Ekscytujące i ekscytujące: jak mecze w indyjskich kwalifikacjach do Mistrzostw Świata FIFA przebiegały mecz po meczu

• 12 czerwca, 2024
  • 7 min read

Indie odpadły z eliminacji Mistrzostw Świata FIFA po kontrowersyjnej porażce z Katarem. Jednak, jak można by pomyśleć, Indie nie poniosły porażki z powodu tego jednego błędu sędziowskiego. Była to raczej kulminacja błędów popełnionych w kampanii składającej się z sześciu meczów, co staramy się tutaj zbadać:

Kuwejt 0-1 Indie

Co wydarzyło się w meczu?

Indie rozpoczęły kampanię kwalifikacyjną do Mistrzostw Świata FIFA zwycięstwem 0:1 na wyjeździe z Kuwejtem, a jedynego gola w meczu strzelił Manvir Singh w 75. minucie. Było to pierwsze wyjazdowe zwycięstwo Indii w rozgrywkach FIFA WCQ od 22 lat i zakończyło serię sześciu meczów bez zwycięstwa w regulaminowym czasie gry.

Co poszło dobrze?

Frustracja wynikająca z braku kwalifikacji Indii pogłębia się, gdy rozważamy takie mecze jak ten. Igor Stimac był perfekcyjny: wybrał właściwy zespół, miał doskonały plan gry i dokonał odpowiednich zmian.

Zaczęło się od wybrania Mahesha Singha i utrzymania Lallianzuali Chhangte w rezerwie. Zgodnie z planem Indie usiadły z tyłu i kontratakowały, czemu pomogła znakomita gra Apuii w środku pola. Stimac odłożył na bok swoje problemy z nim dla większego dobra.

Skończyło się to posunięciem zespołowym, które zakończyło się trafieniem Manvira – co stanowi szablon tego, jak Indie powinny były podejść do reszty podróży kwalifikacyjnej.

Indie 0-3 Katar

Katar grał w pełnym składzie, mając na horyzoncie Puchar Azji AFC, i odszedł od zwycięzców 3:0 po dwóch bramkach (Almoez Ali 47′, Yusuf Abdurisag 86′) zdobytych w drugiej połowie. Goście nabrali tempa po spokojnej pierwszej połowie, w której Mostafa Meshaal dał Katarowi prowadzenie w 4. minucie.

Warto przeczytać!  MI vs RCB, IPL 2024: Indianie Mumbai zmuszeni do zmiany składu po kontuzji Vishnu Vinoda; Harvik Desai zastąpiony | Krykiet

Co poszło nie tak?

Porażka 0:3 u siebie zwykle powodowałaby dochodzenia, ale zamiast tego były one wymierzone w Katar, który po meczu zwolnił menedżera Carlosa Queiroza. Indie spisały się całkiem nieźle w pierwszej połowie, odbijając się od początkowego ustępstwa mającego na celu ograniczenie liczby gości.

Druga połowa to po prostu występ Akrama Afifa, który dał występ, na który Indie również nie miały odpowiedzi. Szczerze mówiąc, była to zawsze przegrana bitwa, a zdobycie jakiegokolwiek wyniku przeciwko drużynie, która za kilka miesięcy miała zdobyć Puchar Azji AFC, zawsze było trudnym wyzwaniem.

Afganistan 0-0 Indie

Indie wróciły z pokorą po katastrofalnej kampanii w Pucharze Azji AFC i po raz pierwszy od tego czasu zremisowały 0:0 z rybkami z Afganistanu, którym brakowało wielu zawodników z pierwszego składu.

Wszystkie rozmowy przedmeczowe dotyczyły wiedzy, jaką Ashley Westwood, menadżer Afganistanu, miałby na temat swoich byłych zawodników w indyjskiej drużynie, ale zignorowano fakt, że to działa w obie strony. Indie powinny były dokładnie zdawać sobie sprawę z tego, co Westwood może zrobić jako słabszy zawodnik – siedzieć głęboko w zorganizowanej obronie i wyprowadzać długie piłki, by niepokoić przeciwnika.

Jednak Indie wyraźnie nie doceniły drużyny z Afganistanu, która miała do czynienia z bojkotem zawodników i ledwo odrobiła straty w meczu. Stimac dokonał pięciu zmian, a ich wpływ był znikomy, co później przyznał.

Warto przeczytać!  Trzy obserwacje po zwycięstwie Niemiec nad Holandią 2:1 w końcówce meczu

Afganistan nawet w końcówce sprawiał Indiom kłopoty, długimi piłkami po kontrataku i to był początek upadku Indii w kwalifikacjach. Mimo to remis z drużyną, która miała zająć ostatnie miejsce, był nadal możliwy do uratowania… ale najpierw trzeba było wyciągnąć wnioski.

Indie 1 – 2 Afganistan

Sunil Chhetri strzelił pierwszą bramkę (z rzutu karnego), kończąc przekonujący występ w pierwszej połowie. W drugiej połowie Afganistan późno ruszył do ataku i zwyciężył po bramkach Rahmata Akbariego i Sharifa Mukhammeda (z rzutu karnego).

Nie wyciągnięto wniosków z porażek, które należało wyciągnąć. Nie reagowano na długie podania i wkradało się samozadowolenie. W drugiej połowie zespół przeszedł do defensywy, co doprowadziło do zwiększenia presji przez całą połowę.

Zmienniki w grze również szkodzą drużynie: Chhetri został usunięty z boiska w ramach potrójnej zmiany. Trzej gracze, którzy weszli na boisko, zupełnie różnili się od profili trójki, która odeszła (Chhetri, Brandon, Liston wchodzący do Chhangte, Thapa i Mahesh), co wymusiło zmianę planu gry.

Wyrównanie padło dwie minuty później. W 85. minucie Stimac zdjął Jeaksona za Vikrama Pratapa, całkowicie wytrącając z równowagi drużynę, a Afganistan strzelił zwycięskiego gola w 88. minucie.

Indie 0:0 Kuwejt

Remis 0:0 w ostatnim meczu Sunila Chhetriego w barwach Indii.

Stimac odszedł od szablonu, który wygrał mu pierwszą grę. Poświęcił kontrolę w środku pola, aby wcisnąć się do atakujących graczy i to było widać. Następnie pogłębił ten błąd w przypadku swoich rezerwowych: pod koniec meczu w Indiach środkowy napastnik Rahim Ali i Edmund grali na środkowym pomocniku, rozgrywający/lewy skrzydłowy Brandon grał na prawym skrzydle, a prawy skrzydłowy/Chhangte z numerem 10 na lewym obrońcy .

Warto przeczytać!  Były zawodnik z Indii wysyła ostrzeżenie „MS Dhoni show” do Virat Kohli and Co. przed zawodami RCB vs CSK IPL 2024 typu „zrób lub zgiń”

System stawiał graczy na pozycjach zaprojektowanych tak, aby wydobyć z nich jak najwięcej i dokładnie tak się stało. Na żadnym etapie meczu nie powstały żadne realne okazje.

Katar 2-1 Indie

Indie objęły prowadzenie za pośrednictwem Chhangte i zakończyły naprawdę obiecujący występ w pierwszej połowie, aczkolwiek przeciwko żałośnie słabszej drużynie Kataru. W drugiej połowie powtórzyli błąd, który popełnili w meczu z Afganistanem i wycofali się, wywołując coraz większą presję. Mówiono, że bramki Yousef Aymen i Ahmed Al Rawi wyeliminowały Indie z kwalifikacji.

W drugiej połowie właściwie wszystko. Po raz kolejny zwodnicy przyspieszyli upadek: Rahim Ali, który był integralną częścią planu gry, kierując kanałami i utrzymując piłkę w górze, został zaczepiony, a na jego miejsce wszedł Liston Colaco – zawodnik nie stworzony do żadnego z tych zadań.

Gdy plan gry nie powiódł się i Indie stały się ultradefensywne, błąd sędziego zapewnił Katarowi wyrównanie dziewięć minut po zmianie. Dlaczego doświadczony Gurpreet i jego koledzy z drużyny nie zagrali do gwizdka, to pytanie na inny raz, ale wymowne jest, że po tym zespół się załamał i wydawało się niemal nieuniknione, że Katar strzeli zwycięskiego gola.