Nauka i technika

Flagowy pionierski projekt przedstawia terapie ilorazowe umożliwiające tworzenie leków transformacyjnych w oparciu o nowe granice genetyki

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
Flagowy pionierski projekt przedstawia terapie ilorazowe umożliwiające tworzenie leków transformacyjnych w oparciu o nowe granice genetyki


Platforma Somatic Genomics firmy Quotient ujawnia nowe podejścia do leczenia chorób w oparciu o ogromną zmienność genetyczną obecną w bilionach komórek organizmu

Firma wychodzi z ukrycia po dwóch latach rozwoju platformy przy początkowym zaangażowaniu w wysokości 50 milionów dolarów od Flagship Pioneering

CAMBRIDGE, Mass., 21 listopada 2023 r /PRNewswire/ — Flagship Pioneering, firma zajmująca się innowacją w zakresie bioplatform, zaprezentowała dziś Quotient Therapeutics, firmę pionierską w dziedzinie genomiki somatycznej, badania zmienności genetycznej na poziomie komórkowym, której celem jest odkrywanie terapii opartych na nowych powiązaniach między genami a chorobami. Flagship podjął wstępne zobowiązanie w wysokości 50 milionów dolarów aby przyspieszyć rozwój platformy firmy po dwóch latach rozwoju w Flagship Labs i kontynuować produkcję leków w szerokim zakresie obszarów i metod terapeutycznych.

„Założenie, że każdy z nas ma pojedynczy genom, okazuje się bilion razy błędne” – stwierdził Geoffreya von Maltzahna, doktor, współzałożyciel i dyrektor generalny Quotient Therapeutics oraz partner generalny Flagship Pioneering. „Wszystkie komórki kumulują losowe zmiany genetyczne w swoim DNA, w wyniku czego w organizmie powstają biliony unikalnych genomów. Niektóre zmiany genetyczne czynią komórkę odporną lub podatną na choroby, podczas gdy inne mogą powodować choroby. Zaczęliśmy Quotient badać naturalną bibliotekę genetyczną znajdującą się w każdym tkanki, odkryć warianty genów, które są korzystne, neutralne lub powodujące chorobę, a następnie wykorzystać tę wiedzę do opracowania leków jutra”.

Platforma Somatic Genomics firmy Quotient wykorzystuje zastrzeżoną technologię sekwencjonowania genomu pojedynczej cząsteczki, aby ujawnić rozległą zmienność zakodowaną w genomie somatycznym z niespotykaną dotąd rozdzielczością. Stworzony przez naukowców z Flagship we współpracy z czołowymi genetykami z Wellcome Sanger Institute i Uniwersytet Teksasu Platforma ta, Southwestern, umożliwia badanie doboru naturalnego na poziomie komórkowym w czterech etapach: fenotypowanie komórek z klinicznych próbek tkanek, izolacja, genotypowanie pojedynczych komórek i obliczenia. W rezultacie naturalnie wybrane geny, białka i szlaki są identyfikowane jako potencjalne cele dla opracowania terapii transformacyjnych mających leczyć, zapobiegać lub odwracać choroby. Podejście zastosowane w projekcie Quotient umożliwi opracowanie pierwszorzędnych leków do szerokiego zakresu metod i obszarów terapeutycznych, w tym chorób immunologicznych, chorób kardiometabolicznych, chorób zakaźnych, onkologii, chorób neurodegeneracyjnych, chorób rzadkich i starzenia się.

Jakub Rubens, doktor, współzałożyciel i prezes Quotient Therapeutics and Origination Partner, Flagship Pioneering dodał: „W Quotient inspiruje nas maksyma, że ​​«nic w biologii nie ma sensu inaczej niż w świetle ewolucji». Nasza platforma Somatic Genomics mierzy zmiany genetyczne leżące u podstaw ewolucji komórek w organizmie w celu zrozumienia choroby, wskazując drogę do szerokiej gamy leków potencjalnie leczniczych. Stworzyliśmy już największy na świecie zbiór danych o genomach somatycznych, wykazaliśmy możliwość zastosowania naszą platformę do wielu obszarów terapeutycznych i przełożyłem nasze odkrycia genetyczne na odkrycia dotyczące leków”.

Noubara AfeyanaDoktor, założyciel i dyrektor generalny Flagship Pioneering oraz współzałożyciel i przewodniczący rady ds. nadzoru strategicznego w firmie Quotient Therapeutics zauważył: „Jedną z charakterystycznych cech współczesnej ery genetyki jest systematyczne porównywanie ludzkich genomów. Obecnie stoimy u progu nowej ery, którą umożliwiło porównanie bilionów genomów każdego z nas. Genetyka przyniosła już ogromny postęp w dziedzinie zdrowia ludzkiego, a Quotient jest pionierem w zakresie kolejnego wielkiego kroku naprzód”.

Wśród akademickich współzałożycieli Quotient znajduje się profesor Sir Mike’a StrattonaMD, PhD, Inigo Martincorena, PhD i Petera Campbelladoktor z Wellcome Sanger Institute i Hao Zhu, MD, z Uniwersytet Teksasu Południowo-zachodni. Oprócz von Maltzahna i Rubensa na czele Quotient stoją Scotta Haytonadr, pełniący obowiązki dyrektora operacyjnego, Karolina Fox, MD, MPH, starszy wiceprezes, szef genetyki i odkrywania celów oraz dr Simon Brunner, współzałożyciel i szef platformy. Iloraz jest zlokalizowany w Cambridge, MA I Cambridge, Wielka Brytania z zapleczem badawczym w obu miastach.

Aby dowiedzieć się więcej o Quotient Therapeutics, odwiedź stronę www.quotient-tx.com.

O terapii ilorazowej

Quotient Therapeutics jest pierwszą firmą, która systematycznie bada zmienność genetyczną i ewolucję bilionów komórek w ludzkim ciele. Platforma Somatic Genomics firmy ujawnia nowe powiązania między genami a chorobami w szerokim zakresie obszarów terapeutycznych, umożliwiając odkrycie leków transformacyjnych mających leczyć, zapobiegać lub odwracać choroby. Założona przez Flagship Pioneering w 2022 roku firma Quotient jest wspierana przez ekspertów w dziedzinie genetyki somatycznej.

O flagowym pionierstwie

Flagship Pioneering to firma biotechnologiczna, która wymyśla i buduje firmy platformowe, z których każda ma potencjał w zakresie wielu produktów zmieniających zdrowie ludzkie i zrównoważony rozwój. Od chwili swojej premiery w 2000 r. w ramach inicjatywy Flagship zapoczątkowano i wspierano ponad 100 przedsięwzięć naukowych, w wyniku których powstało ponad 90 miliardów dolarów w łącznej wartości. Do tej pory Flagship został wdrożony ponad 3,4 miliarda dolarów kapitału w kierunku założenia i rozwoju swoich pionierskich firm wraz z ponad 26 miliardów dolarów kontynuacyjnych inwestycji innych instytucji. Obecnie flagowy ekosystem obejmuje 41 firm, w tym Denali Therapeutics (NASDAQ: DNLI), Foghorn Therapeutics (NASDAQ: FHTX), Generate:Biomedicines, Inari, Indigo Agriculture, Moderna (NASDAQ: MRNA), Omega Therapeutics (NASDAQ: OMGA), Sana Biotechnologia (NASDAQ: SANA), Seres Therapeutics (NASDAQ: MCRB) i Tessera Therapeutics.

Kontakt z mediami:
[email protected]

ŹRÓDŁO Flagowy pionierski produkt


Źródło

Warto przeczytać!  Wykorzystanie nanocząstek lipidowych i informacyjnego RNA do leczenia ślepoty związanej z rzadką chorobą genetyczną