Świat

Dwóch czołowych ukraińskich urzędników ds. cyberbezpieczeństwa zostało zwolnionych w związku z dochodzeniem w sprawie defraudacji

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
Dwóch czołowych ukraińskich urzędników ds. cyberbezpieczeństwa zostało zwolnionych w związku z dochodzeniem w sprawie defraudacji


Ten artykuł został zaktualizowany o 15:25 czasu wschodniego.

Według wysokiego rangą urzędnika rządowego w poniedziałek dwóch wysokich urzędników ds. cyberbezpieczeństwa na Ukrainie zostało zwolnionych w związku z dochodzeniem w sprawie podejrzenia defraudacji funduszy państwowych.

Szef ukraińskiej Państwowej Służby ds. Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (SSSCIP) Jurij Szczehol poinformował w oświadczeniu, że dziś rano złożył rezygnację ze stanowiska.

„Mam pewność, że uda mi się udowodnić swoją niewinność podczas bezstronnego śledztwa i bezpośrednio przed sądem” – powiedział Szczehol.

W komentarzu dla Recorded Future News odmówił podania więcej szczegółów i zapowiedział, że przekaże więcej „w sądzie i po pokonaniu wroga”.

Jego zastępca Wiktor Żora, który również został podobno zwolniony, w oświadczeniu na Facebooku poinformował, że złożył rezygnację „w interesie SSSCIP, który musi w dalszym ciągu pełnić ponad sto funkcji określonych przez prawo”.

Wyraził także ubolewanie, że nie miał czasu na uruchomienie krajowego programu nagród za błędy ani na sformalizowanie statusu prawnego wyspecjalizowanych ukraińskich sił cybernetycznych.

„W najbliższej przyszłości planuję zdecydować, w jaki sposób mogę najlepiej przydać się ukraińskim siłom zbrojnym” – dodał Żora.

Warto przeczytać!  Starszy urzędnik UE ostrzega przed ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Europie podczas Świąt Bożego Narodzenia w związku z szalejącą wojną Izrael-Hamas

W niedawnym wywiadzie dla Diny Temple-Raston z Recorded Future News Zhora nie wspomniał o kłopotach w agencji i omówił swoje plany dotyczące przyszłych projektów w SSSCIP.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zhora rozmawiała niedawno z podcastem Click Here o planach długoterminowych, takich jak przygotowania do ataków na sieć energetyczną Ukrainy tej zimy.

SSSCIP jest jedną z kilku ukraińskich agencji bezpieczeństwa. Odpowiada za cyberochronę zasobów informacyjnych państwa i infrastruktury krytycznej.

Szczyhol stał na czele SSSCIP od 2020 r. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, tymczasowym szefem tej agencji został jego pierwszy zastępca Dmytro Makowski.

Sonda w sprawie defraudacji

Zwolnienia zbiegły się w czasie z ogłoszeniem przez ukraińskie agencje antykorupcyjne, że prowadzą dochodzenie w sprawie programu zakupu oprogramowania, w którym rzekomo biorą udział Szczyhol i Żora, a także czterech innych podejrzanych, których nazwiska nie zostały zidentyfikowane.

Według oświadczenia Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) w latach 2020–2022 podejrzanym udało się zdefraudować 1,72 mln dolarów, klasyfikując zakup oprogramowania dla SSSCIP.

Według NABU skradzione środki rzekomo zostały przeniesione na konta kontrolowanych spółek za granicą, „aby były legalne i rozdzielone pomiędzy członkami grupy”.

Warto przeczytać!  W ataku na synagogę w Jerozolimie zginęło co najmniej siedem osób - poinformowała izraelska policja

Shchyhol powiedział, że „wszystkie zakupy SSSCIP od 2020 roku zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami”. Dodał, że oprogramowanie, o którym mowa, miało chronić Ukrainę przed zagrożeniami cybernetycznymi.

Z oświadczenia SSSCIP wynika, że ​​agencja przekazała organom ścigania informacje niezbędne do śledztwa i dodała, że ​​działa „na zasadach jawności i ma zerową tolerancję dla korupcji”.

„Apelujemy o powstrzymanie się od oskarżania konkretnych urzędników lub pracowników, którzy obecnie zajmują się ochroną krytycznej infrastruktury informatycznej Ukrainy, do czasu zakończenia śledztwa i oceny prawnej jego wyników przez sąd”.

Są to ostatnie zwolnienia wysokich urzędników państwowych, które miały miejsce na Ukrainie w ciągu ostatniego roku w związku z eskalacją wysiłków antykorupcyjnych tego kraju, co stanowi kluczowy krok na drodze do przyłączenia się do zachodnich sojuszy, takich jak Unia Europejska.

We wrześniu minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikow został odwołany w wyniku kilku afer korupcyjnych w resorcie, związanych z zakupami towarów i sprzętu dla wojska po zawyżonych cenach.

W listopadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdymisjonował zastępcę szefa wywiadu zagranicznego Ukrainy.

Ucz się więcej.

Brak poprzedniego artykułu

Brak nowych artykułów

Daryna Antoniuk jest niezależną reporterką Recorded Future News mieszkającą na Ukrainie. Pisze o startupach zajmujących się cyberbezpieczeństwem, cyberatakach w Europie Wschodniej i stanie cyberwojny między Ukrainą a Rosją. Wcześniej była reporterem technicznym w ukraińskim Forbes. Jej prace publikowano także w „Sifted”, „The Kyiv Independent” i „The Kyiv Post”.


Źródło