Świat

Houthi zajmują statek na Morzu Czerwonym mający powiązania z izraelską kompanią

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Houthi zajmują statek na Morzu Czerwonym mający powiązania z izraelską kompanią


JEROZOLIMA, 19 listopada (Reuters) – Izrael poinformował w niedzielę, że jemeńscy Houthi zajęli na południowym Morzu Czerwonym statek towarowy należący do Wielkiej Brytanii i obsługiwany przez Japonię, opisując incydent jako „irański akt terroryzmu” mający konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa morskiego .

Huti powiedzieli, że zajęli statek w tym rejonie, ale określili go jako izraelski. „Traktujemy załogę statku zgodnie z zasadami i wartościami islamskimi” – powiedział rzecznik grupy, nie odnosząc się do izraelskiej relacji.

Huti, sojusznik Teheranu, wystrzeliwują salwy rakiet i dronów dalekiego zasięgu w stronę Izraela w ramach solidarności z palestyńskimi bojownikami Hamasu walczącymi w Strefie Gazy.

W poniedziałek główny rzecznik japońskiego rządu potwierdził zajęcie statku Galaxy Leader obsługiwanego przez Nippon Yusen, dodając, że Japonia apeluje do Houthi, prosząc o pomoc władze Arabii, Omanu i Iranu w działaniach na rzecz szybkiego uwolnienia statku i jego statku załoga.

„Zdecydowanie potępiamy takie czyny” – powiedział na konferencji prasowej główny sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno. Dodał, że wśród załogi nie ma żadnego obywatela Japonii.

Właścicielem Galaxy Leader jest spółka zarejestrowana pod firmą Ray Car Carriers z siedzibą na Wyspie Man, która, według danych LSEG, jest jednostką Ray Shipping z siedzibą w Tel Awiwie.

Warto przeczytać!  Rosja oficjalnie wycofuje się z umowy zbożowej z Ukrainą

Widok należącego do Wielkiej Brytanii i obsługiwanego przez Japonię statku towarowego Galaxy Leader, który według doniesień został schwytany przez Houthi na południowym Morzu Czerwonym, na tym zdjęciu informacyjnym wykonanym w pobliżu Queensland w Australii 27 listopada 2018 r. Owen Foley/Handout via REUTERS/File Photo Uzyskaj prawa licencyjne

Poza godzinami pracy nie można było natychmiast skontaktować się z firmami Ray Car Carriers i Ray Shipping w celu uzyskania komentarza.

Japoński Nippon Yusen (9101.T), znany również jako NYK, powiedział, że firma utworzyła grupę zadaniową w celu zebrania większej ilości informacji, w tym na temat bezpieczeństwa 25 członków załogi pochodzących z Filipin, Bułgarii, Ukrainy, Rumunii i Meksyku . Rzecznik powiedział, że statek, samochodowiec, płynął z Europy do Indii bez ładunku.

W zeszłym tygodniu przywódcy Houthi powiedzieli, że ich siły przeprowadzą dalsze ataki na Izrael i mogą obrać za cel izraelskie statki na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Bab al-Mandeb.

Jak poinformował urzędnik obrony, Stany Zjednoczone monitorują sytuację.

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu poinformowało, że zajęto statek, którego nazwy nie podano. Jego biuro podało, że na pokładzie nie było żadnych Izraelczyków, a Izrael nie był zaangażowany w jego własność ani w działalność.

Warto przeczytać!  Elizabeth Tsurkov, studentka Uniwersytetu Princeton, porwana w Iraku

„To kolejny irański akt terroryzmu, który oznacza eskalację irańskiej wojny przeciwko obywatelom wolnego świata, z towarzyszącymi konsekwencjami międzynarodowymi dla bezpieczeństwa światowych szlaków żeglugowych” – stwierdziło jego biuro.

Wcześniej w niedzielę Huti powiedzieli, że celem mogą być wszystkie statki będące własnością izraelskich firm lub przez nie obsługiwane, lub noszące izraelską banderę.

Tekst: Dan Williams i Chang-Ran Kim; Doniesienia Mohammeda Alghobariego w Adenie i Chang-Rana Kima, Mariko Katsumury i Johna Geddiego w Tokio; Redakcja: Hugh Lawson, Andrew Heavens, Lisa Shumaker i Gerry Doyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło