Gorący początek Luki Doncića wysyła Mavsa do finałów NBA

• 31 maja, 2024

MINNEAPOLIS — Luka Doncic i Dallas Mavericks nie pozostawili żadnych wątpliwości, wykonując ostatni krok w stronę pierwszego występu supergwiazdy w finałach NBA.

Mavericks wywalczyli tytuł Konferencji Zachodniej popisem czystej dominacji, eliminując Minnesota Timberwolves po porażce 124-103 w piątym meczu w czwartek w Target Center.

Mavs awansują do finałów NBA, gdzie zmierzą się z Boston Celtics, którzy w poniedziałek zakończyli rywalizację w wschodnim finale z Indiana Pacers.

To trzeci finałowy występ Dallas w historii i pierwszy od 2011 roku, kiedy Mavs zdobyli jedyne mistrzostwo NBA w swojej lidze, a rozgrywający gra obecny trener Jason Kidd.

Doncic, który zdobył tytuł MVP finałów Konferencji Zachodniej, miał swój najlepszy wynik w sezonie posezonowym – 36 punktów.

„To był magiczny tryb Luki” – powiedział Kidd. „Nadał ton, a potem ułatwił wszystkim innym. Wszyscy inni podeszli do sprawy”.

Doncić przejął kontrolę po pierwszym spotkaniu Mavs. Zdobył 10 punktów w pierwszych 153 sekundach i w pierwszej kwarcie w pojedynkę pokonał Timberwolves różnicą 20-19. Większość swoich interwencji – w tym rzut za trzy punkty po dryblingu z logo połowy kortu – szydził szczególnie w stronę jednego z kibiców z boiska, który ściągnął na siebie gniew Doncica.

Warto przeczytać!  Indie vs Pakistan: ICC zmuszona zastosować desperacki „środek”, aby naprawić „niebezpieczne” boisko w Nowym Jorku na mecz Pucharu Świata T20

„Wiesz, że to dodaje mi energii” – powiedział Doncic, który miał także 10 zbiórek i 5 asyst. – To już wszyscy wiedzą.

„O rany, podobało mi się to” – powiedział kolega z Mavs Kyrie Irving, który również zdobył 36 punktów w klinczu. „Właśnie oglądasz wyjątkowy występ. … Kiedy Luka rozpoczyna taki mecz, jesteśmy zespołem, którego trudno pokonać”.

Mavs nadal atakowali w drugiej kwarcie, kiedy swoją kolej wykonał Irving, podpalając czołową obronę Timberwolves. Irving, jednorazowy mistrz, który grał w trzech finałach z Cleveland Cavaliers, zdobył 15 punktów w kwarcie.

Doncic i Irving po raz czwarty w fazie play-off Mavs zdobyli po 30 punktów. Według ESPN Stats & Information, jedynym duetem, któremu częściej zdarzało się to osiągać w ciągu jednego sezonu posezonowego, był tandem Los Angeles Lakers’ Hall of Fame, w skład którego wchodzili Elgin Baylor i Jerry West. Doncic i Irving również dołączyli do Baylora i Westa jako jedyny duet, który w tej samej serii trzykrotnie zdobył 30 punktów.

Gwiazdy Dallas stały się pierwszym duetem, który od czasu Kobe Bryanta i Shaquille O’Neala w 2001 roku zdobył co najmniej 35 punktów w meczu finałowym konferencji.

Warto przeczytać!  Wiadomości transferowe Arsenalu: Benjamin Sesko „podejmuje ważną decyzję” w sprawie przyszłości RB Lipsk

„Kiedy Kyrie dostał [to Dallas], powiedzieli: „Och, Luka nie będzie z nim współpracował” – powiedział środkowy Daniel Gafford, który w tym roku został przejęty w ostatecznym terminie transakcji i miał 11 punktów i 9 zbiórek w piątym meczu. „Obecnie współpracuje nam się całkiem nieźle, jeśli tak się stanie sam to powiedz. Więc ktokolwiek to powiedział, najwyraźniej musi sprawdzić wzrok”.

Doncic i Irving zdobyli łącznie 44 punkty w pierwszej połowie, o cztery więcej niż łącznie Minnesota. Duet supergwiazd razem zdobył 57 z 69 punktów Mavs w pierwszej połowie.

Według ESPN Stats & Information, Dallas miało 29-punktową przewagę do przerwy, największą do przerwy drużyną, która miała szansę na wyjazd do finału w historii NBA. Był to także największy deficyt do przerwy w posezonowej historii Minnesoty.

Do największej przewagi do przerwy w historii Mavs zabrakło jednego punktu. Dallas miało 30-punktową przewagę do przerwy w wyjazdowym meczu 7, w którym pokonało najwyżej rozstawione Phoenix Suns w półfinale Konferencji Zachodniej w 2022 roku.

Ta wymiana zdań nie była tak oszałamiająca jak upokorzenie Suns przez Mavs, ale było kilka wyraźnych podobieństw: Doncic pozornie strzelił gola według własnego uznania i załamana kibiców gospodarzy wygwizdywała własną drużynę.

Warto przeczytać!  Jak Bangladesz, Afganistan i Australia mogą zakwalifikować się do półfinału Pucharu Świata T20 po zwycięstwie Indii: Sprawdź wszystkie scenariusze

„Kto teraz płacze, skurwielu?” Doncic krzyknął na drwiącego kibica po koszu i -1 na początku trzeciej kwarty.

Doncic z radością przyznał, że wielką przyjemność sprawia mu demoralizowanie kibiców na wyjeździe w meczu eliminacyjnym do fazy play-off.

„To miłe uczucie, stary. Nie mogę kłamać” – powiedział Doncic. „Po prostu wyjdź na boisko i to my przeciwko nim. Po prostu trzymajcie się razem, ale to uczucie jest wspaniałe”.

Mavs wygrali ostatnie pięć meczów na wyjazdach, a passa rozpoczęła się od zwycięstwa w drugim meczu nad rozstawionym z numerem 1 Oklahoma City Thunder w drugiej rundzie. Dallas ma bilans 7-2 na wyjeździe w fazie play-off, co równa się rekordowi franczyzy pod względem zwycięstw wyjazdowych w jednym sezonie posezonowym ustanowionym przez tytułową drużynę z 2011 roku.

Doncic, który przed dołączeniem do NBA zdobył mistrzostwo Euroligi w swoim ostatnim sezonie w Realu Madryt, czekał sześć sezonów, aby odbyć swój pierwszy wyjazd na finały NBA.

„To była bardzo ciężka droga, bardzo ciężka” – powiedział Doncic, który próbuje zostać pierwszym zawodnikiem, który od czasu O’Neala w 2000 roku, który zdobył tytuł mistrzowski i mistrzostwo NBA w tym samym sezonie. „Ale to jeszcze nie koniec. Mamy jeszcze cztery.”