Polska

Gołoledź w Polsce. Chodniki i szyby aut pokryte lodem. IMGW alarmuje

  • 21 listopada, 2023
  • 2 min read
Gołoledź w Polsce. Chodniki i szyby aut pokryte lodem. IMGW alarmuje


Opady marznące występują od poniedziałku m.in. na Lubelszczyźnie oraz Mazowszu, w tym w Warszawie. Portal Info Meteo LU opublikował na Facebooku zdjęcia przedstawiające skutki takich opadów w woj. lubelskim. Widać na nich, jak deszcz padający przy ujemnej temperaturze zamarzł na samochodzie i utworzył na nim warstwę lodu.

Marznący deszcz pada w Polsce. Będzie go coraz więcej. Są ostrzeżenia IMGW

Synoptycy z IMGW spodziewają się, że w najbliższych godzinach ryzyko gołoledzi nadal będzie występować w pasie od Lubelszczyzny i północnego Podkarpacia po Mazowsze, centrum, Kujawy oraz wschodnią Wielkopolskę. Dla tego obszaru zostały wydane alerty pierwszego stopnia przed marznącym deszczem albo mżawką.

Opady na szczęście nie powinny być zbyt intensywne. Zjawiska mają stopniowo przemieszczać się z północnego wschodu na południe i z biegiem czasu zamieniać się w śnieg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To nie będzie jednak jedyne groźne zjawisko, jakie czeka nas w najbliższych godzinach. W południowej i środkowej Polsce od poniedziałku dominują wysokie temperatury i zarazem występuje sporo opadów deszczu. Tymczasem późnym popołudniem, wieczorem i w nocy nastąpi ochłodzenie i chwyci słaby mróz. Oznacza to, że mokre nawierzchnie i kałuże zamarzną i pojawią się oblodzenia.

IMGW zapowiada wydanie alertów dla 11 województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz częściowo mazowieckiego.

Chcesz być na bieżąco z informacjami pogodowymi? Zapisz się na powiadomienia Messenger w twoim telefonie

Źródło: Onet/IMGW/Facebook.com (Info Meteo LU)


Źródło