Świat

Dlaczego Panama City wybuchło masowymi protestami w górnictwie

  • 8 listopada, 2023
  • 8 min read
Dlaczego Panama City wybuchło masowymi protestami w górnictwie


PANAMA MIASTO — Na pozór protesty, które wstrząsnęły Panamą w ciągu ostatnich dwóch tygodni, dotyczą kontraktu rządowego, który pozwala kanadyjskiej firmie rozszerzyć tutaj swoją działalność w zakresie wydobycia miedzi.

Jednak stawką, zdaniem wszystkich stron, jest znacznie szersze pytanie: jakim krajem będzie ten przesmyk Ameryki Środkowej – takim, który zachowa swoje bogactwa naturalne czy je rozwinie?

A jeśli odpowiedzią jest rozwój, kolejne pytanie: czy kraj, który swoje istnienie zawdzięcza wyzyskowi Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt oderwał go od Kolumbii w 1903 r., aby Stany Zjednoczone mogły dokończyć i kontrolować Kanał Panamski – w 2023 r. nadal wyrzekać się swoich naturalnych zalet? inwestorom zagranicznym?

Policja podała, że ​​we wtorek zginęło dwóch kolejnych demonstrantów, co oznacza, że ​​podczas demonstracji było co najmniej czterech. Obaj, zidentyfikowani w mediach społecznościowych jako nauczyciele, znajdowali się na barykadzie ustawionej przez protestujących na autostradzie panamerykańskiej w Chame, około 50 mil na południowy zachód od stolicy, kiedy mężczyzna wysiadł z samochodu, wyciągnął broń i otworzył ogień. O sprawie poinformowała hiszpańska agencja informacyjna EFE. Jak podała policja, podejrzany został zatrzymany.

Korki na Kanale Panamskim w związku ze spadkiem poziomu wody

Zwolennicy twierdzą, że umowa z firmą First Quantum Minerals z siedzibą w Toronto sfinansuje tysiące miejsc pracy, płacąc rządowi co najmniej 375 milionów dolarów rocznie, co stanowi dobrodziejstwo dla tego liczącego 4,4 miliona kraju kraju, w którym PKB na mieszkańca wynosi mniej niż 19 000 dolarów.

Inżynier górnictwa Roberto Cuevas, prezes Izby Górniczej Panamy, grupy branżowej, twierdzi, że rozwiązuje to podstawowy problem: kraj ma mnóstwo zasobów mineralnych, ale brakuje mu inwestycji, które zapewniłyby miejsca pracy tysiącom Panamczyków.

„To zasób, który może przynieść krajowi wiele dobrego, jeśli zostanie dobrze wykorzystany” – stwierdził. „To zasób, którego potrzebuje Panama”.

Protestujący się z tym nie zgadzają. Konstytucja Panamy stanowi, że wszystkie złoża minerałów są własnością państwa i można je wydobywać wyłącznie na podstawie koncesji. Kontrakt, wynegocjowany bez wiedzy opinii publicznej, daje First Quantum prawo do wydobywania miedzi na obszarze o powierzchni 32 000 akrów w dystrykcie Donoso na karaibskim wybrzeżu kraju przez co najmniej 20 lat.

Warto przeczytać!  Korea Północna organizuje rzadkie spotkanie na temat rolnictwa w obliczu niedoboru żywności

„Musimy wyeliminować wydobycie w Panamie u korzeni” prawniczka Cherly Santana powiedziała w niedzielę na spotkaniu w Cinta Costera, nadmorskim chodniku oddalonym około mili od kanału. „Naszym głównym zasobem jest przyroda”.

Firma First Quantum Minerals nie odpowiedziała na liczne prośby o komentarz. Bonita To, dyrektor ds. relacji inwestorskich, powiedziała w zeszłym tygodniu, że firma jest dumna, że ​​stworzyła 8 000 miejsc pracy dla panamskiej gospodarki i zobowiązała się do prowadzenia kopalni w „sposób bezpieczny dla środowiska”.

Ona nazwał kopalnię Cobre Panama największą prywatną inwestycją w historii kraju i stwierdził, że wytwarza ona obecnie prawie 5 procent PKB Panamy, wytwarza 75 procent towarów eksportowych kraju i stworzyła co najmniej 40 000 miejsc pracy. „Wierzymy w ten projekt i jego potencjał i cieszymy się z możliwości prowadzenia konstruktywnego dialogu z mieszkańcami Panamy na temat jego przyszłości” – stwierdziła w oświadczeniu.

Jak dopasować sukces Bukele przeciwko gangom? Po pierwsze, zlikwidować demokrację.

Wynik? To największe protesty od czasu Narodowej Krucjaty Obywatelskiej w 1987 r., kiedy Panamczycy przebrali się na biało, wyszli na ulice i walili w garnki i patelnie, aby zaprotestować przeciwko wojskowej dyktaturze gen. Manuela Antonio Noriegi.

Demonstranci zamknęli teraz ulice i zdewastowanych przedsiębiorstw. Setki osób zostało zatrzymanych w wyniku starć z policją. W szczytowym momencie zamieszek Ministerstwo Edukacji zawiesiło szkołę. Wydarzenia związane z Fiestą Patrias, trzydniowym cyklem świąt narodowych trwających od 3 do 5 listopada, zostały przełożone.

Prezydent Laurentino Cortizo, którego rząd negocjował kontrakt, opisuje go jako problem, który odziedziczył.

„Kiedy objąłem rząd w 2019 r.” – powiedział w zeszłym miesiącu Panamczykom, spółka First Quantum „działała w naszym kraju, wydobywając miedź i związane z nią minerały”.

Kiedy w 2021 roku Sąd Najwyższy kraju uznał umowę za niezgodną z konstytucją, powiedział, że ma wybór: zamknąć kopalnię i zagrozić miejscom pracy i gospodarce, lub negocjuj nową umowę.

Warto przeczytać!  Szef grupy Wagnera wykorzystujący wojnę do eksploatacji zasobów naturalnych autorstwa Bakhmuta — ISW

„Podjęliśmy właściwą decyzję” – powiedział w ogólnokrajowym przemówieniu telewizyjnym. „To nie było najłatwiejsze”. Powiedział, że po „trudnych i skomplikowanych negocjacjach” trwających ponad dwa lata strony osiągnęły porozumienie, które zapewnia Panamie „znacznie lepsze warunki”.

Warunki te, powiedział, obejmują 9387 bezpośrednich miejsc pracy, roczne wynagrodzenie w wysokości 357 milionów dolarów i składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 161 milionów dolarów.

Kandydat walczący z korupcją zostaje prezydentem Gwatemali. Czy uda mu się dotrzeć na inaugurację?

Kiedy w sierpniu umowa została przedstawiona Zgromadzeniu Narodowemu, prawodawca Juan Diego Vasquez nalegał na dłuższą debatę.

„Po raz pierwszy stało się to przestrzenią, w której argumenty docierały do ​​ogólnokrajowej telewizji” – powiedziała długoletnia działaczka na rzecz ochrony środowiska Raisa Banfield, była wiceburmistrz Panamy. „A kiedy wiele osób słuchało kwestii środowiskowych, klimatycznych, gospodarczych i sądowych [and] argumenty techniczne, obudzili się.”

Cuevas z komory wydobywczej twierdzi, że First Quantum działa w Panamie od 10 lat, ale dopiero teraz opinia publiczna dowiedziała się o jego działalności.

„Oznacza to” – powiedział – „że projekt ten nie spowodował żadnych negatywnych skutków”.

Zgromadzenie zatwierdziło umowę, a Cortizo ją podpisał.

„To było jak kropla, która przelała czarę goryczy” – powiedział Banfield. „Ludzie wyszli na ulice, bo chcą Panamy bez górnictwa. Nie możemy ustąpić, jak to zawsze robiliśmy, międzynarodowym interesom, które chcą kontrolować nasze zasoby”.

Przeciwników nie interesuje lepszy kontrakt Cortizo. Wśród swoich postanowień umożliwia First Quantum składanie ofert na gruntach, które uzna za niezbędne do swojej działalności. Jeżeli właściciel odrzuci ofertę, jak stanowi umowa, firma może zwrócić się do rządu o przejęcie jej w jego imieniu.

„W trakcie całej umowy stajesz się świadomy, że została ona zredagowana z wieloma zabezpieczeniami i mocnymi stronami firmy oraz wieloma słabymi i niepewnymi stronami dla państwa panamskiego” – powiedział Banfield. „Jak rząd mógłby negocjować coś takiego?”

„Tutaj wolność prasy” skazany; gazeta antykorupcyjna zostaje zamknięta

„Panamczycy poczuli się całkowicie wyśmiani” – stwierdziła Conzuelo Hooker, 24-letnia studentka prawa. Hooker jest członkiem Sal de las Redes – w skrócie „Get off Social Media” – organizacja założona przez młodych aktywistów w celu promowania zaangażowania obywatelskiego w prawdziwym życiu. Pomogło w organizacji protestów.

Warto przeczytać!  Australia sygnalizuje dalsze zaostrzenie po nieoczekiwanej podwyżce stóp procentowych

Teraz ludzie w każdym wieku i o różnym pochodzeniu, wezwani przez dzieci tych, którzy przeciwstawili się Noriedze w latach 80., tłoczą się na ulicach stolicy i na granicach morskich w Donoso. Ich przesłanie: „Panamá vale más sin mineralia” — „Panama jest warta więcej bez górnictwa”.

Protestujący twierdzą, że zamiast tego rząd powinien promować takie gałęzie przemysłu, jak zrównoważone rolnictwo, rybołówstwo i turystyka. Marsz do Zgromadzenia Narodowego przypominał imprezę blokową, na której w kostiumach — świni i szczura — sprzedawcy sprzedawali pokruszony lód, a uczestnicy kołysali się do „Patrii” przy panamskim Rubén Blades.

„Złoto Panamy jest zielone” – głosił jeden z napisów. „Panamy nie można sprzedać” – czytamy w innym. Kobieta trzymała czerwoną parasolkę z ręcznie namalowanym napisem: „Aby usunąć złodziei z ulic, najpierw musimy usunąć ich z rządu”.

„To zbiorowe przebudzenie, ponieważ przeszliśmy od narzekania za ekranem do wyjścia i podjęcia działań” powiedziała Serena Vamvas, 32 lata. „To historyczny moment”.

Cortizo, chcąc ułagodzić protestujących, podpisał w zeszłym tygodniu moratorium na nowe koncesje na wydobycie. Dotyczy 13 oczekujących wniosków, ale nie First Quantum, które ma już swoją umowę.

Protestujących nie można uspokoić.

To „plaster” – stwierdziła Santana, prawniczka w firmie Cinta Costera. „To niczego nie rozwiązuje”.

Kostaryka, wyluzowana kraina „pura vida”, padająca ofiarą przemocy narkotykowej

Pierwsza umowa Quantum jest obecnie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy, który już w przyszłym miesiącu może orzec o jej konstytucyjności.

„Jeśli sąd uzna całą umowę za niezgodną z konstytucją” – była sędzia Sądu Najwyższego Jerónimo Mejía powiedział: „First Quantum pozostaje bez kontraktu. Nie sądzę, że będzie im łatwo wygrać w międzynarodowym sądzie arbitrażowym.”

Pewna kobieta z Cinta Costera nie może się doczekać rozwiązania.

„Dzisiaj kończę 40 lat!” czytał jej znak. „Moim życzeniem jest, aby orzekł sąd”.


Źródło