Polska

Holandia i Polska odmówiły treningów na nowym boisku w Hamburgu przed meczem Euro 2024

• 15 czerwca, 2024
  • 4 min read

BERLIN: Hiszpania wymarzona rozpoczęła Euro 2024, gdy Alvaro Morata strzelił gola w sobotnim zwycięstwie 3:0 nad Chorwacją w Berlinie, a Lamine Yamal został najmłodszym zawodnikiem w historii rozgrywek.
Trzykrotnym mistrzom Europy często zarzucano, że podczas ostatnich dużych turniejów był bezzębny w ataku, ale ich występ na stadionie Olympiastadion przykuwał wzrok i rozwalił rozczarowującą Chorwację.
Morata przełamał impas w 29. minucie swoim siódmym golem na Euro, zajmując trzecie miejsce na liście wszech czasów wraz z Alanem Shearerem i Antoine’em Griezmannem.
Niedługo potem Fabian Ruiz dodał drugą po wspaniałym indywidualnym uderzeniu.
Yamal zapisał się na swoim koncie asystą Daniego Carvajala, który skutecznie zakończył mecz już po pierwszej połowie, a chorwacki napastnik Bruno Petkovic nie wykorzystał rzutu karnego w końcówce.
Powtórzenie ubiegłorocznego finału Ligi Narodów, w którym Hiszpania wygrała w rzutach karnych po remisie 0:0, sugeruje, że La Roja jest w stanie powalczyć o czwarty rekordowy tytuł mistrza Europy.
Półfinaliści Pucharu Świata, Chorwacja, mają jednak wszystko do zrobienia, jeśli mają dotrzeć do fazy pucharowej piątego z rzędu dużego turnieju, a mecze z Albanią i obrońcą tytułu Włochami znajdą się w trudnej grupie B.
Luka Modrić, który często był ich inspiracją, został w połowie drugiej połowy zmieniony przez trenera Zlatko Dalicia.
Menedżer Hiszpanii Luis de la Fuente wymienił ekscytującą wyjściową jedenastkę, w skład której wchodzili skrzydłowi Nico Williams i Yamal.
Gwiazda Barcelony, mająca 16 lat i 338 dni, pobiła poprzedni rekord najmłodszego zawodnika na mistrzostwach Europy należący do reprezentanta Polski Kacpra Kozłowskiego, który grał na Euro 2020 w wieku 17 lat i 246 dni.
Chorwacja cieszyła się zdecydowaną większością wsparcia z trybun, a jej fani podczas hymnu narodowego trzymali jeden wielki baner z napisem: „Kiedy wyruszymy, niebo i ziemia spłoną”.
Chorwacja zaczęła jednak powoli, ponieważ Hiszpania w charakterystyczny sposób dominowała w posiadaniu piłki.
Hiszpania również pokazała swoją rosnącą wszechstronność pod wodzą De la Fuente już swoim pierwszym golem, gdy jedno doskonałe podanie Ruiza z własnej połowy posłało Moratę prosto na bramkę, a kapitan nie pomylił się, po świetnym finiszowaniu obok Dominika Livakovicia.
Zaledwie trzy minuty później Ruiz zapewnił Hiszpanii całkowitą kontrolę, minął w polu karnym dwóch chorwackich obrońców, po czym trafił w nogi Josipa Sutalo i wpadł w dolny róg.
Chorwacja prawie natychmiast cofnęła jedną bramkę, gdy mecz zaczął odzwierciedlać charakter ekscytującego starcia obu drużyn w 1/8 finału na Euro 2020, które Hiszpania wygrała po dogrywce 5:3.
Hiszpański bramkarz Unai Simon szybko zszedł na ziemię, aby odeprzeć strzał Marcelo Brozovica, a Lovro Majer tylko po odbiciu trafił do bocznej siatki.
Chorwacja w dalszym ciągu stwarzała sobie okazje, a dośrodkowany strzał Josko Gvardiola o włos ominął zarówno Ante Budimira w środku, jak i na dalszym słupku.
Jednak obrońca Carvajal, który na początku tego miesiąca strzelił pierwszego gola w finale Ligi Mistrzów Realu Madryt nad Borussią Dortmund, położył kres losowi meczu w doliczonym czasie gry pierwszej połowy.
Yamal przejął piłkę po wywaleniu rzutu rożnego i podkręcił fenomenalnie dośrodkowanie w środek pola, a Carvajal rozciągnął się i uderzył z woleja.
Chorwacja próbowała atakować na początku drugiej tercji, ale pozostawiła Hiszpanii przestrzeń do wykorzystania, a Yamalowi odmówiono ustanowienia kolejnego rekordu najmłodszego strzelca Euro, gdy Livakovic znakomicie obronił, odwracając jego słaby atak.
Marc Cucurella, kontrowersyjny wybór De la Fuente na lewy obrońca, wykonał blok obronny, dzięki czemu Josip Stanisic nie dał Chorwacji nadziei.
Rezerwowy Petkovic myślał, że w końcówce oddał strzał, po tym jak Simon obronił rzut karny.
Bramka została jednak odrzucona przez system VAR ze względu na wkroczenie Ivana Perisicia, a Hiszpania zachowała czyste konto po niemal idealnym meczu.

Warto przeczytać!  Hill's 775. EOD prowadzi międzynarodową wymianę wiedzy z Polską i Wielką Brytanią > Baza Sił Powietrznych Eglin > Wyświetlanie artykułu