Świat

Gaza „zbliża się do porozumienia o rozejmie” z Izraelem, mówi przywódca Hamasu Haniyeh | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Gaza „zbliża się do porozumienia o rozejmie” z Izraelem, mówi przywódca Hamasu Haniyeh |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim


Oczekuje się, że w ramach porozumienia grupa wymieni jeńców z Izraelem na więźniów palestyńskich w celu tymczasowego zawieszenia broni.

Według Ismaila Haniyeha, przywódcy grupy palestyńskiej rządzącej oblężoną enklawą, urzędnicy Hamasu „zbliżają się do porozumienia o rozejmie” z Izraelem po tygodniach wojny w Strefie Gazy.

Grupa przekazała swoją odpowiedź katarskim mediatorom w trakcie trwających rozmów, oznajmił Haniyeh w oświadczeniu dla agencji prasowej Reuters we wtorek rano.

W oświadczeniu nie podano więcej szczegółów, ale urzędnik Hamasu powiedział Al Jazeerze, że negocjacje skupiały się na tym, jak długo potrwa zawieszenie broni, ustaleniach dotyczących dostarczenia pomocy do Gazy i wymiany izraelskich jeńców przetrzymywanych przez Hamas na więźniów palestyńskich w Izraelu.

Obie strony uwolnią kobiety i dzieci, a szczegóły zostaną ogłoszone przez Katar, który pośredniczy w negocjacjach, powiedział Ezzat el-Reshiq.

Według el-Reshiq porozumienie obejmie zawieszenie broni, zapewnienie dostaw ciężarówek z pomocą do wszystkich obszarów Gazy oraz przewiezienie rannych do innych krajów w celu leczenia.

Powiedział, że rozmowy pomiędzy walczącymi stronami trwają od tygodni i dodał, że strona izraelska wstrzymuje osiągnięcie porozumienia.

Urzędnik Hamasu powiedział, że wszystkie brygady w Gazie uzgodniły porozumienie telefonicznie, „ponieważ zawsze jesteśmy zjednoczeni, czy to na polu bitwy, czy podczas podejmowania decyzji politycznych”.

Warto przeczytać!  Komandor Wagnera, który uciekł z Rosji, szczegóły egzekucji

Odrębnie, w uwagach cytowanych przez izraelski portal informacyjny Walla, wyższy rangą urzędnik Hamasu Yahya Sinwar powiedział, że porozumienie zabrania działalności izraelskich samolotów w Gazie podczas rozejmu.


Rezolucja ONZ

Od kilku dni krążą plotki o rychłym porozumieniu w sprawie jeńców, gdy katarski mediatorzy zabiegali o zgodę Hamasu i Izraela na wymianę jeńców na więźniów w zamian za tymczasowe zawieszenie broni, które przyspieszyłoby dostawy pomocy nadzwyczajnej dla ludności cywilnej Gazy.

W zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję wzywającą do „pilnych i przedłużonych przerw i korytarzy humanitarnych w całej Strefie Gazy”, aby umożliwić dostarczenie pomocy i ewakuację medyczną po czterech nieudanych próbach reakcji na wojnę Izrael-Hamas.

W rezolucji przedstawionej w środę przez Maltę wezwano także do utworzenia „korytarzy w całej Strefie Gazy na wystarczającą liczbę dni” w celu ochrony ludności cywilnej, zwłaszcza dzieci, powiedziała Radzie ambasador Vanessa Frazier.

Szef ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek, że odkąd został sekretarzem generalnym tej organizacji międzynarodowej w 2017 r., świat jest świadkiem „niezrównanego i bezprecedensowego” poziomu ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Gazie w porównaniu z jakimkolwiek innym konfliktem.

Warto przeczytać!  Książę Harry miał wątpliwości co do „Spare” po spotkaniu z królową

„Jasne jest, że w ciągu kilku tygodni zabito tysiące dzieci, więc to się liczy” – powiedział Guterres w Nowym Jorku, przedstawiając nowy raport ONZ dotyczący środowiska.

Według Ministerstwa Zdrowia w Gazie co najmniej 13 000 Palestyńczyków, w tym około 5600 dzieci i 3500 kobiet, zginęło w Gazie od czasu, gdy Izrael rozpoczął atak powietrzny i naziemny na Gazę po atakach Hamasu na Izrael z 7 października.

Według władz izraelskich Hamas i grupy sprzymierzone wzięły do ​​niewoli około 240 jeńców podczas najazdu na południowy Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób.Źródło