Świat

Deportacje wywołują „poczucie paniki” wśród afgańskich uchodźców w Pakistanie: UNHCR

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Deportacje wywołują „poczucie paniki” wśród afgańskich uchodźców w Pakistanie: UNHCR


KARACHI, 21 listopada (Reuters) – Agencja ONZ ds. uchodźców wyraziła we wtorek zaniepokojenie powszechnym niepokojem w dużych społecznościach uchodźców afgańskich w całym Pakistanie, gdzie władze prowadzą rewizje w celu łapania i wydalania cudzoziemców nieposiadających dokumentów.

W zeszłym miesiącu Islamabad ogłosił, że wydali ponad milion nielegalnych uchodźców, głównie Afgańczyków, po kłótni z Kabulem w związku z zarzutami, że udziela schronienia bojownikom antypakistańskim. Od 1 października z Pakistanu uciekło ponad 370 000 Afgańczyków.

Pakistan twierdzi, że udokumentowani uchodźcy są zwolnieni z tego obowiązku, ale Wysoka Komisja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) stwierdziła, że ​​celem są nawet osoby posiadające odpowiednie dokumenty.

„Ogłoszenie i działania następcze, w tym doniesienia o zastraszaniu przez władze lokalne i eksmisjach przez właścicieli, wywołały poczucie paniki” – powiedziała pakistańska przedstawicielka UNHCR, Philippa Candle, na odprawie w Genewie, zgodnie z oświadczeniem agencji .

Powtórzyła, że ​​powrót Afgańczyków powinien być dobrowolny i że Pakistan powinien zidentyfikować osoby bezbronne, które potrzebują ochrony międzynarodowej.

Warto przeczytać!  Orędzie państwowe Putina rozpocznie się w południe, z naciskiem na Ukrainę

Pakistan twierdzi, że nękanie udokumentowanych uchodźców jest rzadkie i podejmuje działania przeciwko sprawcom. Kontynuowała jednak poszukiwania w różnych miastach, aby zweryfikować status uchodźców, z których wielu mieszka w kraju od kilkudziesięciu lat.

W południowym mieście portowym Karaczi, gdzie mieszkają setki tysięcy Afgańczyków, policja wraz z urzędnikami krajowego organu odpowiedzialnego za bazy danych przeprowadziła przeszukania od drzwi do drzwi w osiedlach uchodźców.

W jednej z dzielnic na obrzeżach miasta, w slumsach składających się z setek małych domów, urzędnicy zapukali do drzwi i poprosili mieszkańców o okazanie dokumentu tożsamości, co zostało sprawdzone za pomocą tabletów elektronicznych.

Niechętni i wyraźnie zaniepokojeni mieszkańcy wpuścili policjantkę do swoich domów, aby zweryfikowała także tożsamość kobiet i dzieci. Żadna z rodzin nie chciała rozmawiać z dziennikarzami Reutersa obecnymi na miejscu.

Nie było oporu, a grupy poszukiwawcze nie musiały używać siły i zwracały dokumenty tym, których dokumenty sprawdzono.

Tysiące Afgańczyków zeszło w Pakistanie do podziemia w obawie przed deportacją, twierdząc, że obawiali się o swoje życie, jeśli wrócą do Afganistanu, którym obecnie zarządza islamistyczny ruch talibów po pośpiesznym i chaotycznym wycofaniu sił zachodnich pod dowództwem USA w 2021 r.

Warto przeczytać!  Ukraińscy żołnierze walczą z wyczerpaniem, gdy wojna zbliża się do drugiej zimy

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) stwierdziła w notatce prasowej, że nagłe przybycie setek tysięcy Afgańczyków spowodowało nowy kryzys w Afganistanie, w którym osoby powracające potrzebowały pomocy i schronienia wraz z nadejściem zimy.

„Ponieważ w całym kraju ponad sześć milionów osób zostało już wewnętrznie przesiedlonych, Afgańczyków powracających z Pakistanu czeka niepewna i niepewna przyszłość” – stwierdziła IOM.

Doniesienia Gibrana Peshimama i Akhtara Soomro; Montaż: Nick Macfie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło