Polska

Graffiti. Grzegorz Schetyna z radą dla PiS: Niech znajdą sensownych ludzi

  • 14 listopada, 2023
  • 3 min read
Graffiti. Grzegorz Schetyna z radą dla PiS: Niech znajdą sensownych ludzi


Podczas poniedziałkowych głosowań PiS przegrało dwa głosowania – w Sejmie i Senacie, co oznacza, że w żadnej z izb partia nie ma swojego wicemarszałka. 

 

– To jest decyzja PiS. Nie chciało rozmawiać i wskazywać osoby, które są do zaakceptowania. Chciał udowodnić, że ma rację, jak przez ostatnie osiem lat, a ten czas dobiegł końca – powiedział Grzegorz Schetyna w „Graffiti”. 

Grzegorz Schetyna: Nikt nie zabiera tego miejsca PiS-owi

Senator tłumaczył, że jego partia zagłosowałaby za kandydatem PiS do prezydium, jednak nie zgadzają się na Elżbietę Witek w Sejmie i Marka Pęka w Senacie. 

 

ZOBACZ: Prezydent desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera

 

– Nikt nie zabiera tego miejsca PiS-owi. Chcemy jednak, by partię reprezentowały osoby, które uznawały prawa opozycji wcześniej, a dziś chcą rozmawiać językiem debaty, a nie językiem siły i odepchnięcia – tłumaczył Schetyna. 

 

Prowadzący Marcin Fijołek dopytywał, jaka kandydatura z PiS byłaby więc satysfakcjonująca i godna oddania głosu przez Koalicję Obywatelską. Schetyna nie chciał jednak wskazać konkretnych nazwisk. 

 

– Są osoby, które są normalne i będą współpracować. Ale jeśli PiS ma w planach bojkotowanie pracy Sejmu i Senatu, to ich decyzja, choć to jednocześnie droga do politycznej katastrofy dla nich. (…) Niech znajdą sensownych ludzi – argumentował. 

Warto przeczytać!  Co szykuje Ziobro? "Je¿eli padn± ciosy, to ze strony Suwerennej Polski"

Schetyna o Pęku: Wyzywał nas od rosyjskich agentów

O ile odrzucenie kandydatury Elżbiety Witek było oczywiste, bo tak wynikało z wcześniejszych wypowiedzi chociażby Donalda Tuska, o tyle brak poparcia dla Marka Pęka był większym zaskoczeniem.

 

– (Marek Pęk – red.) zachowywał się podobnie (jak Witek – red.). Obrażał większość naszych polityków, wyzywał od rosyjskich agentów, było ileś jego wypowiedzi agresywnych. Mówiliśmy, że to jest osoba, która – gdyby była o podobnej władzy co Witek – robiłaby podobne rzeczy do niej – wyjaśnił.

 

WIDEO: Grzegorz Schetyna w „Graffiti”

 

 

Schetyna, który sam był marszałkiem Sejmu VI kadencji, ocenił też, że to, co Elżbieta Witek robiła przez ostatnie lata, „wykraczało poza normę”. – Marszałek musi reprezentować interes całego Sejmu, powinien być Primus inter pares (łac. „pierwszy wśród równych sobie”) – wyjaśnił. 

„Po tych dwóch tygodniach to będzie inny Mateusz Morawiecki”

Również w poniedziałek prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera, powierzając mu tym samym misję tworzenia rządu. Prawo i Sprawiedliwość, które reprezentuje Morawiecki, uzyskało w Sejmie 194 mandaty. Oznacza to, że PiS musi szukać koalicjantów, jednak żadne z ugrupowań, które dostały się do Sejmu, nie wyraża chęci koalicji.

Warto przeczytać!  Stanowski zerwał współpracę z Dąbrowskim; Mazurek przeprasza za współpracę z nim

 

– (Duda – red.) wpycha na kompletną ścianę premiera Morawieckiego, nie ma szansy utworzenia rządu. To jest bardzo poważne uderzenie w instytucje premiera rady ministrów. Po tych dwóch tygodniach to będzie inny Mateusz Morawiecki. To nie będzie polityk sukcesu, większości, tylko polityk przegrany – stwierdził Schetyna. 

 

Senator mówił jednak, że PO zamierza współpracować z PiS i każdym ugrupowaniem. Chcą otworzyć się na dziennikarzy i rozmowy z ludźmi, co widać m.in. w jednej z pierwszych decyzji, dotyczącej zdemontowania barierek, które do tej poru ogradzały budynek Sejmu.

 

Wcześniejsze odcinki „Graffiti” możesz zobaczyć tutaj.


Źródło