Rozrywka

Gwiazda muzyki pop Shakira osiąga porozumienie z hiszpańskimi prokuratorami już pierwszego dnia procesu o oszustwo podatkowe

  • 20 listopada, 2023
  • 6 min read
Gwiazda muzyki pop Shakira osiąga porozumienie z hiszpańskimi prokuratorami już pierwszego dnia procesu o oszustwo podatkowe


BARCELONA, Hiszpania (AP) – Po prawie pięciu latach utrzymywania, że ​​jest niewinna, gwiazda popu Shakira zawarła umowę w ostatniej chwili, aby uniknąć ryzyka pójścia do więzienia w dniu rozpoczęcia jej procesu o oszustwo podatkowe w poniedziałek w Barcelonie.

Shakira powiedziała sędziemu przewodniczącemu José Manuelowi del Amo, że akceptuje porozumienie osiągnięte z prokuratorami. Odpowiedziała „tak”, aby potwierdzić, że przyjęła sześć zarzutów niezapłacenia hiszpańskiemu rządowi podatków w wysokości 14,5 mln euro (około 15,8 mln dolarów) w latach 2012–2014.

Zgodnie z umową Shakira ma otrzymać trzyletni wyrok w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 7 mln euro (7,6 mln dolarów).

Proces, w którym w kolejnych tygodniach wzięłoby udział ponad 100 świadków, został odwołany już po ośmiu minutach.

W lipcu prokuratorzy ogłosili, że będą domagać się kary ośmiu lat i dwóch miesięcy więzienia oraz grzywny w wysokości 24 milionów euro (26 milionów dolarów) dla piosenkarki, która zdobyła uznanie fanów na całym świecie swoimi hitami w języku hiszpańskim i angielskim z różnych gatunków muzycznych.

W oświadczeniu wydanym przez jej firmę public relations Shakira stwierdziła, że ​​chciała dalej walczyć, ale na pierwszym miejscu stawiała rodzinę, karierę i spokój ducha.

„Podjęłam decyzję, aby ostatecznie rozwiązać tę sprawę, mając na względzie dobro moich dzieci, które nie chcą, aby ich mama poświęcała w tej walce swoje osobiste dobro” – powiedziała. „Muszę zapomnieć o stresie i żniwach emocjonalnych, jakie towarzyszyły mi przez ostatnie kilka lat, i skupić się na rzeczach, które kocham, moich dzieciach i wszystkich możliwościach, jakie pojawią się w mojej karierze”.

Warto przeczytać!  boygenius, LCD Soundsystem, Steve Lacy zagrają koncerty Re:SET

Sprawa zależała od tego, gdzie w tym okresie mieszkała obecnie 46-letnia Shakira. Prokuratorzy w Barcelonie zarzucili, że kolumbijska piosenkarka spędziła ponad połowę tego okresu w Hiszpanii i dlatego powinna była płacić w tym kraju podatki od swoich światowych dochodów, mimo że jej oficjalne miejsce zamieszkania nadal znajdowało się na Bahamach. Stawki podatkowe na Bahamach są znacznie niższe niż w Hiszpanii.

Przed wejściem do gmachu sądu wielokrotny zdobywca nagród Grammy i Latin Grammy pomachał i przesłał buziaka niewielkiemu tłumowi gapiów. Przez chwilę siedziała przed panelem sędziowskim, otoczona przez zespoły prokuratorów z jednej strony i obronę z drugiej.

„To była trudna decyzja, której podjęcie wymagało czasu” – powiedziała dziennikarzom obrończyni Miriam Company. „Jej zespół prawny przygotowywał proces i był przekonany, że możemy wykazać jej niewinność, ale okoliczności się zmieniły i (Shakira) zdecydowała się zaakceptować umowę”.

Shakira odrzuciła zaproponowane jej przez prokuratorów porozumienie w sprawie rozstrzygnięcia jej sprawy w lipcu 2022 r., twierdząc za pośrednictwem swojej hiszpańskiej firmy public relations Llorente y Cuenca, że ​​„wierzy w swoją niewinność i postanawia pozostawić sprawę w rękach prawa”. ” Szczegóły potencjalnej transakcji nie zostały upublicznione.

Shakira została wymieniona w przeciekach „Paradise Papers”, które szczegółowo opisywały ustalenia podatkowe wielu znanych osób, w tym gwiazd muzyki, takich jak Madonna i Bono z U2.

Warto przeczytać!  Jamie Foxx i córka Corinne Foxx poprowadzą nowy program muzyczny

Firma public relations Shakiry poinformowała wcześniej, że Shakira spłaciła już wszystko, co jest winna, oraz dodatkowe 3 miliony euro (około 3,2 miliona dolarów) odsetek.

Obrońca Shakiry, barcelońskiej firmy Molins Defensa Penal, oświadczył w listopadzie 2022 r., że w omawianym okresie nie spędzała ona w kraju więcej niż 60 dni w roku, dodając, że musiałaby spędzić pół roku w Hiszpanii być uważany za rezydenta podatkowego. Jej obrona argumentowała, że ​​podczas światowego tournée w 2011 r. przez długi czas przebywała poza Barceloną, a następnie spędziła dużo czasu w Stanach Zjednoczonych jako członek jury muzycznego programu telewizyjnego NBC The Voice.

Hiszpańscy prokuratorzy nie zgodzili się z tym, a sędzia śledczy Marco Juberías w 2021 r. po zakończeniu trzyletniego śledztwa w sprawie zarzutów napisał, że jego zdaniem istnieją „wystarczające dowody popełnienia przestępstwa”, aby sprawa trafiła do sądu. Shakira broniła swojej niewinności podczas przesłuchania przez Juberíasa w 2019 r.

W zeszłym roku przegrała apelację o umorzenie sprawy.

Według jej obrońców Shakira ustanowiła rezydenturę fiskalną w Hiszpanii w 2014 r. w tym samym czasie, gdy jej najstarsze dziecko zapisało się do szkoły w Barcelonie, ponieważ miała zamiar spędzić więcej czasu w kraju z rodziną.

Warto przeczytać!  Liam Neeson czuł się „nieswojo” w „The View”

W Hiszpanii sędzia śledczy przeprowadza wstępne dochodzenie i podejmuje decyzję o odrzuceniu sprawy lub skierowaniu jej do sądu. Sąd może uchylić karę pozbawienia wolności w przypadku sprawców, którzy dopuścili się przestępstwa po raz pierwszy, jeśli zostaną skazani na karę mniejszą niż dwa lata za kratkami.

W odrębnym śledztwie hiszpańscy prokuratorzy oskarżyli Shakirę we wrześniu o rzekome uchylanie się od płacenia 6,7 ​​mln euro podatku od dochodów za 2018 rok. Zarzucali jej, że w celu uniknięcia płacenia podatku wykorzystała spółkę offshore z siedzibą w raju podatkowym.

W ciągu ostatniej dekady Hiszpania ostro krytykowała gwiazdy piłki nożnej, takie jak Lionel Messi i Cristiano Ronaldo, za niepłacenie pełnych podatków. Były gwiazdor Barcelony i Realu Madryt został uznany za winnego uchylania się od pełnienia obowiązków służbowych, ale obaj uniknęli kary po zawieszeniu wyroków.

Shakira, której pełne imię i nazwisko brzmi Shakira Isabel Mebarak Ripoll, ma dwójkę dzieci, Milana i Sashę, z gwiazdą piłki nożnej Barcelony Gerardem Piqué. Para mieszkała razem w Barcelonie, zanim w zeszłym roku zakończyła swój 11-letni związek. Od tego czasu mieszka w Miami.

Po triumfie na gali Latin Grammy Awards w Sewilli w czwartek Shakira podziękowała swoim fanom w Hiszpanii za „bycie ze mną na dobre i na złe”.

___

Wideoreporterzy AP Renata Brito i Hernán Muñoz wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.


Źródło