Igrzyska Olimpijskie w Paryżu: USA wyprzedziły Chiny na szczycie tabeli medalowej pomimo remisu w walce o złoto, Indie na 71. miejscu

• 11 sierpnia, 2024

Stany Zjednoczone Ameryki znalazły się na szczycie tabeli medalowej na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, wyprzedzając odwiecznych rywali, Chiny, o włos. USA były o złoty medal za Chinami, które zdobyły 40 medali, aż do finału igrzysk w Paryżu — finału koszykówki kobiet pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Francją. Dzięki drużynie koszykówki kobiet Amerykanki kontynuowały passę czwartego z rzędu zajęcia szczytu tabeli medalowej.

To było godne zakończenie Igrzysk, ponieważ USA pokonały Francję 67-66 w dreszczowcu, który trzymał w napięciu do samego końca. USA zdobyły dublet koszykówki w Paryżu.

USA znalazły się na szczycie tabeli medalowej ze 126 medalami, w tym 40 złotymi, 44 srebrnymi i 42 brązowymi. Chiny z kolei zakończyły Igrzyska z 91 medalami, w tym 40 złotymi. Chiny ostatnio znalazły się na szczycie tabeli medalowej w Pekinie w 2008 r. z 48 złotymi medalami, o 12 więcej niż USA.

Podczas gdy Chiny zdominowały konkurencje basenowe, w tym skoki do wody, pływanie artystyczne, tenis stołowy i podnoszenie ciężarów, USA pokazały swoją potęgę w konkurencjach lekkoatletycznych, zdobywając aż 14 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych medali. Amerykanie zdominowali również basen, zdobywając łącznie 28 medali, w tym osiem złotych.

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: Pełne Pokrycie | Podsumowanie Medali

INDIE ZAJMUJĄ 71. MIEJSCE

Indie zajęły 71. miejsce z 6 medalami, w tym pięcioma brązowymi i jednym srebrnym. Indie mogą dodać jeszcze jeden do swojego dorobku, ponieważ Vinesh Phogat, która dotarła do finału 50-kilogramowych zapasów kobiet, zakwestionowała swoją dyskwalifikację w Sądzie Arbitrażowym ds. Sportu (CAS). Vinesh została zdyskwalifikowana za nadwagę o 100 gramów podczas ważenia w dniu finału. Pakistan zajął 62. miejsce, zdobywając swój pierwszy złoty medal na Igrzyskach od 44 lat. Arshad Nadeem stanął na najwyższym stopniu podium w finale rzutu oszczepem mężczyzn.

Warto przeczytać!  BCCI ogłasza terminarze indyjskiej drużyny krykieta na sezon domowy 2024–2025. Sprawdź pełną listę

Japonia zajęła trzecie miejsce z 45 medalami, w tym 20 złotymi, co udowodniła błędne przewidywania przedolimpijskieJaponia zajęła trzecie miejsce na igrzyskach olimpijskich w Tokio, zdobywając 27 złotych medali.

Portal Gracenote Sports firmy Nielsen, który dostarcza analizy statystyczne dla lig sportowych na całym świecie, przewidywał, że Wielka Brytania znajdzie się w pierwszej trójce, a Japonia zdobędzie tylko połowę złotych medali, jakie zdobyła na swoim boisku trzy lata temu.

Wielka Brytania zajęła siódme miejsce z 14 złotymi medalami, a Australia znalazła się w pierwszej czwórce, zdobywając 18 złotych medali. Gospodarze, Francja, zajęli pierwsze 5. miejsce z 16 złotymi medalami.