Euro 2024: Dlaczego niemieckie prawo pracy zabrania Lamine Yamal gry przez 90 minut | Wiadomości piłkarskie

• 11 lipca, 2024
  • 3 min read

NEW DELHI: Lamine Yamal, 16-letnia gwiazda Barcelony, podbiła piłkarski świat. Wygląda na to, że cokolwiek zrobi, staje się rekordem lub go pobija. W chwili, gdy wszedł na boisko dla Hiszpanii przeciwko Chorwacji, Yamal został najmłodszym graczem, który kiedykolwiek grał w Mistrzostwach Europy, mając 16 lat i 338 dni.

Chwilę później ustanowił kolejny rekord, asystując Daniemu Carvajalowi w wygranym 3-0 meczu Hiszpanii z Chorwacją, stając się najmłodszym graczem, który asystował na Euro, chociaż nie strzelił gola w tym meczu. Ale ostatecznie strzelił gola.

W półfinale Francja objęła wczesne prowadzenie nad Hiszpanią po golu Randala Kolo Muaniego w ósmej minucie, dzięki dośrodkowaniu Kyliana Embappe. Hiszpania była w tyle, gdy Yamal umiejętnie przedarł się przez francuską obronę i zdobył wyrównującego gola. Yamal strzelił gola w 21. minucie meczu i zapisał na swoim koncie rekord najmłodszego piłkarza, który zdobył gola na Euro.

W wieku 16 lat i 362 dni pobił poprzedni rekord szwajcarskiego piłkarza Johana Vonlanthena, który również strzelił gola Francji w 2004 roku, mając 18 lat i 141 dni. Hiszpania ostatecznie pokonała Francję 2-1 i weszła do finału. Trener Hiszpanii Luis de la Fuente pochwalił gola Yamala i opisał go jako „odrobinę geniuszu”.

Pomimo wszystkich tych osiągnięć trener Fuente uważa, że ​​trudno jest wystawić go na pełne 90 minut w Euro. Dlaczego? Ponieważ jest to nielegalne w Niemczech, kraju gospodarza Euro 2024.

Zgodnie z prawem pracy obowiązującym w Niemczech, nieletnim nie wolno pracować po godzinie 20:00. Chociaż dla sportowców przewidziano pewne złagodzenie przepisów, nawet dla nich termin upływa o godzinie 23:00. Podczas gdy ćwierćfinał Hiszpanii z Niemcami rozpoczął się o godzinie 18:00, wiele dotychczasowych meczów, w tym półfinał z Francją, rozpoczęło się o godzinie 21:00 czasu niemieckiego. Biorąc pod uwagę 90 minut regulaminowego czasu gry, czas doliczony w każdej połowie, 15 minut przerwy i wywiady po meczu, zmusiłoby to Jamał do pracy po godzinie 23:00.

Ze względu na niemieckie prawo pracy hiszpański trener był zmuszony do zmiany Jamału w meczach fazy grupowej w 86., 71. i 19. minucie odpowiednio w meczach z Chorwacją, Włochami i Albanią. Jeśli Jamał będzie pracował (grał) po godzinie 23.00, hiszpański FA zostanie ukarany grzywną w wysokości 30 000 euro.

Jamal był obecny przez cały czas trwania meczu 1/8 finału przeciwko Gruzji, w którym Hiszpania zwyciężyła z wynikiem 4-1. Jednakże potencjalnie stawia to Królewską Hiszpańską Federację Piłki Nożnej (RFEF) w sytuacji, w której może zostać ukarana karą pieniężną w wysokości około 32 500 dolarów. Niepewność dotyczy tego, czy niemieckie władze nałożą grzywnę na RFEF, czy nie.

Co ciekawe, finał Euro 2024 w poniedziałek również ma rozpocząć się o 21:00 czasu niemieckiego, ponieważ trzykrotni mistrzowie Hiszpanii zmierzą się z Anglią prowadzoną przez Harry’ego Kane’a. Będzie prawie na pewno częścią wyjściowej jedenastki, ale czy zostanie zmieniony, czy nie, to pytanie, które wisi w powietrzu.

Młody hiszpański skrzydłowy ma świętować swoje 17. urodziny zaledwie dzień przed finałem Euro 2024. Hiszpania ma możliwość zmiany go w drugiej połowie meczu. Jeśli jednak zdecydują się nie dokonać tej zmiany, mogą ponieść poważne konsekwencje prawne na mocy prawa niemieckiego.

Decyzja o pozostawieniu Yamala na boisku przez cały mecz skutkowałaby znaczną karą finansową dla hiszpańskiej drużyny. Jeśli jednak Hiszpanii uda się zapewnić zwycięstwo, sztab szkoleniowy i zarząd uznają, że pieniądze zostały dobrze wydane.

Warto przeczytać!  „Wyraźny znak” Sachina Tendulkara, gdy Indianie z Bombaju ponownie przegrywają, Hardik Pandya używa analogii do „żołnierza”, aby podnieść na duchu | Krykiet