Zdrowie

Czy można brać leki przed badaniem krwi? Mogą fałszować wyniki badań

 • 14 listopada, 2023
 • 7 min read
Czy można brać leki przed badaniem krwi? Mogą fałszować wyniki badańCzy można brać leki przed badaniem krwi?

Witam serdecznie. Muszę umówić się na badanie krwi, jednak zastanawiam się, czy przed jego wykonaniem powinienem zrezygnować z przyjęcia leków, które biorę codziennie na czczo. Nie wiem, co zrobić, dlatego zdecydowałem się do państwa napisać.

Chciałbym wiedzieć, czy mogę kontynuować przyjmowanie leków przed badaniem krwi? Czy istnieje grupa medykamentów, które mogą wpłynąć na wyniki badania krwi lub powodować większą skłonność do krwawień podczas pobierania próbki krwi? Czy powinienem wstrzymać się od przyjmowania leków przed badaniem? Czy raczej mogę je brać jak to codziennie robię?

Zastanawiam się przede wszystkim, czy leki na nadciśnienie można przyjmować przed badaniem krwi? Ile godzin przed morfologią najlepiej wstrzymać się od ich połknięcia?

Zależy mi na tym, aby wyniki były wiarygodne i dokładne. Czy mogliby państwo mi doradzić, jak najlepiej postępować w tym przypadku? Czy powinienem skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed badaniem, aby dowiedzieć się, czy mogę bezpiecznie kontynuować przyjmowanie moich leków?

Czy przyjmowanie leków bez recepty oraz suplementów diety może wpłynąć na wyniki morfologii? Czy warto w tej kwestii porozmawiać ze specjalistą lub farmaceutą?

Bardzo mi zależy na tym, aby zrozumieć, jak leki mogą wpłynąć na wyniki badania krwi oraz jakie środki ostrożności powinienem podjąć, aby uzyskać jak najbardziej precyzyjne wyniki.

Będę bardzo wdzięczny, jeśli się uda państwu odpowiedzieć na moje pytania. Czuję, że nie jestem jedyną osobą, która przed każdym rutynowym badaniem krwi nie do końca wie, jak powinna się zachować. Tym bardziej każda państwa wskazówka będzie na wagę złota. Z wyrazami szacunku, Marek.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Diagnosta laboratoryjny odpowiada, czy można brać leki przed badaniem krwi

Ponieważ nie precyzuje pan, o jakich lekach mowa, ani jakie badania będzie pan wykonywał, pytanie to najlepiej zadać swojemu lekarzowi prowadzącemu. Zwykle badania wykonuje się na czczo, czyli także przed przyjęciem leków. Jeśli nie jest to niezbędne dla życia lub zdrowia, pierwszą poranną dawkę leku przyjmowanego na stałe należy zażyć po badaniu krwi.

Warto przeczytać!  To nasza "fabryka zdrowia". Jak skutecznie wspierać wątrobę?

Wiele substancji czynnych leków może zaburzać wyniki badań. Na przykład leki z grupy NLPZ mogą wpłynąć na parametry wątrobowe i stężenie kwasu moczowego. Kortykosteroidy mogą zmniejszyć stężenie wapnia i potasu, za to zwiększyć sodu, a także sztucznie zawyżyć poziom glukozy. Witamina C obniża poziom glukozy i kreatyniny, a także zaburza wyniki badań cholesterolu. Przykładów takich zależności można by wymienić jeszcze wiele, wiele więcej.

U osób regularnie suplementujących preparaty witaminowo-mineralne może dojść do maskowania anemii i niedoborów, jeśli zdecydują się na zażycie tabletek przed pobraniem krwi. Także wiele ziół może wpływać na wyniki badań, dlatego radziłabym nie rozgrzewać się rano ziołową herbatą.

Co do zasady zatem najlepiej nie przyjmować leków przed pobraniem krwi do badania, chyba że zagraża to zdrowiu lub życiu. Wszelkie wątpliwości może rozwiać lekarz, który prowadzi danego pacjenta i monitoruje przebieg choroby, a także zapisuje leki. Powinien on wskazać, czy i na ile wcześniej do badania należy odstawić lek i określić, czy w dniu pobrania krwi przyjmować leki na czczo, ponieważ obraz wyników może się znacząco różnić w zależności od decyzji o kontynuacji/odstawieniu leczenia.

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Biotechnologia oraz studiów podyplomowych na kierunku Analityka medyczna. Od 6 lat pracuje jako diagnosta laboratoryjny.

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

Warto przeczytać!  Dlaczego Beethoven stracił słuch? Zaskakujące odkrycie polskich naukowców

— W pewnym momencie zaczynamy się dusić, ale nie dusić się w sposób taki, jak byśmy byli pod wodą, że tam nie ma w ogóle powietrza. Tylko zaczyna dusić się nasz mózg – opowiada Rafał Fronia, himalaista z Jeleniej Góry, uczestnik zimowej narodowej wyprawy na K2 i niedawny zdobywca Broad Peaku.

Strefa śmierci jest szczególnym miejscem, w którym człowiek znajduje się właściwie w stanie agonalnym przez samo w niej przebywanie. Jakie to uczucie? Co dzieje się wtedy z ciałem? I czy wszystko, co wtedy zachodzi, na pewno da się racjonalnie wyjaśnić?

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 • Jakie badania na zakrzepicę są najbardziej wiarygodne? Podpowiedź ekspertki

  Jakie badania na zakrzepicę są najbardziej wiarygodne? Podpowiedź ekspertki

  Zakrzepica może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak trudno czasami zorientować się, że coś jest nie tak. Ważne, by uważnie obserwować siebie i pojawiające się…

  Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

 • Objawy raka, które widać na twarzy. Gdy się pojawią, pędem na badania

  Objawy raka, które widać na twarzy. Gdy się pojawią, pędem na badania

  Rak to podstępna choroba, która potrafi miesiącami nie dawać o sobie znać. Często też pojawiają się u nas nietypowe objawy, które po prostu ignorujemy. Błąd!…

  Joanna Murawska

 • Wszystkie mutacje koronawirusa atakują mózg. Niepokojące wnioski z nowych badań

  Wszystkie mutacje koronawirusa atakują mózg. Niepokojące wnioski z nowych badań

  Wirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za COVID-19, nadal kryje przed nami wiele tajemnic. Ostatnie badania wykazały, że wszystkie warianty tego wirusa mają zdolność do…

  Karolina Gomoła

  Karolina Gomoła

 • Budzisz się często o 3 nad ranem? Koniecznie zrób to badanie

  Budzisz się często o 3 nad ranem? Koniecznie zrób to badanie

  W dobie niespokojnych czasów możliwość przesypiania całych nocy bywa u niektórych osób prawdziwą rzadkością. Warto jednak przyjrzeć się temu zjawisku, ponieważ…

  Karolina Gomoła

  Karolina Gomoła

 • Lekarz w przychodni zleci więcej badań. Wielu pacjentów skorzysta na tej zmianie

  Lekarz w przychodni zleci więcej badań. Wielu pacjentów skorzysta na tej zmianie

  1 listopada 2023 r. weszła w życie ważna zmiana w przychodniach. Skorzysta na niej wielu pacjentów, którzy leczą się między innymi u diabetologa, endokrynologa…

  Karolina Gomoła

  Karolina Gomoła

 • Czy z cukrzycy można się całkowicie wyleczyć na stałe? Przełomowe wyniki najnowszych badań!

  Czy z cukrzycy można się całkowicie wyleczyć na stałe? Przełomowe wyniki najnowszych badań!

  Czy z cukrzycy typu 2 można się całkowicie wyleczyć samą zmianą stylu życia? Czy w dobie coraz skuteczniejszej farmakoterapii przestaliśmy pamiętać o innych…

  Dr Martyna Olesińska-Mader

 • Jakich badań nie można robić podczas miesiączki? Te trzeba odłożyć na później

  Jakich badań nie można robić podczas miesiączki? Te trzeba odłożyć na później

  W czasie miesiączki nie wszystkie czynności są wskazane. Niektóre panie zastanawiają się również, czy wszystkie badania można przeprowadzać w tym okresie. Jakich…

  Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

 • Ile witaminy D potrzebuje konkretny człowiek? Nowe badania pomogą ustalić dawkę

  Ile witaminy D potrzebuje konkretny człowiek? Nowe badania pomogą ustalić dawkę

  W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie trwają badania nad witaminą D. Okazuje się, że do tej pory sposób określania, czy w organizmie jest…

  Izabella Bełtowska

 • Jakie badania wykonać na wykrycie raka w organizmie? Lista testów do zrobienia

  Jakie badania wykonać na wykrycie raka w organizmie? Lista testów do zrobienia

  Choroba nowotworowa może mieć podłoże genetyczne, dlatego w przypadku występowania raka w rodzinie, warto szczególnie dbać i monitorować swój stan zdrowia. Jakie…

  Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

 • Osiem badań, które warto zrobić przynajmniej raz w roku

  Osiem badań, które warto zrobić przynajmniej raz w roku

  Lekarze jak mantrę powtarzają, że badania profilaktyczne to najlepszy i najtańszy sposób na profilaktykę wielu chorób. Tak naprawdę to coś więcej — one mogą…


Źródło

Warto przeczytać!  Niebezpieczny pająk dotarł do Europy. Coraz częściej dochodzi do ukąszeń