Świat

Dlaczego powinieneś znosić zimno i błoto, tak jak robią to Szwedzi

 • 17 listopada, 2023
 • 9 min read
Dlaczego powinieneś znosić zimno i błoto, tak jak robią to SzwedziNie mam parasola. Logika tego jest prosta: jeśli pada deszcz, nie wychodzę na zewnątrz. Deszcz to tylko jeden z długiej listy wymówek, którymi usprawiedliwiam przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych (na liście znajdują się także: wszystkie inne formy opadów, temperatury przekraczające 50-30°C, brud i komary).

Korzyści płynące ze spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu i na łonie natury są dobrze udokumentowane, ale trudno jest wyrobić w sobie nawyk codziennego świeżego powietrza, gdy masz tak wiele wymówek, aby pozostać w schronisku. Czytając, ponownie zetknąłem się z tą rzeczywistością Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda Linda Åkeson McGurk, szwedzka mama, która porównuje swoje doświadczenia z dzieciństwa w Skandynawii z wychowywaniem dzieci w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chcesz uzyskać wskazówkę dotyczącą podstawowych różnic, rozważ podtytuł książki: „Sekrety skandynawskiej mamy dotyczące wychowywania zdrowych, odpornych i pewnych siebie dzieci (od Friluftsliv po Hygge)”.

Książka McGurka zawiera sporo praktycznych wskazówek dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom więcej czasu na łonie natury, ale przydadzą się także dorosłym osobom, które nigdy nie pozbyły się złego samopoczucia podczas przebywania na świeżym powietrzu).

Pozbądź się wymówek, aby pozostać w środku (takich jak pogoda)

Po pierwsze, ja (i być może ty) muszę odrzucić myśl, że jedyną odpowiednią pogodą do aktywności na świeżym powietrzu jest słoneczna, łagodna i stabilna pogoda. Tam, gdzie mieszkam w San Antonio w Teksasie, mamy 53 dni deszczu w roku. Cztery miesiące w roku są dla mnie za zimne, a trzy miesiące nieznośnie gorące. Możesz zobaczyć, jak nie jest trudno odmówić sobie wyjścia na zewnątrz przez większą część roku. Jak często jest to Twoje lokalna Pogoda trzyma Cię z dala od natury?

Nie oznacza to, że powinieneś porzucić zdrowy rozsądek i wyjść na zewnątrz bez względu na warunki. Jak pisze McGurk: „Burze, tornada, huragany, gwałtowne powodzie, temperatury zagrażające życiu lub inne szalone warunki pogodowe to całkowicie uzasadnione powody, aby pozostać w pomieszczeniach”. Ale jeśli po prostu nie jest idealnie – jest trochę chłodno, trochę za ciepło, trochę deszczowo lub szaro – to naprawdę nie warto trzymać się w zamknięciu i rezygnować z korzyści płynących z wyjścia.

Warto przeczytać!  „Dokąd zmierzamy?”: Wojenny Nowy Rok skłania Rosjan do poszukiwania duszy

Być może Twoje wymówki wykraczają poza pogodę:

 • „Nie mam czasu”.

 • „Nie chcę się ubrudzić”.

 • „Komary są diabelskie”.

Musisz przyzwyczaić się do tego, że „wychodzenie na zewnątrz” staje się niepodlegającą negocjacjom częścią Twojego rutyny. Gdy już to podejmiemy, łatwiej będzie zobaczyć wszystkie możliwości zrobienia tego bezpiecznie i wygodniej.

Zaopatrz się w odpowiednią odzież outdoorową

Czy łapiesz się na myśleniu, że nieodpowiednia odzież wierzchnia doprowadzi do choroby wirusowej, mimo że Twój logiczny umysł wie, że to nie ma sensu? Kiedy już zdecydujesz się na spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez względu na wszystko, zacznij zbierać elementy garderoby odpornej na pogodę. Dobrze zaplanowany zestaw może złagodzić niemal każdy dyskomfort związany z pogodą.

McGurk radzi, aby szukać tych rzeczy w sprzęcie outdoorowym i ubraniach do zabawy dla dzieci (lub dorosłych):

 • Chroni przed czynnikami zewnętrznymi (wiatr, słońce, wilgoć, niskie temperatury itp.)

 • Wytrzymuje zużycie

 • Łatwe zakładanie i zdejmowanie

 • Wystarczająco luźny, aby zapewnić swobodę ruchu podczas gry

W zależności od pory roku i klimatu rozważ także:

 • Aby uzyskać ciepło, użyj warstwy podstawowej z wełny lub materiału syntetycznego, warstwy środkowej z polaru lub bluzy, warstwy zewnętrznej, która jest wodoodporna, wiatroszczelna i oddychająca, oraz wodoodpornych butów i rękawiczek.

 • Weź pod uwagę spodnie przeciwdeszczowe, kurtkę i buty na deszczowe pory roku.

 • Wybierz ubrania do zabawy, które nie będą Cię stresować, jeśli zostaną poplamione lub podarte.

 • Latem buty są opcjonalne.

Ćwicz Friluftsliv (życie na świeżym powietrzu)

Według McGurka szwedzkie słowo friluftsliv opisuje „kulturę i sposób życia, które w dużej mierze koncentrują się na odkrywaniu natury i cieszeniu się nią w sposób niekonkurencyjny”. Zaangażowanie Szwedów w życie na świeżym powietrzu można nazwać niemal religijnym. „Niektórzy sugerują nawet, że natura wypełnia pustkę powstałą po upadku zorganizowanej religii w Szwecji, która jest obecnie jednym z najbardziej świeckich krajów na świecie” – pisze.

Ich kultura życia na świeżym powietrzu może również złagodzić naszą współczesną tendencję do przytłoczenia zmysłów, obserwowaną w szkołach opartych na przyrodzie. „Natura aktywizuje wszystkie zmysły, ale bez przytłaczania. Kiedy dzieci bawią się na łonie natury, zwykle zachowują spokój, a jednocześnie czujność” – radzi McGurk. Uspokajająca i aktywująca jakość natury może pomóc także dorosłym.

Warto przeczytać!  4 tubylcze dzieci, które zaginęły w dżungli przez 40 dni po katastrofie lotniczej, zostały odnalezione żywe w Kolumbii

Wypróbuj te wskazówki, aby uzyskać więcej friluftsliv:

 • Jeśli to możliwe, jedz posiłki na świeżym powietrzu.

 • Zabierz swoją kawę lub herbatę na zewnątrz.

 • Otwórz okna.

 • Znajdź wygodne krzesło ogrodowe, które możesz zastąpić zwykłym gniazdem wewnętrznym do czytania i przewijania.

Zdrzemnij się na zewnątrz

Jeśli nie jest to Twoja norma kulturowa, możesz być przerażony widokiem matki parkującej swoje dziecko na zewnątrz, aby się zdrzemnąć. Jednak w Skandynawii pozwalanie małym dzieciom spać na zewnątrz jest nie tylko uważane za normalne, ale także korzystne. Codzienne świeże powietrze jest postrzegane jako niezbędne dla dzieci i plasuje się tuż za jedzeniem, snem i pielęgnującą miłością rodzica. A najczęstszym sposobem, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, jest wygodny wózek dziecięcy” – pisze McGurk.

Zrozumiałe jest, że możesz nie być zainteresowany analizą, która może wiązać się z pozwoleniem dziecku spać na zewnątrz bez opieki. Zastanów się jednak, w jaki sposób Ty i/lub Twoje dzieci możecie bezpiecznie zdrzemnąć się na świeżym powietrzu. Leżanka na werandzie? Hamak, o którym zawsze marzyłeś na swoim podwórku? To przypomnienie, że nie tylko zasługujesz na odpoczynek, ale także świeże powietrze dobrze ci zrobi.

Przyjmij postawę opiekuna wobec przestrzeni naturalnych

Jak opisuje McGurk, w niektórych szwedzkich miastach tereny przestały nadawać się do jazdy, aby zachęcić do innych form podróżowania i zmniejszyć wpływ paliw kopalnych na środowisko. Nie ma innego wyjścia, jak tylko jeździć na rowerze lub spacerować na świeżym powietrzu, gdy ulice w centrum miasta są zamknięte, a okoliczne drogi są ślepymi zaułkami na terenach zielonych.

Polityki przekształcające infrastrukturę społeczności czynią wszystkich jej obywateli partnerami w trosce o przestrzeń i środowisko. Skandynawskie dzieci bardzo wcześnie zaczynają rozumieć swoją rolę w ochronie środowiska.

Warto przeczytać!  Chiński influencer umiera po upijaniu się podczas transmisji na żywo

„Oprócz zapewnienia dzieciom możliwości zabawy w naturalnym środowisku, przedszkole ma za zadanie pomóc im zrozumieć, w jaki sposób mogą przyczynić się do poprawy środowiska, zarówno teraz, jak i w przyszłości” – pisze McGurk.

Ty i Twoje dzieci możecie spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i bardziej osobiście angażować się w opiekę nad przyrodą, wykonując następujące zajęcia:

 • Weź udział w zajęciach na świeżym powietrzu, ucząc się umiejętności na świeżym powietrzu.

 • Kompost jako pierwszy krok do samodzielnej uprawy. Ogrodnictwo nie musi być ogromną inwestycją przestrzeni, czasu i energii. Zacznij od jednej doniczki i jednego nasionka.

 • Trzymaj torby i rękawiczki pod ręką, aby zbierać śmieci podczas poruszania się po okolicy.

Przyjmij brud i deszcz

Zastanów się, w jakim stopniu Twój dyskomfort związany z brudem wynika ze strachu przed oceną. Jak zauważa McGurk, być może nadszedł czas, aby oddzielić brud będący skutkiem zabawy od brudu powstałego w wyniku zaniedbania. „Czasami to lęki dorosłych uniemożliwiają dzieciom doświadczanie wrażeń zmysłowych na łonie natury… rodzice, którzy pozwalają swoim dzieciom zrzucać buty w miejscach publicznych, ryzykują, że zostaną zawstydzeni. Chodzenie boso, podobnie jak wiele innych rzeczy, które w USA były powszechnym elementem dzieciństwa, stało się teraz kontrowersyjne” – pisze.

Spróbuj wyznaczyć na swoim podwórku „błotnistą strefę”, w której zachęca się do kopania i eksploracji. Jeśli niepokoisz się bałaganem zalegającym w środku, przygotuj stanowisko i procedurę zrzucania zabłoconego sprzętu pod drzwi. Ćwicz ustalanie priorytetów w codziennym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu – niezależnie od pogody – aż stanie się to po prostu częścią Twojej rutyny.

„Pamiętaj, że nie każde przeżycie związane z przyrodą musi wiązać się z wielką przygodą w malowniczym parku narodowym — obserwowanie gąsienicy przemierzającej chodnik lub po prostu leżenie na trawie i obserwowanie przepływających chmur za podwórkiem może być wspaniałą przygodą dla małego dziecka. dzieckiem” – pisze McGurk. „Wspólnie świętujcie te codzienne doświadczenia natury i często wracajcie w te same miejsca, aby mieć pewność, że Twoje dziecko nawiąże więź z Twoją społecznością i jej naturalnymi obszarami”.
Źródło