Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024: Po raz czwarty pechowa Archer Deepika Kumari znalazła się pod ostrzałem krytyki po wypadnięciu z igrzysk olimpijskich w Paryżu, fani nazywają ją „przereklamowaną”

• 29 lipca, 2024
  • 7 min read

Indyjska łuczniczka Deepika Kumari jest na topie w mediach społecznościowych po niespodziewanym odpadnięciu kobiecej drużyny z igrzysk olimpijskich w Paryżu. W niedzielę drużyna przegrała w trzech setach z Holandią, co oznaczało rozczarowujące zakończenie ich kampanii.

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: Rozczarowujący występ w ćwierćfinałach

W dniu pełnym wielkich oczekiwań najmłodsza członkini zespołu, 18-letnia Bhajan Kaur z Haryany, zaprezentowała się wyjątkowo, zdobywając 56 z 60 punktów. Jednak doświadczony duet Deepika Kumari i Ankita Bhakat miał problemy, co spowodowało, że Indie przegrały 0-6 (51-52, 49-54, 48-53). Indyjska drużyna, która zajęła czwarte miejsce w rundzie kwalifikacyjnej, nie zdołała zdobyć więcej niż 50 punktów w dwóch z trzech setów.

Widzowie, którzy znajdowali pocieszenie w rozpylaczach, aby pokonać upał, nie mogli uwierzyć w występ indyjskich łuczników. „Co za okropny początek!” krzyknął dziennikarz z trybuny medialnej, gdy Ankita otworzyła grę siódemką. Bhajan Kaur poszła za ciosem z ósemką, zanim Deepika Kumari zakończyła słaby początek z siódemką. Chociaż Hindusi wrócili silniejsi w drugiej połowie seta z wynikami 9, 9 i 8, Holandia wygrała pierwszego seta, uzyskując dwupunktową przewagę, pokonując Indie 52-51.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024: Sprawdź tutaj najnowsze aktualizacje

„To się w ogóle nie spodziewano. Deepika wypadła najlepiej w indyjskich próbach, ale dziś bardzo zawiodła indyjską drużynę swoim słabym występem” – powiedział PTI starszy indyjski urzędnik łuczniczy.

Trener Indii, Purnima Mahato, wyraziła swoje rozczarowanie. „Rzut za cztery punkty jest czymś niespotykanym nawet na treningu. Nawet ona (Ankita) nie wie, jak to poszło. Myślę, że trochę by się rozluźniła, a wiatr by ją jeszcze bardziej poniósł” – powiedziała Mahato TOI. Podkreśliła potrzebę silnej mentalności, zwłaszcza u doświadczonych łuczników, takich jak Deepika.

„Będąc cenionym łucznikiem, musisz strzelać z silną mentalnością” – powiedział Mahato PTI. „To porażka zespołu, mam nadzieję, że uda się to przezwyciężyć i dać lepszy występ w konkurencjach mieszanych i indywidualnych”.

Warto przeczytać!  USA vs Bangladesz T20Is – Ali Khan mówi, że zwycięstwo w serii z Bangladeszem to „nie przypadek”

Ta porażka to kolejny ćwierćfinałowy odpad Indii w łucznictwie olimpijskim. Zespół pokazał, że ma potencjał, zajmując czwarte miejsce w rundzie kwalifikacyjnej i pokonując Holandię 6-2 na Pucharze Świata w Antalyi. Jednak ten ćwierćfinałowy odpadnięcie podkreśla wyzwania, z którymi się mierzy. Teraz uwaga skupia się na konkurencjach mieszanych i indywidualnych, w których Ankita będzie partnerować Dhirajowi Bommadevara. Indyjskie trio pokazało oznaki walki, trafiając dwa razy 10 i raz 8, ale Ankita zniweczyła dobry powrót słabą strzałą, która przyniosła tylko sześć punktów. Bhajan próbował naprawić szkody 10, ale Deepika, która była poniżej par w rundach rankingowych, podarowała seta Holandii, strzelając kolejne sześć. Holandia łatwo wygrała seta 54-49 i podwoiła prowadzenie do 4-0, co sprawiło, że dla Hindusów była to sytuacja typu „zrób albo giń”.

Przeczytaj także: Medale Igrzysk Olimpijskich 2024 w Indiach: Sprawdź pełną listę zwycięzców w Paryżu

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024: dotychczasowe osiągnięcia i przyszłe nadzieje

Londyn 2012: rozczarowujący debiut
Jako najlepsza łuczniczka przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w 2012 r., Deepika Kumari miała wywrzeć znaczący wpływ. Jednak jej debiut został przyćmiony chorobą i słabymi wynikami. Pomimo mocnego startu w rundzie rankingowej z wynikiem 662 punktów, Deepika, wówczas 18-letnia, przegrała z 57. rozstawioną Amy Oliver z Wielkiej Brytanii w pierwszej rundzie eliminacyjnej. Wygrała tylko jednego seta i nie udało jej się zdobyć idealnej 10, przegrywając 6-2 i kończąc na 33. miejscu w konkurencji indywidualnego łuku klasycznego. Indyjska drużyna kobiet, w skład której wchodziły Bombayla Devi i Chekrovolu Swuro, również odpadła wcześnie, przegrywając z Danią jednym punktem (211-210), kończąc tym samym kampanię Deepiki w Londynie w 2012 r.Rio 2016: Wielkie nadzieje i wczesne wyjście
Przed Rio 2016 Deepika Kumari była ponownie silną pretendentką, wyrównawszy rekord świata w rundzie kwalifikacyjnej na kilka miesięcy przed Igrzyskami. Zaczęła dobrze, plasując się w pierwszej dziesiątce po 18 strzałach, ale spadła na 20. miejsce pod koniec rundy rankingowej. W rundach eliminacyjnych Deepika pokonała Kristine Esebua z Gruzji i Guendalinę Sartori z Włoch, ale została pokonana 6-0 przez Tan Ya-ting z Chińskiego Tajpej w 1/8 finału. W imprezie drużynowej Deepika, obok Bombayli Devi i Laxmirani Majhi, pokonała Kolumbię 5-3, ale przegrała z Rosją 4-5 w dogrywce.

Warto przeczytać!  Indie Kobiety kontra Pakistan Kobiety, Puchar Azji Kobiet 2024 transmisja na żywo: Kiedy i gdzie oglądać w telewizji i online

Tokio 2020: Lepsze wyniki, ale bez medalu
Deepika Kumari zakwalifikowała się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, zdobywając złoty medal w Azjatyckim Turnieju Kwalifikacyjnym Kontynentalnym w Bangkoku w 2019 roku. Wchodząc do Tokio jako światowy numer 1 i jedyna łuczniczka z Indii, pokazała poprawę, docierając do pierwszej ósemki po raz pierwszy w swojej karierze olimpijskiej. Mimo to jej kampania zakończyła się porażką w ćwierćfinale z rozstawioną z numerem jeden An San z Korei, która wygrała 6-0. Deepika wcześniej pokonała Bhu Karmę z Bhutanu i Jennifer Mucino-Fernandez z USA, a także pokonała Ksenię Perovą z Republiki Korei w 1/8 finału. W mieszanym wydarzeniu drużynowym Deepika i Pravin Jadhav pokonali Chińskie Tajpej, ale przegrali z najwyżej notowaną drużyną koreańską (An San/Kim Je Deok) w następnej rundzie.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024: Ostateczny upadek seta

Ankita rozpoczęła od katastrofalnej czwórki w ostatnim secie, ale Bhajan, jedyny Hindus, który zdobył dwie 10, rzucił kolejną 10. Deepika ponownie nie trafiła do wewnętrznego ringu, co doprowadziło do wyników 8, 8 i 10. Holandia, nigdy nie będąc pod presją, wygrała 58-53 w trzecim secie, wywołując świętowanie, ponieważ drużyna indyjska wyglądała na zszokowaną. „Rzut za cztery punkty jest czymś niesłychanym nawet na treningu. Nawet ona (Ankita) nie wie, jak to poszło. Myślę, że trochę by się rozluźniła, a wiatr by ją jeszcze bardziej poniósł” – powiedziała trenerka Indii Purnima Mahato w wywiadzie dla TOI.

Warto przeczytać!  Wyniki Shillong Teer DZIŚ, 24 lipca 2024 NA ŻYWO: Wygrywające numery dla Shillong Teer, Morning Teer, Juwai Teer, Khanapara Teer, Night Teer i innych

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: Analiza indywidualnych występów

Najbardziej utytułowana łuczniczka Indii, Deepika Kumari, okazała się największym rozczarowaniem, ponieważ drużyna kobiet przegrała w dwóch setach z Holandią w ćwierćfinale, kończąc kampanię olimpijską rozczarowaniem. W dniu, w którym najmłodsza członkini drużyny, Bhajan Kaur, zdobyła wyjątkowe 56 z 60 punktów, dwie doświadczone zawodniczki, Deepika i Ankita, okazały się słabymi ogniwami, ponieważ Indie przegrały 0-6 (51-52, 49-54, 48-53).

Dla porównania, czterokrotna olimpijka Deepika zdobyła łącznie 48 punktów, podczas gdy Ankita zdobyła 46, wliczając w to rzut do 4-ringu. Bhajan z kolei zdobył 56 punktów, tracąc tylko cztery punkty. To był kolejny ćwierćfinał igrzysk olimpijskich dla indyjskiej drużyny, która zajęła czwarte miejsce w rundzie kwalifikacyjnej.

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: Wiatr i nerwy

Trener Mahato przypisał słaby start i czteropunktowy rzut Ankity silnemu wiatrowi. „Wiał silny wiatr uderzający w ciało. Zajęło im to trochę czasu, aby to ocenić i trzymali strzały. Nie mogliśmy podążać za procesem i trzymaliśmy kotwicę przez długi czas, co zwiększało napięcie”.

Holandia, która wcześniej wyeliminowała wyżej notowaną Francję w trzech setach, przystąpiła do ćwierćfinału bardzo pewna siebie, co również odegrało dużą rolę w jej zwycięstwie nad Indiami.

Pomimo niepowodzenia, jest nadzieja dla indyjskiej drużyny w konkurencjach mieszanych i indywidualnych. Drużyna męska rozpocznie kampanię od etapu ćwierćfinałowego, a jest nadzieja na lepsze wyniki w konkurencjach mieszanych i indywidualnych. Dążenie Indii do medalu olimpijskiego w łucznictwie trwa, a wnioski wyciągnięto z tego trudnego meczu ćwierćfinałowego. Media społecznościowe huczały od reakcji, wielu fanów wyrażało rozczarowanie, a inni gromadzili wsparcie dla łuczników. Deepika Kumari, w szczególności, była trendem na różnych platformach, ponieważ pojawiły się dyskusje na temat presji związanej z występem na igrzyskach olimpijskich i przyszłości indyjskiego łucznictwa.