Podróże

Festiwale filmowe nie są przeznaczone wyłącznie dla bogatych i sławnych

  • 17 listopada, 2023
  • 5 min read
Festiwale filmowe nie są przeznaczone wyłącznie dla bogatych i sławnych


Każdy, kto kiedykolwiek był oczarowany danym filmem, prawdopodobnie poczuł potrzebę zapytania reżysera, co było inspiracją dla niektórych scen. Czasami kreacja postaci przez aktora wydaje się tak trafna, że ​​nie można powstrzymać się od zastanawiania, czy on lub ona przeszła przez coś podobnego w prawdziwym życiu.

Udział w festiwalu filmowym może stanowić istotne ogniwo łączące świat ekranowy z doświadczeniem widza. I nie tylko gracze z branży i maniacy filmowi mogą odnieść korzyść z udziału w takim wydarzeniu. Nawet najbardziej znane i najbardziej efektowne festiwale filmowe oferują publiczności dostęp do wybranych pokazów i wydarzeń specjalnych.

Oprócz pokazów filmów festiwale często dają widzom możliwość nawiązania kontaktu z reżyserami, ekipami filmowymi, aktorami i innymi osobami w ramach sesji pytań i odpowiedzi. Inne sekcje festiwalu mogą składać się z retrospektyw, konkursów lub hołdów składanych określonym aktorom lub reżyserom. Wydarzenia specjalne, takie jak imprezy, muzyka na żywo, wystawy i wieczorne występy również zwiększają atrakcyjność festiwalu.

Chłodniejsze miesiące w roku doskonale nadają się do zajęć w pomieszczeniach, takich jak oglądanie filmów jeden po drugim na najbliższym festiwalu filmowym. Oto trzy miejsca, w których w nadchodzących tygodniach można wejść do świata filmowych cudów:

Wiesbaden, Niemcy: Festiwal filmów exgroundowych, który rozpoczął się w 1990 roku, nadal nosi nazwę odzwierciedlającą jego pierwotny cel: „ex” dla filmów eksperymentalnych i „ground” dla filmów undergroundowych. Do 26 listopada stolica Hesji przyciągnie dziesiątki tysięcy kinomanów programem złożonym z 200 filmów z 57 krajów. Zawsze jest jakiś kraj, w którym się skupiamy, a w 2023 roku filmowy krajobraz Chile znajdzie się w centrum uwagi. Inne sekcje to Made in Germany, Kino Europejskie, Kino Światowe i Dni Młodzieży.

Warto przeczytać!  Odyseja azylantów i fiasko unijnych regulacji

Amerykańską publiczność szczególnie zainteresuje sekcja American Independents: tegoroczna selekcja siedmiu filmów fabularnych obejmuje komedię „Drugstore June”, w której młoda kobieta próbuje rozwikłać zagadkę tego, kto okradł miejską aptekę; „Fancy Dance”, w którym członkini rdzennej społeczności stara się odnaleźć zaginioną siostrę; oraz „A Great Place to Call Home”, w którym życie seniora wywraca się do góry nogami po tym, jak donosi, że widział UFO w swoim ogrodzie.

Filmy wyświetlane są w kinie Caligari i innych miejscach w Wiesbaden i Frankfurcie. Zwykle bilety można kupić bezpośrednio w kasie przed spektaklem; większość seansów kosztuje 8 euro. Karnet na obejrzenie 10 różnych filmów kosztuje 60 euro. W Internecie: exground.com/en

Mannheim, Niemcy: Od 1952 roku widzowie w obszarze metropolitalnym Ren-Neckar przeżywają jesienią coś wyjątkowego. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Mannheim-Heidelberg (IFFMH) skupia się na odkrywaniu i wychowywaniu kolejnego pokolenia filmowców. Większość pokazywanych tu filmów to pierwsze lub drugie dzieła młodych i przyszłych reżyserów. Festiwal, który potrwa do 26 listopada, należy do najważniejszych wydarzeń filmowych w Niemczech.

W 2023 roku głównym programem MFFMH będą 72 filmy z 51 krajów. Sekcje obejmują „On the Rise”, w którym o oficjalne nagrody festiwalu rywalizuje 16 filmów pełnometrażowych zrealizowanych przez wyjątkowych reżyserów. „Przekraczanie granic” to pokaz filmów podejmujących najważniejsze problemy współczesnego społeczeństwa. W dziale „Filmscapes” prezentowane są filmy dokumentalne i eseje. „W obliczu nowych wyzwań” eksploruje możliwości ruchomego obrazu poza klasycznym kinem narracyjnym; w tym roku nacisk położony jest na sztukę wideo i muzykę klubową.

Warto przeczytać!  10 najlepszych miejsc na świecie, do których możesz pojechać poza sezonem

W tym roku do specjalnych wydarzeń zaliczają się amerykańsko-dominikański artysta medialny i instalacja wideo DJ Kelmana Duran rzucająca wyzwanie trwałym strukturom kolonialnym w atrium Kunsthall w Mannheim; koncert i pokaz filmu o gangach motocyklowych w Alte Feuerwache Mannheim 18 listopada oraz różnorodne prace kolektywu artystów z Nairobi, które zostaną pokazane i wykonane w nowej sali festiwalowej IFFMH w Karlstorbahnhof w Heidelbergu.

Bilety na seanse indywidualne kosztują zazwyczaj 12 euro dla dorosłych i 8 euro dla młodzieży i studentów, natomiast karnet festiwalowy kosztuje 80 euro. Bilety można nabyć w punktach informacji turystycznej zlokalizowanych obok głównych dworców kolejowych w Mannheim i Heidelbergu. W Internecie: iffmh.de

Neapol, Włochy: 15. edycja Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka w Neapolu, zatytułowana „Prawa nieletnich – dzieci na wojnie”, porusza kwestię, która z każdym dniem wydaje się być coraz bardziej paląca. Gdy wybuchy konfliktów przeradzają się w długotrwałe wojny, dzieci i młodzi ludzie stają się zarówno aktorami, jak i widzami w świecie pełnym złamanych serc, przemocy i palących potrzeb. W tym roku festiwal przygląda się tym ponurym scenariuszom z punktu widzenia najmłodszych, zmuszonych do dostosowania się do wyborów ludzi oderwanych od codziennej rzeczywistości. Festiwal odbywa się w formie wydarzenia online i osobiście do 25 listopada.

Warto przeczytać!  Winnebago i EcoFlow przedstawiają samochód kempingowy Solis Pocket 36B

Tegoroczny festiwal poświęcony jest ofiarom wypadku, który miał miejsce w tym roku na południu Włoch. 26 lutego łódź przewożąca migrantów z Pakistanu, Afganistanu, Iranu i Tunezji osiadła na mieliźnie na wybrzeżu Jońskiej Kalabrii w pobliżu kurortu Cutro. W wypadku zginęło co najmniej 34 nieletnich, a dokładna liczba ofiar nigdy nie będzie znana, ale szacuje się, że wynosi ona blisko 100.

Filmy będą wyświetlane w Sala delle Mura Greche Uniwersytetu Orientalnego (Palazzo Corigliano – Piazza San Domenico Maggiore) codziennie od 19:00 do 23:00 każdego wieczoru aż do 24 listopada. Wstęp jest bezpłatny. W Internecie: cinenapolidiritti.it/web


Źródło