Świat

Dzisiejszy D Brief: UE nie osiągnie celu w postaci pomocy dla Ukrainy; Otwarcie bazy szkoleniowej F-16; Koncentracja NATO na kablach; Nowe narzędzia etycznej sztucznej inteligencji DOD; I trochę więcej.

  • 14 listopada, 2023
  • 8 min read
Dzisiejszy D Brief: UE nie osiągnie celu w postaci pomocy dla Ukrainy;  Otwarcie bazy szkoleniowej F-16;  Koncentracja NATO na kablach;  Nowe narzędzia etycznej sztucznej inteligencji DOD;  I trochę więcej.


Just in: UE nie osiągnie swojego celu, jakim jest dostarczenie Ukrainie 1 miliona pocisków artyleryjskich i rakiet do marca 2024 r., Niemiecki minister obrony Borysa Pistoriusa powiedział we wtorek w Brukseli. „Pojawiały się głosy, które ostrzegały: «Trzeba uważać, 1 milion łatwo powiedzieć, pieniądze są, [but] produkcja musi tam być”. Niestety, te głosy ostrzegawcze potwierdziły się obecnie” – powiedział dziennikarzom Pistorius, według Reutersa. „Nie obiecałem 1 miliona nabojów i było to celowe. Właściwym pytaniem, które należy zadać, byłoby to, czy 1 milion był kiedykolwiek realistycznym celem”.

Rzeczywista dostarczona suma jest bliższa 300 000 pocisków artyleryjskich i rakiet, – twierdzi szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. Jedna wielka przeszkoda: „europejski przemysł obronny wyeksportował około 40% swojej produkcji do krajów spoza UE” – powiedział we wtorek Borrell. Polityka i CNN mają podobne relacje odpowiednio tutaj i tutaj.

Nowość: Ukraina mówi Centrum szkoleniowe F-16 jego partnerów zostało wreszcie otwarte w 86. bazie lotniczej Fetesti w Rumunii. Personel wykorzystuje holenderskie F-16 do szkolenia europejskich pilotów, a nie tylko ukraińskich pilotów, którzy desperacko potrzebują lepszych sił powietrznych do walki z rosyjskimi najeźdźcami w południowej i wschodniej części kraju.

Siedmiu pilotów rozpoczęło szkolenie, ale żaden nie jest Ukraińcem, – podaje poniedziałkowa agencja Reuters. Na pytanie, kiedy Ukraińcy będą mogli rozpocząć szkolenie w Fetesti, urzędnicy nie byli pewni; ale jeden z nich powiedział agencji prasowej, że prace mogą rozpocząć się prawdopodobnie „na początku przyszłego roku”. AP ma tutaj trochę więcej.

W międzyczasie na okupowanej przez Rosję południowej Ukrainie rzekomi partyzanci zabili trzech funkcjonariuszy rosyjskiej gwardii narodowej Sobota w mieście Melitopol, o godz New York Times poinformował w poniedziałek. Podobnie, według rosyjskich mediów państwowych, „Mychajło Filiponenko, były szef prorosyjskiej milicji w obwodzie ługańskim na wschodniej Ukrainie, został zamordowany w zeszłym tygodniu w wyniku eksplozji samochodu”.

Warto przeczytać!  Witamy w epoce wirusowych obrazów „wiadomości” generowanych przez sztuczną inteligencję

Ogólny obraz: „Ataki mają miejsce po tym, jak wojskowa kontrofensywa rozpoczęta przez rząd w Kijowie w czerwcu w dużej mierze utknęła w martwym punkcie, nie udało się osiągnąć swoich podstawowych celów”, Czasy raporty. „W rzeczywistości niewiele gruntów przeszło w tym roku z rąk do rąk na Ukrainie pomimo intensywnych walk i znacznych ofiar po obu stronach, a Rosja nadal utrzymuje kontrolę nad około jedną piątą terytorium Ukrainy”. The Czasy Moskwy Więcej informacji na temat trzech Rosjan zabitych w Melitopolu można znaleźć tutaj.

NATO twierdzi, że wzmacnia zdolności swoich członków do obrony infrastruktury podwodnej w związku z serią incydentów, w wyniku których uszkodzone zostały rurociągi i kable komunikacyjne, Obrona pierwsza– poinformował w poniedziałek Sam Skove.

Tło: Aż 95 procent danych na świecie przechodzi podwodnymi kablami, z jednymi z najstarszych łączących Stany Zjednoczone i Kanadę z ich partnerami z NATO w Europie. Statki rybackie i statki handlowe czasami przecinają takie kable, co miało miejsce w październiku 2022 r. w pobliżu Szkocji. W tym tygodniu Finlandia poinformowała, że ​​chiński statek przeciął kilka kabli komunikacyjnych i gazowych, najwyraźniej po przeciągnięciu przez nie kotwicy.

Jednak niektóre zdarzenia wydają się być zamierzone. Na przykład we wrześniu 2022 r. trzy z czterech nitek budowanego w Rosji rurociągu Nord Stream uległy uszkodzeniu. Szwecja odkryła później dowody na użycie materiałów wybuchowych. W sobotę o Poczta Waszyngtońska poinformował, że odpowiedzialna jest Ukraina, powołując się na ukraińskich urzędników i „inne osoby znające szczegóły tajnej operacji”. Tymczasem możliwość sabotażu powoduje, że obserwatorzy badają każdy przypadek przecięcia kabla w poszukiwaniu dowodów, że może on być zamierzony.

„Istnieją dobrze sprawdzone możliwości zaprojektowane do atakowania tej infrastruktury” – dodał. powiedział kontradmirał Królewskiej Marynarki Wojennej Tim Henry, zastępca dowódcy Dowództwa Sił Połączonych sojuszu w Norfolk. „Niektóre narody potrafią wchodzić w interakcje [with that infrastructure] w bardzo, bardzo, bardzo odległych częściach świata” – powiedział Henry w wywiadzie. Kontynuuj czytanie tutaj.

Warto przeczytać!  Ukraińska armia właśnie wysadziła w powietrze jeden z 10 wozów bojowych Terminator armii rosyjskiej

Dodatkowa lektura:


Witamy w wtorkowym wydaniu The D Brief, przyniesiony przez Bena Watsona, Bradleya Penistona i Lauren Williams. Jeśli nie jesteś jeszcze subskrybentem, możesz zarejestrować się tutaj. Tego dnia w 1967 r. Amerykański fizyk Theodore Maiman opatentował pierwszy na świecie laser.

Stany Zjednoczone przekazują Izraelowi broń „indywidualnie” – powiedział w poniedziałek czołowy urzędnik Departamentu Stanu, w czasie gdy po pierwszym miesiącu wojny Izrael-Hamas trwają intensywne naloty w Gazie i narastają zniszczenia.

„Jak w każdym kraju, decyzja o wysłaniu broni do konkretnego kraju jest rozpatrywana indywidualnie dla każdego przypadku. Izrael nie różni się pod tym względem od żadnego innego kraju na świecie” – powiedział w wywiadzie Stan Brown, główny zastępca sekretarza stanu ds. polityczno-wojskowych. Obrona pierwszaAudrey Decker na marginesie poniedziałkowego Dubai Air Show.

Warto zauważyć: administracja Bidena nie nałożyła żadnych ograniczeń na sposób, w jaki Izrael używa w konflikcie broni wyprodukowanej w USA. A jeśli amerykańskie firmy z branży obronnej wyrażały obawy dotyczące sposobu wykorzystania ich produktów, Brown stwierdził, że nie jest tego świadomy. Mimo to niektórzy prawodawcy są zmęczeni brakiem przejrzystości co do tego, co dokładnie jest wysyłane do Izraela. Administracja nie ujawniła publicznie ilości broni ani nie przedstawiła niczego podobnego do rutynowo publikowanych arkuszy informacyjnych na temat pakietów pomocowych dla Ukrainy. Czytaj dalej, tutaj.

Również z Dubai Air Show: General Atomics twierdzi, że kapsuła samoobrony mogła uratować drona MQ-9 Reaper, który niedawno zestrzelono w pobliżu Jemenu, i że zbliża się pierwsza sprzedaż kapsuły o wartości 4 milionów dolarów „klientowi z USA”. GA twierdzi również, że czyni postępy w sprawie proponowanej sprzedaży MQ-9 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po rozwikłaniu umowy od kontrowersyjnej sprzedaży F-35. Decker ma tutaj więcej.

Warto przeczytać!  Wells Fargo zwalnia dyrektora, który oddał mocz na kobietę podczas lotu Air India

Wielkie zwycięstwo Boeinga. Po trudnym roku dla wojska przywódcy Boeinga z pewnością byli zachwyceni nowo ogłoszoną sprzedażą 90 777 samolotów liniom Emirates za kwotę 52 miliardów dolarów. Co więcej, „niskokosztowa siostrzana linia lotnicza Emirates, FlyDubai, złożyła zamówienie o wartości 11 miliardów dolarów na 30 Boeingów 787-9 Dreamliner” – podała w poniedziałek agencja Associated Press z pokazu lotniczego.

Po prostu Pentagon wydany nowy zestaw „etycznych narzędzi sztucznej inteligencji”, który ma pomóc użytkownikom w bardziej odpowiedzialnym korzystaniu z technologii, Obrona pierwsza– relacjonuje Lauren Williams. „Zestaw narzędzi odpowiedzialnej sztucznej inteligencji” to konsolidacja istniejących zasad i wytycznych w jednym miejscu.

Dlaczego jest to ważne: Urzędnicy mają nadzieję zbudować zaufanie użytkowników i opracować bezpieczne narzędzia zgodnie z planem odpowiedzialnego wdrażania sztucznej inteligencji Departamentu Obrony od 2022 r. W komunikacie prasowym ogłaszającym produkt Craig Martell, główny specjalista ds. cyfryzacji i sztucznej inteligencji w Pentagonie, nazwał go „fundamentalnym wszystko, co buduje i wysyła Departament Obrony” oraz pomoże „ustanowić procesy projektowania i stosowania ludzkich zabezpieczeń w procesie opracowywania i wdrażania sztucznej inteligencji”.

I na koniec: dzisiaj w Waszyngtonie na tegorocznej konferencji ma przemawiać kilku czołowych urzędników ds. obrony Polityka Szczyt Obronny, którego bieżący program wydaje się obejmować większą część dnia.

W wydarzeniu biorą udział odpowiednio sekretarze armii i sił powietrznych Christine Wormuth i Frank Kendall. Podsekretarz obrony ds. przejęć i utrzymania William LaPlante jest również obecny w harmonogramie, podobnie jak generał sił powietrznych Glen VanHerck z Dowództwa Północy i Dowództwa Obrony Powietrznej Ameryki Północnej. Oczekuje się, że głos zabiorą także prawodawcy, doradcy i urzędnicy z Europy. Szczegóły tutaj.
Źródło