Zdrowie

dobre zarządzanie to naprawianie organizacji

 • 20 listopada, 2023
 • 4 min read
dobre zarządzanie to naprawianie organizacji
Kim jest Joanna Mucha?

Z informacji pozyskanych przez dziennikarzy Onetu nową minister zdrowia może zostać Joanna Mucha z partii Szymona Hołowni. Wiceprzewodnicząca Polska 2050 jest wieloletnią posłanką i byłą minister sportu i turystyki (w drugim rządzie Donalda Tuska). Polityczną karierę rozpoczynała w Unii Wolności, później należała do Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej. Do Polski 2050 dołączyła na początku 2021 r.

Mucha jest doktorem nauk ekonomicznych. Studiowała na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2006 ukończyła dodatkowo studia podyplomowe na tej uczelni z zakresu ekonomiki zdrowia. Stopień doktora uzyskała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a jej rozprawa doktorska nosiła tytuł „Racjonalizacja publicznej służby zdrowia w Polsce poprzez system dopłat pacjentów do usług medycznych”.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Wśród jej publikacji naukowych można znaleźć artykuły poświęcone m.in. interwencji państwa w system opieki zdrowotnej, dopłatom za usługi medyczne jako pomysł na reformę tegoż systemu, a także nadużyciom w nim.

Warto przeczytać!  Pieczona owsianka robi się sama. Idealna na zdrowe śniadanie

„Polityka była, jest i będzie dla mnie sposobem na poprawianie świata, na sprawianie, żeby lepiej żyło się przede wszystkim tym ludziom, którzy sami o siebie zawalczyć nie mogą” — pisze w swoim biogramie na stronie partii, dodając: „Marzę o państwie, które jest na tyle silne, żeby pomagać godnie żyć osobom nieuprzywilejowanym i potrafi zadbać o ich dzieci. Marzę o państwie, które jest mądre, dostrzega i wspiera osoby utalentowane, aby mogły rozwinąć skrzydła. Marzę o państwie, które pozwala swoim obywatelom bezpiecznie, stabilnie i normalnie żyć dzięki dobrym usługom społecznym. Marzę o tym, żeby wartości demokratyczne i ich obrona stały się dla ludzi centrum politycznego życiową pasją i misją”.

Joanna Mucha podkreśla, że „dobre zarządzanie to naprawianie organizacji”.

Wcześniej wśród kandydatów na nowego ministra zdrowia wskazywano Izabelę Leszczynę z Koalicji Obywatelskiej. Okazuje się jednak, że posłanka chętnie obejmie Ministerstwo Funduszy Regionalnych.

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

– To jest niezwykła kazuistyka, kilkadziesiąt przypadków na świecie, dlatego nie należy się obawiać, że spotka nas czy naszych bliskich – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” Agnieszka Graczyk-Szuster, kardiolożka pracująca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego. A chodzi o tzw. syndrom Łazarza, gdy „zmarły” budzi się do życia.

Warto przeczytać!  Mick Jagger kończy 80 lat. Jego sposób na świetną formę jest zaskakujący

Co to technicznie znaczy, że człowiek nie żyje? Kiedy może się okazać, że to był „fałszywy alarm”? I czy w Polsce możemy odetchnąć i nie obawiać się, że zostaniemy pochowani za życia? W zasadzie tak.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 • Chirurg, który naprawiał okaleczone twarze. "Gdy zobaczyłem się lustrze, byłem zszokowany" [FRAGMENT]

  Chirurg, który naprawiał okaleczone twarze. „Gdy zobaczyłem się lustrze, byłem zszokowany” [FRAGMENT]

  „Tego samego wieczoru kapral X zawołał siostrę Black, prosząc ją o ustawienie parawanu wokół łóżka. Gdy to robiła, wpadł jej w oko błysk lusterka do golenia…

  Wydawnictwo Znak Literanova

 • Wirus naprawia serce

  Wirus naprawia serce

  Z pomocą wirusa udało się u świnek morskich odtworzyć układ, odpowiedzialny za rytm, w którym bije serce – informuje Nature Biotechnology.

 • Komórki rakowe nie będą się naprawiać, jeśli zabierzemy im "narzędzia"

  Komórki rakowe nie będą się naprawiać, jeśli zabierzemy im „narzędzia”

  Cyklina D1, białko stymulujące wzrost tkanki nowotworowej, pomaga też rakowi w naprawianiu uszkodzeń, np. spowodowanych promieniowaniem – udowodnił zespół prof….

 • W Instytucie Kardiologii naprawiają serca bez skalpela

  W Instytucie Kardiologii naprawiają serca bez skalpela

  W warszawskim Instytucie Kardiologii wykonano pierwsze małoinwazyjne zabiegi naprawy nieszczelnej zastawki mitralnej. To drugi w Polsce ośrodek, który od niedawna…

 • Hormon grasicy pomaga naprawiać mózg po udarze

  Hormon grasicy pomaga naprawiać mózg po udarze

  Syntetyczna wersja hormonu naturalnie produkowanego przez grasicę pomaga naprawiać tkankę nerwową mózgu po udarze – podaje internetowy serwis EurekAlert,…

 • Komórki mięśnia sercowego naprawiają uszkodzone serce

  Komórki mięśnia sercowego naprawiają uszkodzone serce

  Komórki mięśnia sercowego nazywane inaczej kardiomiocytami mogą pomóc w regeneracji uszkodzonego serca – poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma Nature.


Źródło

Warto przeczytać!  Ten objaw raka pojawia się co rano. Zauważysz na pościeli i poduszce