Podróże

Indyjscy podróżnicy wydają duże pieniądze, ale tylko 1% wybiera się za granicę

 • 21 listopada, 2023
 • 5 min read
Indyjscy podróżnicy wydają duże pieniądze, ale tylko 1% wybiera się za granicę


 • Krajobraz turystyczny Indii zmienia się, gdy kraj ten staje się potęgą w sektorze turystycznym.
 • Według Booking.com i McKinsey podróżni z Indii odbyli w 2022 r. 1,7 miliarda podróży wypoczynkowych, ale większość nigdy nie opuściła kraju, a tylko około 1% podróżowało za granicę.

Słynny na całym świecie pomnik Bramy Indii w Bombaju w Indiach został zbudowany w XX wieku dla upamiętnienia wizyty króla Jerzego V i królowej Marii. Znajduje się na nabrzeżu obszaru Apollo Bunder w południowym Bombaju i jest największą atrakcją turystyczną miasta.

Darren Robb | Bank obrazów | Obrazy Getty’ego

Krajobraz turystyczny Indii zmienia się, gdy kraj ten staje się potęgą w sektorze turystycznym.

Ich gotowość do wydawania dużych pieniędzy podczas podróży rośnie, ale badania pokazują, że większość Hindusów podróżuje w kraju, a nie za granicę.

Według Booking.com i McKinsey podróżni z Indii odbyli w 2022 r. 1,7 miliarda podróży wypoczynkowych, ale większość nigdy nie opuściła kraju, a tylko około 1% podróżowało za granicę.

Jak wynika z opublikowanego w październiku raportu, do roku 2030 indyjscy podróżnicy odbędą 5 miliardów podróży w celach wypoczynkowych, z czego 99% będzie odbywać się również na terenie kraju.

Przewiduje się, że do 2030 r. najludniejszy kraj świata będzie czwartym co do wielkości krajem wydającym podróże na świecie, głównie ze względu na rosnącą populację o średnich dochodach, w przypadku której do tego czasu zarobki gospodarstw domowych będą rosły o 35 000 dolarów rocznie.

Warto przeczytać!  Studenci BYU wybierają życie vanem, aby zaoszczędzić na czynszu

Ponadto populacja jest młoda, a mediana wieku wynosi 27,6 lat, czyli „ponad dziesięć lat mniej niż w większości głównych gospodarek” – podaje McKinsey na swojej stronie internetowej. „Co więcej, przewiduje się, że do 2030 r. konsumpcja towarów i usług, w tym rekreacji i wypoczynku, podwoi się”.

Z raportu wynika, że ​​wydatki na podróże i turystykę osiągną 410 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o ponad 170% w porównaniu ze 150 miliardami dolarów w 2019 roku.

Według Booking.com i McKinsey oto 10 najlepszych miejsc dla Hindusów podróżujących po własnym kraju.

 1. Nowe Delhi
 2. Bengaluru
 3. Bombaj
 4. Chennai
 5. Pune
 6. Hyderabad
 7. Gurugram
 8. Jaipur
 9. Kochi
 10. Kalkuta

Według raportu „Jak podróżują Indie 2023” około 2000 Hindusów i 42 000 turystów z całego świata w wieku od 18 do 54 lat zarezerwowało wyjazdy rekreacyjne w 2022 r. i planuje zrobić to samo w tym roku.

New Delhi, Bengaluru, Bombaj i Chennai utrzymały cztery pierwsze miejsca od czasu poprzedniego badania z 2015 r. – Kochi jest jedynym nowym miastem na liście.

„Ekosystem podróży w Indiach dojrzewa i istnieje wiele programów rządowych, które zapewniają lepsze połączenie kraju z siecią i zapewniają jego rozwój w węzeł turystyczny” – powiedziała CNBC Kanika Kalra, partner zarządzająca w McKinsey Mumbai.

Warto przeczytać!  Kempingi i przyczepy kempingowe: Najlepsze miejsca w Türkiye na wyjątkowy styl życia

W pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych miast znajdują się miejsca o dużej gęstości zaludnienia, ale to może wkrótce się zmienić.

Coraz więcej Hindusów pragnie obecnie odkrywać mniejsze obszary miejskie, w tym miasta poziomu 2 lub 3, stwierdziła Kalra, dodając, że Kochi to miasto poziomu 2.

Według India Briefing miasta Tier 2 w Indiach to te, których populacja wynosi od 50 000 do 100 000, natomiast te od 20 000 do 50 000 mieszkańców są klasyfikowane jako miasta Tier 3.

Turyści kupujący ubrania na lokalnym targu ulicznym w Jodhpur w Indiach, 22 listopada 2022 r.

Mayur Kakade | Chwila | Obrazy Getty’ego

Oprócz kosmopolitycznych miast, takich jak New Delhi i Bombaj, uwagę międzynarodowych sieci hotelowych pragnących zdobyć udział w dynamicznie rozwijającym się indyjskim przemyśle turystycznym, przyciągają także miasta takie jak Jodhpur, Dharamshala, Bodhgaya, Bilaspur, Kodagu i Raipur.

„Markowe hotele skupiają się obecnie na ekspansji w miastach poziomu 2 ze względu na rosnące możliwości biznesowe i rosnącą gotowość podróżnych do płacenia za standardowe usługi” – stwierdził w raporcie Deepak Rao, dyrektor ds. zarządzania przychodami w Hyatt Hotels w Indiach i Azji Południowo-Zachodniej .

Warto przeczytać!  Para, która przekształciła opuszczony japoński dom w pensjonat

Francuska sieć hoteli Novotel otworzyła swoje podwoje dla podróżnych w Jodhpur w maju, a Radisson Hotel Group ogłosiła w czerwcu, że zacznie przyjmować gości w Raipur w 2025 roku.

Z raportu wynika, że ​​około połowa (52%) hoteli w miastach poziomu 2 i 3 będzie obiektami markowymi do końca 2023 r. — w porównaniu z 27% w 2015 r.

Rosnące zainteresowanie podróżami do mniejszych indyjskich miast w dużej mierze przypisuje się trwającemu rozbudowie infrastruktury transportowej, stwierdziła Kalra z Mckinsey.

Podczas ogłoszenia rocznego budżetu w lutym ministerstwo finansów Indii oświadczyło, że planuje zwiększyć wydatki inwestycyjne o 33% do 10 bilionów rupii (120,96 miliardów dolarów), ponieważ do 2075 roku kraj stanie się drugą co do wielkości gospodarką.

Z raportu wynika, że ​​indyjskie linie lotnicze zamówiły ponad 1000 nowych samolotów, co zwiększy łączną liczbę samolotów do 1500–1700 do 2030 r.

„Będziemy więc świadkami dramatycznej zmiany krajobrazu i nowej fali osób podróżujących do mniejszych miast” – powiedziała Kalra.

Spośród 1% indyjskich podróżników udających się za granicę, oto 10 najczęściej odwiedzanych przez nich miejsc.

 1. Dubai
 2. Bangkok
 3. Singapur
 4. Londyn
 5. Paryż
 6. Miasto Ho Chi Minh
 7. Ubud
 8. Hanoi
 9. Phuket
 10. Katmandu


Źródło