Świat

IDF dociera do „serca Gazy” i więzi w bunkrze najwyższego rangą przywódcę Hamasu: Izrael

  • 7 listopada, 2023
  • 4 min read
IDF dociera do „serca Gazy” i więzi w bunkrze najwyższego rangą przywódcę Hamasu: Izrael


Aktualności


We wtorek armia izraelska oświadczyła, że ​​jej żołnierze wkroczyli do „serca Gazy” i uwięzili tam najwyższego rangą przywódcę Hamasu w podziemnym bunkrze.

Yahya Sinwar, lat 61 — nazwany przez izraelskiego premiera Benjamina najbardziej poszukiwanym przez Izrael „chodzącym trupem” — zaaranżował masakrę tej grupy terrorystycznej w Izraelu, która miała miejsce 7 października, w wyniku której zginęło ponad 1400 osób, głównie cywilów, jak podają izraelscy urzędnicy.

„[Israel Defense Forces] …przyszli z północy i południa. Zaatakowali go w pełnej koordynacji sił lądowych, powietrznych i morskich” – powiedział we wtorek izraelski minister obrony Yoav Gallant, odnosząc się do inwazji lądowej.

„Manewrują pieszo, pojazdami opancerzonymi i czołgami, wraz z inżynierami wojskowymi ze wszystkich kierunków i mają jeden cel – terrorystów Hamasu” – powiedział.

Izraelski urzędnik powiedział, że Sinwa jest obecnie odizolowana w bunkrze, a żołnierze IDF są zdeterminowani zniszczyć go wraz z całą infrastrukturą obsługiwaną przez terrorystów.

„Zaciskają pętlę wokół miasta Gaza” – Gallant przechwalał się siłami izraelskimi.

Izraelskie czołgi i żołnierze szturmowali Gazę, podczas gdy IDF przysięga zniszczyć Hamas.
Izraelskie Siły Obronne/AFP za pośrednictwem Getty Images
We wtorek żołnierze IDF przechodzą przez zburzoną dzielnicę Gazy.
za pośrednictwem REUTERA

Netanjahu wychwalał najnowsze osiągnięcia IDF, mówiąc, że jego siły dziesiątkują Hamas.

Warto przeczytać!  Koronacja króla Karola III: Pałac Buckingham ujawnia szczegóły trzydniowej uroczystości

Izraelscy żołnierze zabili „tysiące terrorystów nad i pod ziemią” w Strefie Gazy, gdy IDF dokonuje inwazji na 300-kilometrowy podziemny labirynt tuneli Hamasu, premier przechwalał się we wtorek w przemówieniu w godzinach największej oglądalności.

„Na południu wojna w Strefie Gazy postępuje z siłą, jakiej Hamas nigdy nie znał” – powiedział Netanjahu. „Od początku manewrów naziemnych zniszczyliśmy niezliczone siedziby Hamasu, tunele, bazy i obiekty.

„Docieramy do miejsc, o których Hamas nigdy nie myślał, że dotrzemy”.

Powiedział, że miasto Gaza zostało teraz skutecznie „otoczone” i że Siły Obronne Izraela „pogłębiają presję na Hamas co godzinę i każdego dnia” – donosi „Los Angeles Times”.

Palestyńczycy machają białymi flagami na znak poddania się w północnej Strefie Gazy, gdy zbliżają się wojska izraelskie.
za pośrednictwem REUTERA

Mówi się, że tunele przebiegają także pod największym ośrodkiem medycznym w mieście Gaza, szpitalem Al Shifa, gdzie Izrael oskarżył Hamas o ukrywanie kilku podziemnych ośrodków wykorzystywanych przez przywódców Hamasu.

Chociaż Hamas nie skomentował sytuacji Sinwara, terroryści twierdzili, że zabijają i ranią także nacierających żołnierzy IDF.

Ani twierdzenia Izraela, ani Hamasu nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane, gdy wojna osiąga nowy etap w głębi Gazy, gdzie zamieszkuje ponad 2 miliony Palestyńczyków.

Warto przeczytać!  Dziesiątki aresztowanych w Hongkongu w rocznicę stłumienia Tiananmen | Wiadomości polityczne

Izrael poprzysiągł zniszczyć terrorystów po tym, jak Hamas przeprowadził swój zabójczy atak z zaskoczenia.

Czołgi IDF są używane do niszczenia Hamasu i jego systemu tuneli w Gazie.
za pośrednictwem REUTERA

Od czasu prowadzenia wojny w odwetowych nalotach Izraela zginęło ponad 10 000 Palestyńczyków, w tym wiele kobiet i dzieci, podają urzędnicy ds. zdrowia powiązani z Hamasem.

Pomimo ofiar śmiertelnych i niepewności co do statusu zakładników wziętych przez Hamas, Netanjahu powiedział, że „Operacja Żelazne Miecze” będzie kontynuowana aż do zniknięcia Hamasu.

„Gaza nie będzie już stanowić zagrożenia dla Izraela” – powiedział. „Mówię z całą pewnością: z ciemności i bólu wyjdziemy silniejsi, bardziej sprawiedliwi i bardziej zjednoczeni.

„Razem będziemy walczyć i razem z Bożą pomocą zwyciężymy”.

Z drutami pocztowymi

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić


Źródło