Marketing

Giełda dzisiaj: Wall Street dryfuje w obliczu obaw o zyski i nadziei na właściwą gospodarkę

  • 16 listopada, 2023
  • 7 min read
Giełda dzisiaj: Wall Street dryfuje w obliczu obaw o zyski i nadziei na właściwą gospodarkę


NOWY JORK (AP) – Giełdy zbliżyły się do mieszanego zamknięcia, gdy dynamika wyhamowała po gorącej pierwszej połowie listopada na Wall Street. W czwartek S&P 500 wzrósł o 0,1%. Dow spadł o 45 punktów, a Nasdaq wzrósł o niecałe 0,1%.

NOWY JORK (AP) – Giełdy zbliżyły się do mieszanego zamknięcia, gdy dynamika wyhamowała po gorącej pierwszej połowie listopada na Wall Street. W czwartek S&P 500 wzrósł o 0,1%. Dow spadł o 45 punktów, a Nasdaq wzrósł o niecałe 0,1%. Walmart i Cisco zanurkowały po wydaniu rozczarowujących prognoz. Spółki naftowe również gwałtownie spadły po tym, jak cena ropy spadła do najniższego poziomu od lipca. Wall Street nadal jest na dobrej drodze do najlepszego miesiąca w roku, mając nadzieję, że Rezerwa Federalna złagodzi stopy procentowe. Rentowności obligacji skarbowych spadły po większej liczbie raportów wzmocnionych nadziejami, że gospodarka ochładza się na tyle, że nie potrzeba już podwyżek stóp procentowych, aby ją spowolnić.

TO JEST WAŻNA AKTUALIZACJA. Poniżej znajduje się wcześniejsza historia AP.

NOWY JORK (AP) – W czwartek akcje spółek dryfują po pewnych niepokojących prognozach zysków Walmart i Cisco Systems, ale utrzymują większość swoich dużych zysków w listopadzie, ponieważ utrzymują się nadzieje Wall Street na gospodarkę „Złotowłosej”, która będzie odpowiednia dla rynków rosnący.

S&P 500 praktycznie nie zmienił się w końcówce notowań i pozostaje na dobrej drodze do trzeciego z rzędu zwycięskiego tygodnia. Od godziny 15:00 czasu wschodniego indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 124 punkty, czyli 0,4%, a indeks Nasdaq pozostał zasadniczo bez zmian.

Walmart spadł o 8,1% po ostrzeżeniu, że pod koniec ubiegłego miesiąca klienci zaczęli wycofywać się z wydatków. Podał także słabszą od oczekiwań analityków prognozę zysków świątecznych. Akcje największego detalisty w kraju spadły, mimo że raportował wyniki za ostatni kwartał, które znacznie przekroczyły oczekiwania Wall Street.

Warto przeczytać!  Rynek syntezatorów genów rozkwitnie z imponującym CAGR na poziomie +19% do 2030 r.

Cisco spadło o 11,5%, mimo że za ostatni kwartał odnotowało również lepsze wyniki, niż przewidywali analitycy. Spółka odnotowała w zeszłym kwartale spowolnienie liczby zamówień na nowe produkty i podała prognozy zysków na nadchodzący kwartał i rok finansowy, które były słabsze od oczekiwań analityków.

Szczególnie słabo wypadły także akcje spółek z branży naftowo-gazowej, po tym jak cena ropy gwałtownie spadła do najniższego poziomu od lipca. ConocoPhillips spadł o 3%, a Chevron o 1,9%.

Niemniej jednak listopad pozostaje na dobrej drodze, aby być najlepszym miesiącem w roku dla indeksu S&P 500. Wzrosły nadzieje, że inflacja ochłodzi się na tyle, aby przekonać Rezerwę Federalną do zaprzestania podwyżek stóp procentowych po ubiegłorocznej strzelaninie. To z kolei podniosło oczekiwania co do tego, kiedy Fed będzie mógł rozpocząć latem obniżki stóp procentowych, co może działać jak steryd na rynki finansowe.

Kilka kolejnych raportów z czwartku wskazywało, że gospodarka spowalnia. Choć słabsze od oczekiwań dane są oczywiście sygnałem, że gospodarka może tracić część swojej dynamiki, dla inwestorów są one równie ważne, że pokazują, że presja na wzrost inflacji może słabnąć.

Fed próbował trzymać gospodarkę na linie, zwalniając ją na tyle, aby stłumić wysoką inflację bez popadania w recesję. Czwartkowe słabsze od oczekiwań raporty wzmocniły nadzieje inwestorów na złagodzenie stóp procentowych przez Fed, co spowodowało natychmiastowy spadek rentowności obligacji skarbowych.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do 4,44% z 4,54% pod koniec środy. Tylko w zeszłym miesiącu przekroczyła 5% i osiągnęła najwyższy poziom od 2007 r., co wzbudziło niepokój na Wall Street, ponieważ podcinało ceny akcji i innych inwestycji.

Warto przeczytać!  Oprogramowanie marketingowe dla służby zdrowia PracticeBreeze wprowadza sztuczną inteligencję do miksu

Po zwycięskiej stronie Wall Street znalazła się Macy’s, która po zaskakującym zysku za ostatni kwartał wzrosła o 4,6%.

Niektórzy ekonomiści i analitycy ostrzegają inwestorów, że stali się nadgorliwi w przewidywaniu, kiedy Fed może rozpocząć obniżki stóp procentowych. Nawet jeśli Fed zakończy podwyżkę głównej stopy procentowej, urzędnicy banku centralnego twierdzą, że prawdopodobnie utrzymają ją na wysokim poziomie przez jakiś czas, aby mieć pewność, że inflacja zostanie naprawdę stłumiona. Stopa funduszy federalnych przekroczyła 5,25% i jest na najwyższym poziomie od 2001 roku.

Jednak inwestorzy zwracają większą uwagę na najnowsze raporty danych wskazujące na spowolnienie gospodarki. W czwartek podano, że w zeszłym tygodniu o zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło nieco więcej pracowników. Liczba ta jest nadal niska w porównaniu z historią, ale osłabienie na rynku pracy mogłoby zapobiec zbyt silnym podwyżkom płac pracowników, które – jak obawia się Fed – mogłyby wywołać błędne koło, które utrzyma inflację na wysokim poziomie.

Z odrębnych raportów wynika, że ​​produkcja przemysłowa w regionie środkowoatlantyckim nieoczekiwanie słabnie, podczas gdy produkcja przemysłowa w USA osłabiła się w październiku bardziej niż oczekiwano.

Spowolnienie gospodarcze oznaczałoby także łagodniejszy wzrost popytu na paliwa, a obawy dotyczące wzrostu zapasów ropy naftowej są już duże. Baryłka referencyjnej ropy amerykańskiej z dostawą w grudniu spadła o 3,76 USD i osiągnęła poziom 72,90 USD. Ropa Brent, międzynarodowy standard, również spadła o 3,76 dolara, do 77,42 dolara za baryłkę.

Stratedzy Barclays spodziewają się, że światowy wzrost gospodarczy spowolni w 2024 r., a następnie ożywi się w 2025 r. wraz z dalszym spadkiem inflacji.

Warto przeczytać!  Dlaczego warto sprzymierzyć się z bankami finansowymi dzięki połączeniu marketingu marki i wydajności

To wciąż „łagodne dno cyklu koniunkturalnego” – napisali w raporcie Ajay Rajadhyaksha i inni analitycy, spodziewając się, że stopa bezrobocia w USA osiągnie najwyższy poziom 4,3%, czyli znacznie poniżej poziomu notowanego podczas poprzednich recesji.

Na zagranicznych giełdach tokijski Nikkei 225 spadł o 0,3% po tym, jak Japonia poinformowała, że ​​jej eksport wzrósł w październiku o skromne 1,6%, w porównaniu ze wzrostem we wrześniu.

Indeksy w pozostałej części Azji i Europy były mieszane.

___

Pisarze biznesowi AP Matt Ott i Elaine Kurtenbach wnieśli swój wkład.

Stana Choe, Associated PressŹródło