Francuz Kylian Mbappé doznał złamania nosa podczas debiutu we Francji na Euro

• 17 czerwca, 2024

Francuz Kylian Mbappé trafił do szpitala w Düsseldorfie po tym, jak złamał nos podczas poniedziałkowego meczu Francji z Austrią na Mistrzostwach Europy w Niemczech (1:0).

Po początkowej obawie, że ich gwiazdor będzie potrzebował operacji i może przegapić występ na Euro, prezes Francuskiej Federacji Piłki Nożnej Philippe Diallo powiedział Julienowi Laurensowi z ESPN, że personel medyczny zespołu stwierdził, że po przejściu nowych testów Mbappé poradzi sobie bez operacji.

Napastnik Realu Madryt opuścił szpital o godzinie 1 w nocy czasu lokalnego i wrócił z drużyną. Mbappé zamówił dla siebie niestandardową maskę, którą będzie musiał założyć po powrocie do gry, ale jego występ w piątkowym meczu z Holandią budzi wątpliwości.

Napastnik, który strzelił bramkę w pierwszej połowie, w końcówce meczu Grupy D na Düsseldorf Arena zderzył się głowami z Austriakiem Kevinem Danso. Leżąc skulony na trawie odczuwał wyraźny ból, co skłoniło austriackiego bramkarza Patricka Pentza do wezwania pomocy medycznej.

„Ma naprawdę kiepski nos” – menadżer Didier Deschamps. „Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, personel medyczny sobie z tym radzi. Musimy zobaczyć, co zostanie zrobione i jak długo to zajmie. To dla nas bardzo zła wiadomość dziś wieczorem.

Warto przeczytać!  El Clasico: Trzy punkty do dyskusji z meczu Realu Madryt 3-2 z Barceloną

„Oczywiście francuski zespół z nim lub bez niego to nie to samo. Mam nadzieję, że będzie mógł tam być”.

Mbappé otrzymał pomoc po zderzeniu, a jego koszula była pokryta krwią, która prawdopodobnie powstała w wyniku uderzenia w nos. Próbował grać dalej, ale szybko upadł na ziemię, trzymając się za twarz, co wywołało gwizdy i drwiny austriackich fanów, którzy wydawali się uważać, że marnuje czas, podczas gdy Francja broniła się przed zwycięstwem.

Został ukarany żółtą kartką przez sędziego Jesusa Gila Manzano, a zastąpił go Olivier Giroud.

Francja zdobyła samobójczą bramkę od Maximiliana Wobera w 38. minucie i zapewniła Deschampsowi setne zwycięstwo w roli trenera reprezentacji narodowej.

„Jestem zadowolony z tego, co zrobili gracze, nawet jeśli straciliśmy okazje do podwojenia wyniku” – powiedział Deschamps. „Nie było idealnie, ale zagraliśmy solidnie. Mogliśmy być bardziej skuteczni w ataku, ale dobrze jest zacząć od zwycięstwa.

„Są jakość i talent, ale ważne jest także bycie solidnym i współpraca. Nie będziemy zbyt pewni siebie, ale to dobry początek”.

W mieszanym dniu dla Mbappé to właśnie moment inspiracji doprowadził do zdobycia decydującego gola. Błyskiem kontroli nad piłką z bliskiej odległości pokonał Phillippa Mwene w polu karnym i dośrodkował w poszukiwaniu kolegi z drużyny. W desperacji Wobera, który chciał zażegnać niebezpieczeństwo, niechcący skierował piłkę do własnej siatki.

Warto przeczytać!  „Nie zadziałałoby, gdybym...” Axar Patel, spinner z Indii, po zdobyciu trzech wicketów przeciwko Anglii

Następnie w 10. minucie drugiej połowy Mbappé spudłował, kiedy nie trafił w bramkę z bliskiej odległości, a do pokonania był tylko bramkarz.

Strzelił szybko na bramkę, był za szybki dla Wobera i miał czas, aby utrzymać się w polu karnym, zanim zajął swoje miejsce. Gdy kibice Francji za bramką czekali, aż siatka się wybrzuszy, strzał Mbappé minął słupek, ku uldze Austriaków.

Pomimo całego przechwytu i posiadania piłki, Austria miała trudności ze stworzeniem wielu klarownych okazji, a francuski N’Golo Kanté w pełni uzasadnił swój powrót do składu mistrzowskim występem w sercu pomocy.

„Zaczyna się dobrze. Nie wszystko było idealne, ale osiągnęliśmy taki wynik, jakiego chcieliśmy; to dobry początek” – powiedział Kante. „Są solidne podstawy, musimy być bardziej skuteczni.

„Jestem szczęśliwy, że wróciłem. Wszystko się zmieniło i dobrze jest wrócić do tej koszulki”.

W tej historii wykorzystano informacje z Associated Press i Reuters.