.

Potomkowie jej adopcyjnej rodziny Cree powiedzieli portalowi: „wybraliśmy ją, a ona wybrała nas”, dodając, że „Kanada nie ma prawa decydować, kogo uważamy za rodzinę, ani media tego nie robią”.

Ostatnia znana osoba oskarżona o kłamstwo na temat tożsamości

Sainte-Marie jest najnowszą godną uwagi postacią, której tożsamość rasowa i etniczna została zakwestionowana lub okazała się zmyślona.

Warto przeczytać!  Twórca Nimony nie pozwolił Netflixowi zmienić swojego bohatera

W 2015 roku Rachel Dolezal, ówczesna przewodnicząca oddziału NAACP w Spokane w stanie Waszyngton, trafiła na pierwsze strony gazet po tym, jak jej rodzice publicznie powiedzieli, że udawała czarną, ale w rzeczywistości urodziła się biała. Dokument o jej życiu „The Rachel Divide” został później udostępniony w serwisie Netflix.

Po swojej śmierci w październiku 2022 r. aktorka i indiańska działaczka na rzecz praw obywatelskich Maria Louise Cruz, lepiej znana jako Sacheen Littlefeather, została oskarżona przez swoje siostry o kłamstwo na temat jej rdzennego pochodzenia.

W marcu grupa strażników o nazwie Tribal Alliance Against Frauds stwierdziła, że ​​niezależna producentka filmowa Heather Rae była „pretendentką”, która przez lata fałszywie udawała rdzenną ludności.

W odpowiedzi na zarzuty Rae powiedziała dziennikowi The Hollywood Reporter, że dopiero niedawno zaczęła „naprawdę głębiej przyglądać się historii mojej rodziny”, dodała: „dlatego od kilku lat identyfikuję się jako sojuszniczka”.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.


Źródło