Gilas Pilipinas nie dopisał sobie w ostatnim meczu towarzyskim przed FIBA ​​OQT z Polską

• 30 czerwca, 2024

Powrót Gilasa Pilipinasa w czwartej kwarcie pod wodzą Dwighta Ramosa i Justina Brownlee kończy się niepowodzeniem w meczu z polską drużyną, która zajmuje 15. miejsce na świecie i jest wspierana przez gracza NBA Jeremy’ego Sochana

MANILA, Filipiny – Gilas Pilipinas dał Polsce szansę na zwycięstwo, po czym przegrał 82:80 w ostatnim meczu kwalifikacyjnym przed Olimpijskim Turniejem Kwalifikacyjnym FIBA ​​w sobotę 29 czerwca (niedziela 30 czerwca czasu manilaskiego).

W czwartej kwarcie tracili aż 14 punktów. Filipińczycy po zaciętym meczu pod wodzą Dwighta Ramosa i Justina Brownlee odrobili straty, ale Polska – zajmująca 15. miejsce na świecie – nadal broniła swojej murawy na Arenie Sosnowiec.

Brownlee zakończył mecz z dorobkiem 30 punktów, podczas gdy Ramos zaliczył 16 punktów, 9 zbiórek, 5 asyst i 3 przechwyty, na zmianę przywracając Filipiny do gry po tym, jak Polska szybko odskoczyła w ostatniej tercji.

Polska utrzymywała niewielką przewagę 58-56 przez pierwsze trzy kwarty, zanim na pięć minut przed końcem uzyskała niesamowitą serię 18-6, podkreśloną czterema potrójnymi trafieniami, i na pięć minut przed końcem uzyskała największą przewagę w meczu, wynoszącą 76-62.

Warto przeczytać!  Robert Lewandowski boi się kontuzji przed Euro 2024, ponieważ problem z udem zmusza kapitana Polski do gry na początku ostatniego meczu towarzyskiego przed turniejem

Słaby początek czwartej tercji skłonił głównego trenera Gilasa Pilipinasa, Tima Cone’a, do podzielenia się swoimi przemyśleniami ze swoimi zawodnikami podczas przerwy na żądanie.

„Nawet już nie próbujemy” – powiedział swoim podopiecznym wściekły Stożek, usłyszany w transmisji. Jeśli mamy tak grać, nie mamy szans.

Jego przemowa motywacyjna zdawała się działać, gdy Filipińczycy stopniowo zmniejszali stratę za sprawą Ramosa, który przejął kontrolę nad drużyną pod koniec meczu i zdobył 10 punktów w akcji zakończonej wynikiem 16-6, dzięki której jego drużyna zbliżyła się na 78-82.

Jednak waleczna kontratak nie zakończyła się sukcesem, gdy Ramos w ostatnich 50 sekundach nie trafił w długi rzut za trzy punkty, co oznaczałoby, że mecz miałby jeden punkt, a Polska utrzymała się dzięki dotrzymaniu czasu.

Michał Sokołowski zdobył 21 punktów po trafieniu 3 z 4 zza łuku, a także zanotował 5 asyst i 4 przechwyty dla Polski, która uniknęła zwycięstwa dzięki zabójczym rzutom za trzy punkty (11 z 24 ).

Połowa z nich padła w decydującej czwartej kwarcie, kiedy Polak trafił w tej kwarcie niezwykle skutecznie 6 z 8 z dystansu.

Warto przeczytać!  Zapowiedź półfinału baraży EURO 2024 | Kwalifikacje europejskie

Aleksander Balcerowski wspierał Sokołowskiego 12 punktami, podczas gdy zawodnik NBA Jeremy Sochan z San Antonio Spurs zdobył 8 punktów i zaliczył 4 zbiórki, po czym pauzował przez całą drugą połowę.

June Mar Fajardo zdobył 10 punktów, a Kai Sotto zaliczył 8 punktów, 11 zbiórek i 5 asyst dla Filipin, które w pierwszej kwarcie straciły dziewięciopunktowe prowadzenie 23-14.

Gilas Pilipinas zakończył pierwszą tercję prowadzeniem 23-16, ale w drugiej kwarcie przegrał 25-15, co pozwoliło Polsce sprowadzić się na przerwę z przewagą 41-38.

Dla Filipińczyków była to druga z rzędu porażka w Europie. Dwa dni wcześniej w Stambule przegrali z drużyną nr 24. w światowym rankingu Turkiye (Turcja) 84-73.

Mimo że nie odnieśli żadnego zwycięstwa w dwóch kolejnych meczach towarzyskich, Filipiny mają nadzieję wykorzystać wnioski wyciągnięte z pojedynków z dwoma drużynami z czołowej trzydziestki w turnieju kwalifikacyjnym OQT, który odbędzie się w Rydze na Łotwie w dniach od 2 do 7 lipca.

Na jej drodze stoją 6. miejsce na świecie, Łotwa i 23., Gruzja w grupie A, a Filipińczycy potrzebują miejsca w pierwszej dwójce, aby awansować do półfinału crossover.

Polska, która pokonała Nową Zelandię w kolejnym meczu towarzyskim, będzie również walczyć o miejsce na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu podczas turnieju kwalifikacyjnego OQT w Walencji w Hiszpanii.

Warto przeczytać!  Polscy rolnicy blokują drogi w ramach protestu dotyczącego nowego importu na Ukrainę