Euro 2024: Wout Weghorst zdobywa zwycięską bramkę dla Holandii w meczu z Polską

• 16 czerwca, 2024

Rezerwowy Wout Weghorst strzelił dla Holandii zwycięskiego gola w wygranym 2:1 meczu z Polską 16 czerwca w pierwszym starciu na Euro 2024.

Napastnik Burnley, który ożył na Mistrzostwach Świata w 2022 roku, po raz kolejny zaprezentował swój najlepszy mecz na dużej scenie w Hamburgu, gdy wydawało się, że Polska sfrustrowała swoich przeciwników, mimo że kontuzjowany napastnik Robert Lewandowski nie mógł grać.

Zastępca napastnika Barcelony, Adam Buksa, wyszedł na prowadzenie w 16. minucie, a Cody Gakpo wyrównał po strzale na Volksparkstadion.

Holandii nie udało się wykorzystać kolejnych otwarcia, a Polsce poprawiła się sytuacja, gdy wydawało się, że mecz zmierza ku remisowi, zanim w 83. minucie interweniował Weghorst, by zachwycić fanów swojej drużyny.

Odziani w tradycyjne, żywe pomarańcze morze podskakujących holenderskich kibiców przejęło ulice Hamburga przed meczem, mając nadzieję na drugie trofeum Mistrzostw Europy.

Trener Ronald Koeman, podczas swojej drugiej kadencji na stanowisku trenera, wygrał turniej z Oranje jako zawodnik w 1988 roku.

Holandia, która dwa lata temu dobrze spisał się na mundialu w Katarze po nieudanych występach na Euro 2016 i mundialu w 2018 roku, szybko wyszła z blokad.

Warto przeczytać!  Wizja transformacji Polski w czystą energię – Grupa Zadaniowa ds. Czystego Powietrza

Pomimo braku mocy gwiazd poprzednich pokoleń – takich jak Arjen Robben, Ruud van Nistelrooy i Robin van Persie – ich obecne trio napastników jest dynamiczne.

Skrzydłowy Liverpoolu Gakpo przejął stery kreatywne wraz z Memphisem Depayem i Xavim Simonsem i słabym uderzeniem przetestował Wojciecha Szczęsnego.

Pomocnik Tijjani Reijnders wykorzystał dobrą okazję tuż obok bramki, po czym drużyna Michała Probierza objęła prowadzenie w serii po jednym z pierwszych ataków.

Napastnik Antalyasporu Buksa w 16 minucie strzelił głową obok bramkarza Brighton Barta Verbruggena z rzutu rożnego Piotra Zielińskiego.

Szczęsny dobrze obronił kapitana Holandii Virgila van Dijka, a Depay dwukrotnie minął bramkę, po czym Gakpo wyrównał.

Strzał napastnika zza pola karnego odbił się od Bartosza Salamona, pozostawiając bramkarza Juventusu Szczęsnego bez szans.

Stracone szanse

Gakpo wyprowadził Holandię na prowadzenie z bliskiej odległości po podbiciu przez Nathana Ake, ale jego strzał był odrobinę za wysoko.

Z efektowną białą opaską na czole, Depay strzelił boleśnie szeroko w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie, gdy Holender utrzymywał kontrolę i zbierał strzały.

Warto przeczytać!  Były premier Kaczyński mówi, że Polska potrzebowała oprogramowania szpiegującego, ale nie interesowały go szczegóły | Międzynarodowy

W bardziej wyrównanej drugiej połowie Polska w dużej mierze zdołała zdusić przeciwników, a Holandii zabrakło pomysłów.

Verbruggen obronił przed Jakubem Kiwiorem z bliskiego słupka, a szalejący Denzel Dumfries dwukrotnie groził po drugiej stronie bramki.

Stefan de Vrij głową wykonał rzut rożny, ale płynność, jaką zaprezentowała drużyna Koemana w pierwszej połowie, była coraz trudniejsza do osiągnięcia w miarę wzrostu pewności siebie Polaków.

Dopiero Weghorst wyprowadził Oranje na prowadzenie. Skończył klinicznie przy pierwszej okazji dwie minuty po wejściu na boisko.

Ake, który również dośrodkował Gakpo w pierwszej minucie, włożył niskie dośrodkowanie w pole karne, a Weghorst skierował piłkę do bramki pięknym wykończeniem.

Umocniona późnym zwycięzcą Holandia w piątek zmierzy się z faworytami turnieju Francją, a Polska zmierzy się z Austrią, mając nadzieję, że Lewandowski będzie gotowy do gry.

To jest artykuł Premium dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów. Aby czytać ponad 250 takich artykułów premium każdego miesiąca

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.