Świat

IDF odkrywa 55-metrowy „tunel Hamasu” pod szpitalem Al-Shifa

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
IDF odkrywa 55-metrowy „tunel Hamasu” pod szpitalem Al-Shifa


Izrael opublikował materiał filmowy przedstawiający, jak twierdzi, 55-metrowy tunel używany przez terrorystów Hamasu pod głównym szpitalem w Gazie.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) zajęły tunel, który miał mieć głębokość 10 metrów i prowadził do drzwi przeciwwybuchowych, co udowodniło „cyniczne wykorzystywanie” przez Hamas pacjentów i cywilów ukrywających się w szpitalu Al-Shifa jako „ludzkich tarcz”.

„Ten typ drzwi jest używany przez organizację terrorystyczną Hamas, aby uniemożliwić siłom izraelskim wejście do centrów dowodzenia i podziemnych aktywów Hamasu” – stwierdzono w oświadczeniu wojskowym, któremu towarzyszyło wideo przedstawiające wąskie przejście z łukowym betonowym dachem, kończące się na szare drzwi.

W oświadczeniu nie podano, co kryje się za drzwiami. Do tunelu można było dostać się poprzez szyb odkryty w szopie na terenie kompleksu Al-Shifa, w której znajdowała się broń – podały IDF.

Mark Regev, starszy doradca premiera Izraela Benjamina Netanjahu, powiedział, że żołnierze znaleźli „pomieszczenie dowodzenia i kontroli na piętrze minus 2” szpitala, nie przedstawiając dalszych dowodów.

Film pokazuje tunel, który według IDF znalazł pod szpitalem Al-Shifa

Film pokazuje tunel, który według IDF znalazł pod szpitalem Al-Shifa

Izrael wielokrotnie powtarzał, że Hamas prowadzi centrum dowodzenia spod szpitala, który jest centralnym punktem jego niszczycielskiej sześciotygodniowej ofensywy w Gazie.

Warto przeczytać!  Kryzys mieszkaniowy w Portugalii: „Będę musiał wrócić do mamy”

Twierdzenie to zostało powtórzone przez Stany Zjednoczone, które stwierdziły, że ich własny wywiad wskazał, że kompleks był wykorzystywany do celów wojskowych. Hamas zaprzecza jakoby Al-Shifa pełniła także funkcję bazy wojskowej.

Nasilając swoje oskarżenia o nadużycia Hamasu w szpitalu, największym w Gazie, IDF oświadczyły w niedzielę, że grupa dokonała egzekucji na 19-letnim żołnierzu w kompleksie po tym, jak została wzięta jako zakładniczka podczas ataku tej grupy terrorystycznej z 7 października.

Jak poinformowało izraelskie wojsko, Noa Marciano została zabrana do kompleksu wraz z dwoma zagranicznymi pracownikami, narodowości nepalskiej i tajskiej, po nalocie transgranicznym.

„Według informacji wywiadowczych – solidnych informacji wywiadowczych – terroryści Hamasu zabrali Noę za mury szpitala Shifa. Tam została zamordowana przez terrorystę Hamasu” – powiedział główny rzecznik kontradmirała Daniela Hagari.

Hamas powiedział, że zginęła w izraelskim nalocie i opublikował wideo, na którym widać jej zwłoki, nieoznaczone z wyjątkiem rany głowy. Izraelskie wojsko stwierdziło, że badanie kryminalistyczne wykazało, że w wyniku takiego uderzenia odniosła obrażenia niezagrażające życiu.

Tunel, podobno głęboki na 10 metrów, prowadził do odpornych na wybuch drzwi, które według IDF były używane przez Hamas do blokowania sił izraelskich

Tunel, podobno głęboki na 10 metrów, prowadził do odpornych na wybuch drzwi, które według IDF były używane przez Hamas do blokowania sił izraelskich

Na nagraniu z telewizji przemysłowej wyemitowanym przez IDF widać było, ku zaskoczeniu personelu medycznego, grupę mężczyzn wprowadzających pacjenta do szpitala z żabą. Drugi klip pokazywał rannego mężczyznę na wózku. Inny mężczyzna w pobliżu, w cywilnym ubraniu, miał karabin szturmowy.

Warto przeczytać!  Anthony Albanese wkrótce będzie pierwszym australijskim premierem od 7 lat, który odwiedzi Chiny

Hamas nie skomentował od razu nagrania. Grupa terrorystyczna, która rządzi w Gazie, mówiła już wcześniej, że zabrała część z 240 przechwyconych zakładników z Izraela do szpitali w enklawie w celu leczenia.

W niedzielę brytyjski lekarz, który pracował w szpitalu Al-Shifa, powiedział, że w obrębie kompleksu są obszary, do których nie może wejść, gdyż w przeciwnym razie zostanie zastrzelony.

Lekarz, który odmówił podania nazwiska, powiedział francuskiemu nadawcy France24, że pracował w placówce trzy lata temu. „Widziałem kilka podejrzanie wyglądających postaci niemedycznych wchodzących i wychodzących przez cały czas” – powiedział.

„To był oddział prowadzący do piwnicy. Jak mówiłem, nie poszedłem tam, więc zachowałem się jak należy. Nie mogę zbytnio podkreślić atmosfery zbiorowej paranoi, która tam panowała”.

Tymczasem urzędnicy ds. zdrowia w Gazie poinformowali, że w niedzielę 31 wcześniaków w „skrajnie krytycznym stanie” zostało bezpiecznie ewakuowanych z Al-Shifa i uda się do Egiptu po ostrzeżeniach Światowej Organizacji Zdrowia, że ​​szpital stał się „strefą śmierci”.

Ponad 250 pacjentów z ciężko zakażonymi ranami i innymi pilnymi schorzeniami pozostało w placówce.

Po nalocie na obiekt w środę w zeszłym tygodniu IDF oświadczyło, że odzyskało ciała dwóch izraelskich zakładników znalezionych w pobliżu Al-Shifa oraz szereg broni, w tym materiały wybuchowe, w samym szpitalu.

Warto przeczytać!  Prawie 90% ludzi w jednej z najbardziej zaludnionych prowincji Chin jest zarażonych COVID: raport

W czwartek podawano, że żołnierze odkryli na terenie kompleksu pickupa z minami-pułapkami, w którym znajdowały się AK47, RPG i karabiny snajperskie.

Poszerzaj swoje horyzonty dzięki wielokrotnie nagradzanemu brytyjskiemu dziennikarstwu. Wypróbuj The Telegraph bezpłatnie przez 1 miesiąc, a następnie ciesz się 1 rokiem za jedyne 9 USD dzięki naszej ofercie dostępnej wyłącznie w USA.


Źródło