Cristiano Ronaldo zamienia łzy z powodu niewykorzystanego rzutu karnego w „radość” z rzutów karnych

• 1 lipca, 2024

Mecz pełen osobistych dramatów i łez Cristiano Ronaldo zakończył się awansem jego reprezentacji Portugalii do ćwierćfinału Mistrzostw Europy po zwycięstwie nad Słowenią w rzutach karnych w poniedziałek.

W meczu 1/8 finału doszło do serii rzutów karnych, ponieważ rzut karny Ronaldo w dogrywce w 114. minucie został obroniony przez bramkarza Słowenii Jana Oblaka. Regulaminowy czas gry i dogrywka zakończyły się wynikiem 0-0.

Kiedy doszło do rzutów karnych, Ronaldo wykorzystał swoją i Portugalii pierwszą bramkę, a jego kolega z drużyny Diogo Costa obronił wszystkie trzy rzuty karne Słowenii: Josipa Ilicicia, Jure Balkoveca i Benjamina Verbiča.

„Smutek na początku to radość na końcu. To jest właśnie futbol. Chwile, niewytłumaczalne chwile” – powiedział Ronaldo w wywiadzie na boisku tuż po ostatnim gwizdku.

„Bezpośredni strzał, który dał drużynie prowadzenie. Nie udało mi się. Oblak dobrze obronił… Muszę zobaczyć karnego, nie wiem, czy strzeliłem dobrze, czy źle, ale nie spudłowałem ani razu przez cały rok, a kiedy najbardziej tego potrzebowałem, Oblak obronił”.

Bruno Fernandes i Bernardo Silva także zdobyli gole dla Portugalii, zapewniając zwycięstwo 3-0 w rzutach karnych, mając jeszcze dwa strzały przewagi.

Warto przeczytać!  Smriti Mandhana osłupiała i zapłakana po tym, jak RCB zakwalifikowało się do finału WPL 2024; Kapitan MI Harmanpreet Kaur walczy z emocjami | Krykiet

„Myślę, że Portugalia na to zasłużyła, ponieważ mieliśmy większy autorytet. Słowenia spędziła prawie cały mecz broniąc… to bardzo trudne i cała drużyna zasługuje na gratulacje, szczególnie nasz bramkarz [Costa]który wykonał trzy bardzo dobre obrony” – dodał Ronaldo.

W piątek w Hamburgu Portugalia zmierzy się z Francją w ćwierćfinale. Będzie to powtórka finału z 2016 roku, który Portugalia wygrała w Paryżu.

„Jest dla nas przykładem” – powiedział trener reprezentacji Portugalii Roberto Martinez o Ronaldo na konferencji prasowej po meczu. „Te emocje [after missing the penalty] są niesamowite. Nie musi się tym aż tak przejmować po karierze, jaką miał i wszystkim, co osiągnął.

„Po niecelnym rzucie karnym był pierwszym, który wykonał rzut karny. Byłem pewien, że musi być pierwszy i pokazać nam drogę do zwycięstwa. Sposób, w jaki zareagował, jest przykładem i jesteśmy bardzo dumni”.

39-letni Ronaldo przystąpił do meczu na Euro 2024 bez strzelenia gola.

Moment, w którym z pewnością musiał zostać najstarszym piłkarzem, który kiedykolwiek strzelił gola w finale Euro, nadszedł w pierwszej części dogrywki, w 105. minucie, po zmarnowaniu pięciu lub sześciu szans, na jakie tak świetnie sobie radził przez 20 lat gry na tym poziomie.

Warto przeczytać!  skutki finału Mistrzostw Świata w obrazach

Portugalia otrzymała rzut karny, a Ronaldo podszedł do piłki i strzelił gola, który mógł okazać się decydujący.

Zamiast tego Oblak, odwieczny przeciwnik z czasów gry w LaLiga w Madrycie, rzucił się w lewo, by odbić dobrze uderzoną piłkę, która trafiła w słupek i wyleciała w bezpieczne miejsce.

Łzy napłynęły do ​​oczu Ronaldo i wkrótce popłynęły w przerwie, zanim rozpoczęła się druga część dogrywki. Koledzy z drużyny pocieszali go, całowali w czoło i zachęcali do kontynuowania gry.

Matka Ronaldo była obecna na stadionie i relacje telewizyjne pokazały, że ona również płakała po tym, jak Ronaldo nie wykorzystał rzutu karnego.

Dogrywka również zakończyła się wynikiem 0-0, a gdy rozpoczęła się seria rzutów karnych, pierwszy strzał Słowenii został obroniony przez bramkarza Portugalii, Costę.

Ronaldo wszedł na scenę, stając naprzeciwko tłumu około 10 000 fanów Portugalii. Umieścił piłkę idealnie nisko za Oblakiem, który nurkował w jego prawą stronę.

Ronaldo spojrzał przepraszająco na fanów i złożył ręce, jakby modlił się. Kibice odpowiedzieli ryczącym i wybaczającym okrzykiem „Siuuuu” – znakiem rozpoznawczym ich piłkarskiej ikony, gdy strzelają gole.

Warto przeczytać!  GT vs PBKS: Rekordy i statystyki IPL na stadionie Narendra Modi w Ahmedabadzie

Po frustrujących pierwszych 90 minutach gry dla Ronaldo, nastąpiła intensywna rozgrywka w dogrywce.

Po trzech rzutach wolnych i dwóch źle wymierzonych strzałach głową, portugalska gwiazda wydawała się pewna strzelenia gola, kiedy to miała swoją pierwszą wyraźną okazję na zdobycie gola w otwartej grze.

Stało się to w 89. minucie, kiedy wbiegł na bramkę, a piłka idealnie trafiła w jego krok. Strzał lewą nogą był niski i mocny, ale blok Oblaka był lepszy. Ronaldo ponownie wyciągnął ręce w irytacji.

Portugalia wciąż walczy o odzyskanie tytułu mistrza Europy, który zdobyła również w 2016 r., kosztem znakomitej Słowenii, która pozostaje praktycznie niepokonana, remisując wszystkie cztery mecze na Euro 2024.

„Jego emocje świadczą o szacunku dla Słowenii” – powiedział trener Matjaz Kek o Ronaldo – „i to mnie zadowala”.

Do sporządzenia niniejszego raportu przyczyniły się informacje uzyskane od Roba Dawsona z ESPN, agencji Reuters i Associated Press.