Podróże

Czym jest zrównoważone podróżowanie? 5 najlepszych celów podróży i wskazówki

  • 8 listopada, 2023
  • 5 min read


Życie w sposób zrównoważony może być zniechęcające, ale nie oznacza to, że musisz dokonywać ogromnych poświęceń. W rzeczywistości skupienie się na zrównoważonym podróżowaniu może zapewnić przyjemniejsze i niedrogie doświadczenie.

Unikanie odpadów i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych sprawi, że świat będzie pięknym miejscem, ale wybór zrównoważonych opcji może również zaoszczędzić pieniądze. Na przykład zakup artykułów wielokrotnego użytku, takich jak torby na kanapki, oznacza, że ​​nie musisz kupować artykułów jednorazowych, a korzystanie z transportu publicznego pozwoli Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy na paliwie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podróżować w sposób bardziej zrównoważony.

Jaki jest najbardziej zrównoważony sposób podróżowania?

1. Korzystaj z energooszczędnego transportu

Prowadzenie samochodu jest w rzeczywistości jednym z najmniej energooszczędnych sposobów podróżowania, dlatego rozważ rezygnację z podróży. Według Instytutu Badań nad Transportem Uniwersytetu Michigan podróżowanie samolotem jest prawie dwukrotnie bardziej efektywne niż podróż samochodem ze względu na koszt paliwa w przeliczeniu na pasażera.

Jeśli jednak ceny linii lotniczych przekraczają Twój budżet i chcesz przeznaczyć dodatkowy czas na podróż, rozważ skorzystanie z pociągu do następnego miejsca docelowego. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej podróż pociągiem jest najbardziej zrównoważoną opcją w przypadku podróży na duże odległości.

Warto przeczytać!  Podróżowanie w pojedynkę – dlaczego świat otwiera się dla wczasowiczów, kiedyś postrzeganych jako „zepsucie”

Po dotarciu na miejsce możesz w dalszym ciągu zmniejszać swój ślad węglowy i oszczędzać portfel, korzystając z transportu publicznego. Jest to tańsze niż wynajęcie samochodu, skorzystanie z taksówki lub wspólnego przejazdu, a także ma mniejszy wpływ na środowisko, według Organizacji Narodów Zjednoczonych.

2. Wybierz zrównoważone zakwaterowanie

Poszukaj obiektów noclegowych, które przyczyniają się do oszczędzania energii, wykorzystują czystą energię lub w inny sposób ograniczają emisję gazów cieplarnianych.

Kilka sieci hotelowych, takich jak Hilton i Marriott, zobowiązało się do ograniczenia swojego wpływu na środowisko. Globalna Rada ds. Turystyki Zrównoważonej to świetne źródło informacji dla podróżnych, które mogą znaleźć dodatkowe hotele, hostele i obiekty do wynajęcia, które zobowiązały się do zrównoważonego rozwoju.

Bez względu na to, gdzie się zatrzymasz, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą Ci mądrze korzystać z zasobów, tak jak robisz to w domu. Unikaj brania niepotrzebnie długich pryszniców, wyłączaj światło, wychodząc z pokoju i nie zostawiaj włączonego grzejnika ani klimatyzacji, gdy jesteś poza domem.

3. Nie przesadzaj z pamiątkami

Jasne, ten przycisk do papieru w kształcie deski surfingowej może być uroczy, ale czy naprawdę będziesz go używać? Jeśli chcesz, zrób to; jeśli nie, odłóż go z powrotem. Moje ulubione pamiątki to nie tylko tchotchke, ale mają także zastosowanie funkcjonalne – nadruk, który mogę powiesić na ścianie lub ładna koszula, którą mogę założyć na specjalne okazje. Jeśli zdecydujesz się na ostrożne wydawanie pieniędzy na rzeczy, których faktycznie użyjesz, zaoszczędzisz pieniądze i zmniejszysz ilość odpadów, ograniczając liczbę rzeczy, które ostatecznie wyrzucisz.

Warto przeczytać!  Czy podróż do Meksyku jest bezpieczna? Oto, co musisz wiedzieć

4. Kupuj lokalnie

Kupując pamiątki, rozważ skupienie się na lokalnych firmach. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​najlepsze, najbardziej funkcjonalne pamiątki można znaleźć nie w sklepach z pamiątkami z masowo produkowanymi kieliszkami i magnesami, ale w małych sklepikach z wyrobami lokalnych rzemieślników.

Te lokalnie produkowane towary opowiadają historię i wspierają lokalną gospodarkę, ale powodują także mniejszą emisję gazów cieplarnianych – twierdzi Sustainable Connections. Towary produkowane masowo muszą być wysyłane, ale towary produkowane lokalnie nie wymagają tego samego transportu.

5 najlepszych zrównoważonych miast, które warto odwiedzić w USA

Możesz uczynić każdą podróż bardziej zrównoważoną, pamiętając o powyższych wskazówkach, ale innym świetnym sposobem na to jest odwiedzenie miejsc, w których priorytetem jest zrównoważony rozwój.

Jeśli chcesz żyć w sposób bardziej zrównoważony, dobrym pomysłem jest spędzanie czasu w obszarach, w których ludzie już to robią. Możesz zobaczyć, jak ludzie dostosowują swoje życie, aby ograniczyć ilość odpadów i emisji, aby móc uczyć się na podstawie swojego stylu życia.

Rocket Homes przeanalizowało 66 największych obszarów metropolitalnych w Stanach Zjednoczonych i zidentyfikowało 15 najbardziej zrównoważonych miast. W badaniu uwzględniono takie czynniki, jak przestrzeń zielona, ​​produkcja i wykorzystanie energii słonecznej, korzystanie z energooszczędnego transportu i dostępność kompostowania. Oto pierwsza piątka:

Warto przeczytać!  Oto 10 amerykańskich miast, które są najchętniej odwiedzane przez cyfrowych nomadów według nowego raportu

1. Berkely, Kalifornia.

2. San Diego, Kalifornia.

3. Portland w stanie Oregon.

4. Waszyngton, DC

5. Denver, Kolorado.

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz te miejsca, czy gdzieś na całym świecie, pamiętanie o zrównoważonym rozwoju podczas podróży może pomóc Ci obniżyć koszty i przyczynić się do tworzenia piękniejszego świata.
Źródło