Świat

Finlandia zamknie punkty graniczne z Rosją w związku z dużą migracją – DW – 16.11.2023

  • 16 listopada, 2023
  • 4 min read
Finlandia zamknie punkty graniczne z Rosją w związku z dużą migracją – DW – 16.11.2023


Premier Finlandii Petteri Orpo powiedział w czwartek, że cztery z dziewięciu przejść granicznych kraju na długiej wschodniej granicy z Rosją zostaną zamknięte od soboty w celu powstrzymania napływu osób ubiegających się o azyl.

„Rząd podjął dziś decyzję, że Finlandia zamknie niektóre przejścia graniczne na wschodniej granicy” – powiedział Orpo na konferencji prasowej.

Posunięcie to jest reakcją na gwałtowny wzrost liczby osób ubiegających się o azyl z takich krajów jak Irak, Jemen, Somalia i Syria, których fińskie władze celowo kierują w stronę granicy przez Rosję.

Władze Straży Granicznej podały w czwartek, że łączna liczba osób przybyłych od września wynosi obecnie 280 osób ubiegających się o azyl, przy czym wiele osób przybywa do strefy przygranicznej na rowerach, które – jak twierdzą fińskie i rosyjskie media – zostały im udostępnione.

Jeszcze kilka miesięcy temu liczba osób ubiegających się o azyl przybywała poniżej jednej osoby dziennie.

Finlandia: „Rosyjskie operacje graniczne uległy zmianie”

Fińskie władze graniczne zgłosiły również zmianę w zachowaniu swoich rosyjskich odpowiedników, z którymi przez dziesięciolecia produktywnie współpracowały w zakresie zatrzymywania podróżnych nieposiadających dokumentów, zanim mogli oni podjąć próbę wjazdu do któregokolwiek z dwóch krajów. Władze fińskie twierdzą, że Rosja zaczęła zezwalać podróżnym nieposiadającym dokumentów na wjazd do strefy przygranicznej.

Warto przeczytać!  Syryjski lekarz ostrzega rozdartą wojną północno-zachodnią Syrię w obliczu katastrofy humanitarnej, ponieważ trzęsienia ziemi zabijają ponad 19 000 osób

Tam mogą wjechać na przejścia graniczne i ubiegać się o azyl w Finlandii, a tym samym w Unii Europejskiej.

„Działanie rosyjskich służb granicznych uległo zmianie” – powiedział dziennikarzom premier Orpo.

Finlandia oświadczyła, że ​​cofnie swoją decyzję, jeśli zakończy się napływ imigrantów.

„Nasz przekaz jest mocny; chcemy, aby to zjawisko się skończyło, abyśmy mogli kontynuować ruch graniczny tak, jak dotychczas” – powiedział Orpo.

Finlandia ujawniła plany zwiększenia bezpieczeństwa na granicy z Rosją, w tym 200-kilometrowego płotu.Zdjęcie: Alessandro Rampazzo/AFP/Getty Images

Finlandia podejrzewa reakcję Rosji na akcesję do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto stwierdził w środę, że wydaje się to odpowiedzią Moskwy na współpracę Finlandii w dziedzinie obronności ze Stanami Zjednoczonymi i przystąpienie Finlandii do NATO na początku tego roku po dziesięcioleciach braku sojuszu.

Stwierdził, że Finlandia musi być przygotowana na „pewną złośliwość” ze strony sąsiada w związku z decyzją o przystąpieniu do zachodniego sojuszu wojskowego w wyniku inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku.

„Ciągle nam o tym przypominają [by Moscow] że Finlandia przystąpiła do NATO” – powiedział Niinisto reporterom podczas wizyty w Niemczech.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii ogłosiło w zeszłym miesiącu, że kraj zgodził się na nową dwustronną umowę obronną ze Stanami Zjednoczonymi.

Warto przeczytać!  Powódź spowodowana pęknięciem tamy dotyka setek osób i pozostawia tysiące bez wody pitnej na Ukrainie

Między innymi tzw. pakt DCA umożliwia Waszyngtonowi wysyłanie wojsk amerykańskich oraz przechowywanie sprzętu, broni i amunicji w Finlandii.

Które przejścia graniczne Finlandia-Rosja zostaną zamknięte?

Finlandię dzieli granica o długości 1340 km (833 mil), która służy również jako granica zewnętrzna UE, z Rosją głównie przez gęste lasy na południu, aż po nierówny krajobraz na północy Arktyki.

Jest tylko dziewięć przejść granicznych, z czego jedno jest wyłącznie kolejowe.

Cztery przedmiotowe przejścia graniczne – Imatra, Niirala, Nuijamaa i Vaalimaa – to najbardziej wysunięte na południowy wschód przejścia graniczne i zwykle najbardziej ruchliwe punkty podróży między obydwoma krajami.

Z południowo-wschodnich przejść granicznych Finlandii codziennie korzysta około 3 000 osób. Orpo oświadczył, że rozumie, że zamknięcia utrudnią codzienne życie osobom, które mogą podróżować między Finlandią a Rosją.

Rząd podał, że od soboty osoby ubiegające się o azyl przybywające przez Rosję będą mogły składać wnioski wyłącznie na dwóch północnych przejściach granicznych.

mf/wmr (Reuters, AFP)


Źródło